בנאום נוקב ונטול גימיקים, קרא הערב (ג') ראש הממשלה נתניהו לנציגי העולם שלא להסיר את הסנקציות על אירן עד לפירוק מלא של תכנית הגרעין. בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם אמר ראש הממשלה: "הלוואי שיכולתי להאמין לרוחאני, אבל איני יכול". ראש הממשלה הבהיר כי אם תיאלץ, ישראל תגן על עצמה לבדה. את נאום ראש הממשלה באו"ם העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רוחאני, כמו הנשיאים שקדמו לו, משרת משטר דיקטטורי", התייחס נתניהו לנשיא האירני. "הוא הוביל את המועצה לביטחון לאומי של אירן בשנים שבהן בוצע הטבח בקהילה היהודית בבואנוס איירס והפיגוע נגד חיילים אמריקנים בערב הסעודית. האם עלינו להאמין שהוא לא ידע דבר על ההתקפות האלה?".

המשלחת האירנית עזבה את האולם (צילום: AP)
המשלחת האירנית עזבה את האולם | צילום: AP

במהלך נאומו של ראש הממשלה, שארך כ-35 דקות, נטשו חברי המשלחת האירנית לעצרת האו"ם את האולם במחאה. ולמרות זאת, הועבר נאום נתניהו בשידור ישיר בטלוויזיה האירנית.

ראש הממשלה נתניהו הדגיש במהלך נאומו כי רוחאני היה ממשרטטי אסטרטגיית הגרעין האירנית. "הוא אומנם לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל בכל הנוגע לתכנית הגרעין - ההבדל היחיד ביניהם הוא שאחמדינג'אד היה זאב בעור זאב ורוחאני הוא זאב בעור של כבש".

"סתירה אדירה"

"הלוואי שיכולנו להאמין שרוחאני דובר אמת, אבל אנחנו מוכרחים להתמקד בפעולות של האירנים, וקיימת סתירה אדירה בין דבריו לבין פעולותיה של טהרן", המשיך נתניהו. "רוחאני עמד על במה זאת ושיבח את הדמוקרטיה האירנית, אבל המשטר שהוא מייצג מוציא להורג מתנגדים פוליטיים. הוא דיבר על טרגדיה אנושית בסוריה, אבל המשטר שותף באופן ישיר לטבח שמבצע אסד בבני עמו. הוא מגנה טרור, אבל בשלוש השנים האחרונות בלבד יזם המשטר פיגועים ב-25 ערים בחמש יבשות שונות. הייתי רוצה להשתתף בגל הפייסנות, אך הגלים היחידים הם גלי אלימות וטרור".

נתניהו באו"ם (צילום: חדשות 2)
רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם | צילום: חדשות 2

נתניהו המשיך בכתב האישום החריף נגד המשטר בטהרן ותקף את מדיניות ההסתרה שבו נקט בשנים האחרונות. "ב-2002 נתפסה אירן כשהיא בונה באופן חשאי צנטריפוגות במתקן תת קרקעי בנתנז", הזכיר. "ב-2009 נתפסה שוב עם כור גרעיני להעשרת אורניום ליד קום. רוחאני אומר שהמטרה אינה צבאית, אבל האם מישהו מאמין לכך?".

"מדוע מדינה שרוצה יכולת גרעינית לצורכי שלום עושה זאת באופן חשאי?", פנה ראש הממשלה לנוכחים. "מדוע מדינה בעלת משאבים טבעיים כמו נפט צריכה להשקיע ביכולת גרעינית? מדוע אירן מפתחת טילים בליסטיים אם לא על מנת שיוכלו לשאת ראשי נפץ גרעיניים? אירן מייצרת טילים שיוכלו להגיע עד ניו יורק. מדוע הם עושים זאת? התשובה פשוטה - אירן מפתחת נשק גרעיני".

"הפתרון: שילוב של סנקציות ואיום צבאי"

נתניהו המשיך: "כורים גרעיניים תת קרקעיים, צנטריפוגות מתקדמות, מים כבדים, טילים בליסטיים - זה לא שקשה למצוא עדות לכך שאירן מפתחת נשק גרעיני, מה שקשה הוא למצוא עדות לכך שאינם מפתחים נשק גרעיני. בנאומי לפני שנה הצבתי קו אדום. אירן נזהרה שלא לחצות אותו, אבל הצליחה לשהות בסמיכות לו. אירן מעוניינת להגיע למצב שבו תוכל לחצות את הקו האדום מבלי שהקהילה הבינלאומית תוכל למנוע זאת.

