הרמטכ
הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ארכיון | צילום: חדשות 2

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי אומר כי ישראל יכולה להתמודד עם ההשלכות של תקיפה צבאית ישראלית באירן. בכנס של הג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק גיבה אשכנזי את ראש אמ"ן לשעבר ידלין שאמר שישראל יכולה להתמודד עם השלכות "היום שאחרי" תקיפה אפשרית באירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו יכולים להתמודד עם תוצאות של תקיפה צבאית באירן", אמר רא"ל במיל' אשכנזי לבאי הכנס בניו יורק. "עבדנו קשה ובמשך הרבה זמן כדי להתכונן", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר.

ביחד עם אשכנזי השתתף בכינוס ראש אמ"ן לשעבר האלוף במיל' עמוס ידלין שאמר מצידו "אם נמצה את כל האפשרויות הדיפלומטיות ולא נצליח לעצור את תכנית הגרעין של אירן, ההשלכות של עצירתם יהיו פחותות מההשלכות שהמשטר בטהרן יחזיק נשק גרעיני". ידלין הדגיש כי תקיפה אפשרית מוצלחת של מתקני הגרעין באירן היא אפשרית.

"ישראל תוכל להתמודד על היום שאחרי התקיפה", אמר ידלין, "ואז תהיה לארה"ב את החובה למנוע את חידוש תכנית הגרעין של אירן, לאחר תקיפה ישראלית". למרות הדברים, האלוף במיל' אמר כי עדיין לא הגיע העת לתקיפה צבאית: "אנחנו חייבים לתת יותר זמן לדיפלומטיה ולאסטרטגיות אחרות שאיש לא לוקח קרדיט עליהן", אמר ברמיזה להתקפות ההאקרים וחיסול מדעני הגרעין באירן.

רה
רה"מ לשעבר אולמרט בכינוס, אמש | צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

אולמרט: אירן לא נמצאת במקום בו נתניהו טען שהיא נמצאת

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט: "אירן לא נמצאת במצב שבו נתניהו טען באו"ם שהיא נמצאת. הם לא מתקדמים כבר שנים ומישהו גרם לכך שהם לא יתקדמו", מבלי לפרט כמובן.

ראש הממשלה לשעבר הדגיש כי נעשתה הגזמה בנושא האיום האירני והביע ביטחון גם לגבי הצהרותיו של נשיא ארה"ב אובמה, שלפיהן ימנע מאירן להשיג נשק גרעיני. "אם ארה"ב מכריזה שהיא תעשה כל שביכולתה כדי שאיראן לא תהיה גרעינית, כדאי שאיראן תיקח זאת ברצינות".

בתחילת החודש אמר האלוף לשעבר ידלין כי אירן חצתה את הקו האדום שהציב ראש הממשלת בנאומו בעצרת האו"ם בספטמבר 2012, אך כאמור זו עדיין לא העת לתקיפת אירן בעיניו. "אפשר לומר שהאירנים חצו את הקו האדום שנתניהו סימן להם בעצרת האו"ם", אמר ידלין. "למרות כל הפעולות שנעשות בניסיון לעצור את תכנית הגרעין, איש לא מצליח לעצור את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית".

אלוף (במיל') עמוס ידלין
ראש אמ"ן לשעבר ידלין, ארכיון | צילום: חדשות 2

ידלין אף פירט את לוח הזמנים כפי שהוא רואה אותו. "בקיץ אירן תגיע למרחק חודש-חודשים מ'החלטה על פצצה'", אמר. "זהו טווח פריצה קצר שיקשה מאד על עצירת אירן בהחלטה לפרוץ לפצצה".


ידלין המשיך והזהיר כי "ללא שינוי דרסטי במערכת הלחצים על המשטר בטהרן, אירן תמשיך לקנות זמן ולהרחיב את התוכנית הגרעינית שלה. לא יהיה הסכם אם אין מחיר להגעה להסכם. שלושת המנהיגים - באירן בישראל ובארה"ב - טוענים שהם לא מבלפים. אם הם אכן ידבקו במדיניות המוצהרת שלהם, ההתנגשות בין הצדדים היא בלתי נמנעת".