"מצבו של גלעד שליט טוב, אך לא נמסור פרטים נוספים מעבר לכך" - כך אומר אחמד אל-ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס ומי שנחשב לאחראי הישיר לשלומו של החייל החטוף, בהתבטאות נדירה. את הדברים אמר אל-ג'עברי במהלך אחת הפגישות שקיים עם צוות התיווך המצרי במסגרת המשא ומתן לשחרורו של החייל, כך על פי דיווח בעיתון הסורי "אל-ווטן".

"לא נמסור פרטים נוספים בדבר מצבו של שליט, עד שיובהר המצב והשיחות יגיעו לסיומן", הדגיש בכיר החמאס למתווכים המצריים, שככל הנראה ניסו להפעיל עליו לחץ ולדלות מידע באשר לגורלו של החייל. מאז עסקת הקלטת, אליה התנגד נחרצות רמטכ"ל החמאס בתחילה, התעקשו בארגון שלא למסור פרטים על מצבו הבריאותי של שליט, מתוך הבנה כי מדובר ב"קלף" חשוב במסגרת המו"מ.

מדובר בהתבטאות נדירה ביותר של אל-ג'עברי. מעט מאוד פעמים בעבר הצליחו כלי תקשורת לצטט את דבריו, ומאז התמנה לתפקיד במקומו של מוחמד דף, הוא נחשב לאיש צללים שמצליח פעם אחר פעם להתחמק מהמודיעין הישראלי. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" היה אל-ג'עברי למטרה הבכירה אותה שאף צה"ל לחסל - אך ללא הצלחה.

אל-ג'עברי. הופעות תקשורתיות נדירות
אחמד אל-ג'עברי באחת התמונות הבודדות שלו | צילום: חדשות 2

ממחבואו הידוע לאנשים בודדים בלבד ברצועה, מנהל אל-ג'עברי את המגעים לשחרורו של שליט בשלוש וחצי השנים האחרונות. רבים טוענים כי עמדתו באשר לעסקה נחשבת לקיצונית, וכי המגעים להשגת עסקה כשלו בשל התעקשותו לאורך השנים שלא לוותר ולו על שם אחד ברשימה המקורית שהעביר לישראל מיד אחרי חטיפת שליט.

אל-ג'עברי הגיע בראשית השבוע לקהיר, על מנת לקבל רשמית את העמדה הישראלית החדשה באשר לעסקה - מהמתווך הגרמני. עם זאת, הוא לא יצא לדמשק יחד עם המשלחת בראשות מחמוד א-זהאר, ככל הנראה בשל סירובה של ישראל להתחייב כי תערוב לשלומו.

"היממה הקרובה קריטית"

במקביל, נמשכת ההתייעצות המרתונית בין בכירי החמאס בדמשק. מקור בכיר בחמאס צוטט הבוקר בעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כמי שמגדיר את היממה הקרובה כטווח הזמן בו צפויה להתקבל החלטה. "24 השעות הקרובות תהיינה מכריעות בעניין הצלחת העסקה", אמר המקור לכתב העיתון. "ישראל עדיין מסרבת לשחרר חלק מהשמות המופיעים ברשימה", הוא הוסיף.

על פי הדיווחים, בשלב זה עדיין קיימים חילוקי דעות בין הנהגות הארגון בעזה ובדמשק, אם כי "הם ניתנים לגישור" - על פי המקורות המקורבים למגעים. הם ציינו כי האסירים אותם ישראל עדיין מסרבת לשחרר הם איבראהים חאמד, שהיה מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, וכן עבדאללה ברגותי - שנידון לעשרות מאסרי עולם בגין אחריות להירצחם של עשרות ישראלים.

נשיא מצרים חוסני מובארק נועד אמש עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן, על מנת להתעדכן בפרטי העסקה, בהתנהלות המשא ומתן ובהיערכות לקראת השלמת העסקה. על פי הדיווחים, מצרים היא זו שתקבל את שליט לאחר שחרורו משבי החמאס - ורק לאחר מכן הוא יועבר לשטחי ישראל.

הקבינט מדיני-ביטחוני, שצפוי היה להתכנס הבוקר, דחה את הישיבה לשעות אחר הצהריים. ייתכן שדחיית הישיבה קשורה לתוצאות פגישת הנהגת החמאס בדמשק, אולם אין לכך אישור ממקורות ישראליים.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט 

עסקת שליט: "היממה הקרובה מכריעה"

נועם שליט: "לא יכול לדבר בשלב זה"

האם ישוחרר מרוואן ברגותי בעסקה?

הורים שכולים עתרו לבג"ץ: רוצים לדעת פרטים על העסקה

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס