גדר המערכת. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
ארכיון | צילום: דובר צה"ל

בתום ישיבת חירום של ראשי המועצות המקומיות וקציני הביטחון של יישובי עוטף עזה שהתקיימה הערב (ב'), בעקבות ההחלטה לבטל את תקני רכזי הביטחון השוטף הצה"לי (רבש"צים), תקפו בחריפות ראשי הרשויות את פיקוד העורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדובר בהפקרות", קראו ראשי הרשויות. "ביטול תפקיד רכז הביטחון, שהוא הגורם המרכזי והחשוב ביותר באבטחת היישובים בקו העימות - חסר היגיון. זה מהלך שבוצע במפתיע מבלי ליידע אותנו".

ההחלטה לבטל את תקני הרבש"צים באה על רקע אירוע ביטחוני חמור שהתרחש רק אתמול, אז הצליח מחבל חמוש לחדור מרצועת עזה לכיוון ישראל ונתפס במושב יתד, שבדרום המועצה האזורית אשכול. בידיו של המחבל נמצא רימון יד ולאחר שנלכד הוא נלקח לתחקור.

על רקע האירוע, תקף ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, את ההחלטה לקצץ באבטחת היישובים. "מדובר באירוע חמור ביותר שמדגיש את נחיצותם של רכזי הביטחון השוטף ביישובים 24 שעות ביממה", אמר. הוא הדגיש כי "האירוע מתרחש על רקע ההחלטה חסרת האחריות של פיקוד העורף לקצץ את משרות רכזי הביטחון ואת פעילות כיתות הכוננות בעוטף עזה".

בסוף השבוע, כפי שפורסם במהדורה המרכזית, שלחו ראשי הרשויות מכתב בהול לשר הביטחון ובו בקשה לבטל את הקיצוץ בתקציב. יש לציין כי בינואר 2012 נדרש לנושא שר הביטחון דאז אהוד ברק והחליט לא רק שלא לקצץ, אלא להגדיל את התקציב בתשעה מיליון שקלים ולהרחיב את המעטפת הביטחונית היישובית בדמות הוספת תקנים ומשרות של רבש"צים - זאת בשל המצב הביטחוני הרגיש. אלא ששנתיים חלפו - ודבר לא השתנה. כעת ייאלץ שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להכריע בסוגיה.