אירן ממשיכה להתפאר ב"חשיפת רשת סוכני המוסד": שר המודיעין האירני חיידר מוסלחי הציג היום במסיבת עיתונאים את הציוד בו השתמשו, לטענת האירנים, הסוכנים שנחשפו. בין היתר הוצגו כלי נשק, מחשבים, דרכונים וכן "ציוד ששימש לחיסול מדען הגרעין".

מיד: פרשננו אהוד יערי יענה לכם על כל השאלות בנושא בצ'אט מיוחד בחדשות 2 בפייסבוק - מוזמנים להצטרף     

שר המודיעין מוסלחי סיפר היום לעיתונאים כי 10 בני אדם נעצרו בחשד שהשתייכו לרשת המוסד שנחשפה. לטענתו, המעצרים הם תוצאה של מבצעים חשאיים של השירותים החשאיים באירן. "הצלחנו לחדור לפעילות המודיעינית של האויב הציוני", אמר מוסלחי, "זיהינו את הקשרים של סוכנים, חדרנו לתוכם ועמוק לתוך פעילות המוסד".

ה"מסמכים המזוייפים של סוכני המוסד". אירן, היום (צילום: רויטרס)
ה"מסמכים המזוייפים של סוכני המוסד". אירן, היום | צילום: רויטרס

לאחר הודעתו של מוסלחי, הוצג לעיתונאים ה"ציוד ששימש את סוכני המוסד". בין הציוד שהוצג לראווה: האקדחים ומשתיקי הקול ששימשו את ה"מחסלים"; הכלי שבו הוטמן חומר הנפץ ששימש לחיסול מדען הגרעין לפני כשנה; דרכונים ותעודות אירניות מזויפות; סכום לא ידוע של דולרים; וכן "מכשיר ריגול ומערכת לקשר מאובטח" בתוך מחשב נייד.

עוד הוצגו תמונות של שניים מחברי הרשת על אופנועים בתוך טהרן, יומיים לפני ההתנקשות האחרונה במדעני הגרעין האירניים בנובמבר. לטענתו של שר המודיעין האירני, הרשת הופעלה ממדינות שכנות, ואירן אף פנתה בתלונה למדינה שכנה – לא ברור איזו – עם מה שהם מתארים כראיות על כך שהם תמכו בפעילות המוסד.

"סוכן המוסד": כך המוסד גייס אותי

אמש הוצג בטלוויזיה האירנית "איש המוסד" המקומי, ששיתף פעולה עם ארגון הביון הישראלי ונטל חלק ברשת הריגול, לכאורה, שנחשפה במדינה. ברשת PRESS-TV האירנית, המשדרת בשפה האנגלית, שודרו תמונות ראשוות של האיש, מג'יד ג'מאלי פש, נחשף למצלמה אחרי הודעתו של שר המודיעין האירני מוקדם יותר, על חשיפת "רשת הריגול".

"היו שני אנשים חדשים שהכרתי, שני קצינים ישראלים לגמרי שדיברו עברית", סיפר "סוכן המוסד" למצלמה. "בהראם היה המתרגם שלנו והקשר שלנו התבצע דרכו". בהמשך, סיפר על הפגישה עם הסוכנים: "הגענו לנמל התעופה בתל אביב ובביקורת הדרכונים שאלו אותי שאלה ובגלל שלא ידעתי עברית - התעורר אצל הפקיד חשד", אמר ה"סוכן".

באותו הרגע האחראי ששמר עלי נכנס לתמונה והציג כרטיס, לקח את הדרכון שלי ויצאנו מדרך אחרת", הוא המשיך. "יצאנו מתל אביב לכיוון הכביש המהיר לירושלים וכחצי שעה לאחר מכן הגענו למטה המוסד, שנמצא על הציר הראשי בין תל אביב לירושלים".

בהמשך הדברים תאר אותו "סוכן" את מה שהוא מניח כ"מטה המוסד": מבנה שהוקם על ארבעה קילומטרים, מוקף גדרות חשמליות. בנוסף, הוא תיאר כיצד חיסל, לכאורה, המוסד לפני שנה את מדען הגרעין האירני מסעוד עלי מוחמדי, אחד מראשי תכנית הגרעין האירנית. "מילכדנו מכונית ליד ביתו שגרמה למותו", טען ה"סוכן".

"חשפנו את רשת הריגול של המוסד"

מוקדם יותר אתמול דיווחה הטלוויזיה האירנית על חשיפת רשת מרגלים ישראלים, או מרגלים למען ישראל, שעמדו, כך לפי הדיווח, מאחורי חיסול מדען גרעין של המדינה לפני כשנה. "כוחות הביטחון עצרו רשת של מרגלים ואנשי טרור שהופעלו בידי המוסד הישראלי", דווח.

סוכנות הידיעות האירנית דיווחה כי הפרופסור מסעוד על מוחמדי, מדען גרעין בכיר ומרצה באוניברסיטה של טהרן, חוסל לפני שנה בפיצוץ מטען חבלה שהופעל מרחוק כשנכנס למכוניתו, סמוך לביתו בצפון הבירה האירנית.