"חמינאי מנהיג כת נפשעת". נתניהו (צילום: AP)
נתניהו באו"ם | צילום: AP

"ישנה רק דרך אחת לעצור את תכנית הגרעין של אירן - שילוב של סנקציות חריפות עם איום צבאי אמיתי. הרעיון הזה נושא פירות והרבה מאוד נעשה תחת הנהגת ארצות הברית. הסנקציות פגעו קשות באירן, המטבע צנח והבנקים מתקשים. העם האירני כורע תחת הנטל וזו הסיבה בגללה החל רוחאני במסע החיוכים שלו - כדי להסיר את הסנקציות, אבל הוא לא מעוניין לחדול מתכנית הגרעין בתמורה.

"הטקטיקה של רוחאני היא דיבורים על שלום ומס שפתיים. הוא מעוניין להבטיח שלאירן תישאר התשתית שתאפשר לה לרוץ לפצצה בזמן שיהיה לו נוח. הוא חושב שיוכל להמשיך בכך, מכיוון שכבר הצליח בעבר. הוא אפילו התגאה בכך. בספרו התפאר בכך שהצליח ליצור אווירה רגועה ובמקביל להשלים את העבודה באיספהאן. כעת הוא חושב שיוכל לעשות זאת שוב. רוחאני משוכנע שיוכל לאכול את העוגה הצהובה שלו ולהותיר אותה שלמה.

הסרת סנקציות תמורת פירוק תכנית הגרעין

"גם קוריאה הצפונית אמרה שהיא מפתחת כור גרעיני לצורכי שלום, וגם אז דובר רק בהצהרות ריקות בתוכן שנועדו להקל בסנקציות. עד כמה שקוריאה הצפונית מסוכנת, הסכנה הזאת מחווירה לעומת זו הנשקפת מאירן. לטהרן היכולת להחזיק את העולם בגרון בכל הקשור למאגרי האנרגיה. היא תהפוך את המזרח התיכון למקום הכי פחות יציב והכי מסוכן וגרעיני בעולם.

אין תמונה
שוקד על נאומו. רה"מ נתניהו

"אני יודע שרבים בעולם חושבים שאני מגזים. הם שומעים את הקריאות היוצאות מאירן - קריאות מוות לארצות הברית ולישראל - ומשוכנעים שמדובר ברטוריקה לצורכי פנים. האם לא למדו דבר מההיסטוריה? המאה שעברה לימדה אותנו שכשגורם כזה מקבל כוח כזה - זה מסתיים באסון.

"הפתרון הדיפלומטי היחיד הוא כזה שיגרום לפירוק מוחלט של תכנית הגרעין וימנע בנייה מחודשת. אירן מוכרחה להכין עצמה לצעדים שקופים. פתרון מחייב ארבעה צעדים: הפסקת העשרת האורניום, הוצאת האורניום שכבר הועשר מאירן, פירוק השתית להתקדמות תכנית הגרעין - כולל המתקנים בקום ובנתנז - והפסקת העבודה בכור המשמש לייצור מים כבדים".

אם תיאלץ - ישראל תגן על עצמה

"יש מי שיהיו מוכנים להשאיר לאירנים יכולת להעשיר אורנים ברמה בסיסית. להם הייתי ממליץ להקשיב לדברים שאמר רוחאני ב-2005: 'מדינה שיכולה להעשיר אורניום לרמה של 3%, יכולה להעשיר אורניום גם לרמה של 90%'. אל תסכימו לעסקה חלקית - משמעותה היא הסכמות שאירן יכולה להפוך בן רגע. אם אתם רוצים נוק-אאוט, אל תפסיקו את הלחץ.

"ישראל לעולם לא תסכים לנשק גרעיני בידי משטר פראי שמעוניין למחוק אותנו מהמפה. מול איום כזה - לא תהיה לנו ברירה לפעול. שלא יהיה בלבול - ישראל לא תרשה שלאירן יהיה נשק גרעיני. אם ישראל תאלץ לעמוד לבדה - היא תעשה זאת ותגן על עצמה".

דבריו האחרונים של נתניהו נגעו בסוגייה אחרת - המו"מ עם הפלסטינים. "ישראל מקדמת הידברות עם העולם הערבי בכללותו", אמר ראש הממשלה. "אנחנו עדיין מעוניינים בשלום עם שכנינו הפלסטינים. אנחנו מעוניינים במדינה פלסטינית מפורזת, שמכירה במדינה יהודית. לפני עשרים שנה החל התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. שישה ראשי ממשלות, בהם אני, ניסו. כולנו היינו מוכנים לפשרות כואבות, אך עד כה הפלסטינים לא הציגו את הפשרות הכואבות שהם מוכנים להן. אני מוכן לפשרה היסטורית למען השלום, אך לעולם לא אתפשר על ביטחון עמי וביטחון המדינה היהודית היחידה בעולם".

מאוחר יותר הערב, לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם, ייפגש ראש הממשלה נתניהו עם מזכ"ל הארגון באן קי-מון בניו יורק.

עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ הסורי בעצרת האו"ם: "לפעול נגד הגרעין של ישראל"

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"