לא רק בישראל חוששים מההתחממות ביחסים בין ארצות הברית לאירן. ראש הממשלה נתניהו מנסה לגבש חזית חדשה ויוצאת דופן נגד הרפובליקה האסלאמית. לחדשות 2 נודע כי בכירים ישראלים ניהלו בשבועות האחרונים סדרה של פגישות חשאיות ואינטנסיביות עם גורמים בכירים במפרץ הפרסי - במטרה לתאם מהלכים נגד אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, במהלך המפגשים החשאיים עם נציגי מדינות, להן אין קשרים דיפלומטיים עם ישראל, דנו הצדדים בחשש מפני עסקה אמריקנית-אירנית ומפני האפשרות שאירן תצליח להונות את ארצות הברית. בין היתר דובר על אישיות בכירה במפרץ הפרסי שהגיעה לאחרונה בחשאי לישראל.

במקביל, יממה לאחר הנאום בעצרת הכללית של האו"ם, פותח ראש הממשלה בנימין נתניהו במסע תקשורתי בארצות הברית. בסדרה של ראיונות ותדרוכים הוא מנסה להמשיך ולשכנע כי אירן מנסה לשטות בעולם.

"זעמה של ישראל משמח את אירן"

רמטכ"ל צבא אירן חסן פירוזאבדי | צילום: farsnews

נשיא אירן חסן רוחאני התייחס מוקדם יותר היום לנאומו של נתניהו ואמר כי "זעמה של ישראל משמח את אירן". הוא הוסיף, כי "הזעם בא משום שאירן מתחזקת, כשחרבה של ישראל קהה". לדבריו הצטרף גם רמטכ"ל צבא אירן, חסן פירוזאבדי, שגינה את נאומו של ראש הממשלה נתניהו. "הנאום הותיר על קירות עצרת האו"ם חותם של מחרחר מלחמה". מדבריהם ציטטה סוכנות הידיעות פארס.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת היום כי ממשלות במערב שוקלות כעת לאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום ברמה מסוימת, כחלק מעסקה אפשרית לפתרון המחלוקת סביב תכנית הגרעין.

נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם | צילום: AP

בנאומו בעצרת האו"ם קרא אמש ראש הממשלה נתניהו לנציגי העולם שלא להסיר את הסנקציות על אירן עד לפירוק מלא של תכנית הגרעין. "הלוואי שיכולתי להאמין לרוחאני, אבל איני יכול, אמר נתניהו.

"הפתרון הדיפלומטי היחיד הוא כזה שיגרום לפירוק מוחלט של תכנית הגרעין וימנע בנייה מחודשת. אירן מוכרחה להכין עצמה לצעדים שקופים. פתרון מחייב ארבעה צעדים: הפסקת העשרת האורניום, הוצאת האורניום שכבר הועשר מאירן, פירוק השתית להתקדמות תכנית הגרעין - כולל המתקנים בקום ובנתנז - והפסקת העבודה בכור המשמש לייצור מים כבדים".

"ישראל לעולם לא תסכים לנשק גרעיני בידי משטר פראי שמעוניין למחוק אותנו מהמפה. מול איום כזה - לא תהיה לנו ברירה לפעול. שלא יהיה בלבול - ישראל לא תרשה שלאירן יהיה נשק גרעיני. אם ישראל תאלץ לעמוד לבדה - היא תעשה זאת ותגן על עצמה".