1,195 ימים ולילות ארוכים מאז שהחייל גלעד שליט נפל בשבי חמאס, התקבל אתמול בישראל סרטון וידאו שהעביר חמאס בה מתועד שליט לראשונה מצולם בווידאו. אחרי שראש הממשלה ובני המשפחה צפו בסרטון - גם לציבור ניתנת האפשרות לראות את החייל החטוף. להלן הדברים שאמר גלעד מהשבי:

"שלום, אני גלעד בן אביבה ונועם שליט. אח של הדס ויואל שגר במצפה הילה. תעודת הזהות שלי היא 300097029.

"היום יום שני 14.9.09. כפי שאתם רואים אני מחזיק בידי את העיתון פלסטין של היום ה-14.9.09 היוצא בעזה. אני קורא בעיתון במטה למצוא מידע לגבי, ומקווה למצוא מידע כל שהוא שיבשר לי על שחרורי ועל חזרתי הביתה בקרוב. אני מקווה ומחכה כבר תקופה ארוכה ליום שבו אשתחרר.

"אני מקווה שהממשלה הנוכחית בראשות בנימין נתיהו לא תבזבז כעת את ההזדמנות להגיע לסיכום העסקה, וכתוצאה מכך אני אוכל סוף סוף להגשים את חלומי ולהשתחרר.

"אני רוצה למסור דרישת שלום למשפחתי, ולומר להם שאני אוהב אותם ומתגעגע אליהם מאוד ומייחל ליום שאראה אותם שוב. אבא, יואל והדס - האם אתם זוכרים את היום שבו הגעתם לבסיס שלי ברמת הגולן בתאריך ה-31.12.2005, שאם אני לא טועה נקרא 'רוויה ב''? עשינו סיור מסביב לבסיס וצילמתם אותי על טנק המרכבה ועל אחד הטנקים הישנים בכניסה לבסיס. אחר כך נסענו למסעדה באחד הכפרים הדרוזים ובדרך הצטלמנו בצידי הכביש על רקע החרמון המושלג.

"אני רוצה לומר לכם שאני מרגיש טוב מבחינה בריאותית והמוג'הדין מגדודי עז א-דין אל קאסם מתייחסים אלי מצוין. תודה רבה ולהתראות".

נתניהו: חמאס אחראי לחיי גלעד

זמן קצר לאחר שהתירה משפחת שליט את פרסום הקלטת , מסר ראש מערך ההסברה הלאומי, ניר חפץ, הודעה מטעמו של ראש הממשלה נתניהו. "ראש הממשלה צפה במשרדו בקלטת הווידאו של גלעד שליט ושוחח טלפונית עם נועם", אמר חפץ. "ראש הממשלה סבור שחשיבות הקלטת היא באימות מצבו של גלעד שליט ובקיבוע אחריותו המוחלטת של החמאס לחייו של גלעד".

חפץ הוסיף כי "ראש הממשלה בירך את משפחת שליט לקראת חג סוכות, ואמר שעל אף שהדרך לשחרורו עדיין ארוכה ורצופת קשיים, הידיעה שהוא בריא ושלם מעודדת את כולנו".

כחלק מהשלמת "עסקת הקלטת" ישראל שחררה 19 אסירות פלסטיניות ללא "דם על הידיים". אחת מהן הועברה לעזה והשאר לגדה. ברחוב הפלסטיני חגגו ההמונים.

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את שחרורן של העצירות הפלסטיניות כצעד בונה אמון מול חמאס לצורך קבלת אות חיים משליט. 

היום ברור יותר מתמיד, כי ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אסטרטגית "ללכת" על עסקת שליט, ולהמשיך את המשא ומתן שניהלה ממשלת אולמרט. הקלטת היא חולייה בשרשרת, שמעידה כי יש כאן יותר ממה שהעין רואה: משא ומתן פרטני ואינטנסיבי שגולש לפרטי העסקה הקטנים ביותר.

יחד עם זאת, ברור כי יש עדיין אבני נגף לא מעטות. ממשלת ישראל תצטרך לקבל הכרעות קשות מאוד בנושא האסירים. מעבר לאות החיים, הקלטת היא מנוף לחץ על השרים שמתנגדים לשחרור אסירים תמורת שליט, משום שיהיה קשה להגיד "לא" כשפניו של גלעד החי מופיעות על המסך.

לראות את גלעד - סיקור מיוחד

המומחים לשפת גוף מנתחים את הקלטת

הרופא מנתח את מצבו הבריאותי של שליט

המשפחה צפתה בקלטת - ופרצה בבכי

הש"ג עיכב את העברת קלטת שליט

כך נראה העיתון שגלעד אחד בקלטת

שני חטופים - אותו תאריך בקלטות

רמאללה ועזה: חגיגות שמחה וניצחון

תזכורת: קולו של גלעד מהשב

הווידאופדיה: גלעד שליט

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק