"גבורת הלוחמים זוהרת שבעתיים על רקע צללי המלחמה. חירוף נפשם של הלוחמים חיפה לא פעם על שגיאות בדרגים שמעליהם" - שלוש שנים אחרי פריצת מלחמת לבנון השניה, אמר היום שר הביטחון את מה שהציבור מרגיש בליבו ומה שקיבל תוקף גם בדו"ח וינוגרד: הפער הגדול בין חיילי המלחמה - לאלו ששלחו אותם לשם.

בטקס האזכרה הממלכתי לנופלי מלחמת לבנון השניה בהר הרצל, דאג להזכיר ברק חייל נוסף. חייל שאולי לא קשור ישירות למלחמה אך נמצא בראש של כולנו: גלעד שליט. "עוד משימה אחת לפנינו", אמר הערב שר הביטחון. "להחזיר את גלעד שליט הביתה. החזרתו היא חובתנו הפיקודית והמוסרית העליונה ונעשה כל מה שמוסרי וראוי להחזירו בריא ושלם".

"מלחמת לבנון השנייה רובצת בתודעה הקולקטיבית הישראלית כטלטלה פוקחת עיניים" אמר ברק, שהיה כזכור אחראי לנסיגה מלבנון בשנת 2000 בעת שכיהן כראש ממשלה. "אך עובדה אחת נעלה מכל פולמוס וביקורת: חיילי צה"ל יצאו אז למערכה בידיעה אחת, שרווחה גם בעורף האזרחי - שיש להגיב", כך לדברי שר הביטחון.

ריבלין: הצבא מוכן "להבטיח ניצחון מוחץ וחד משמעי נגד כל אויב"

כותרות העבר 10.7 (צילום: החדשות 2 -ארכיון)
גלעד שליט. החזרתו - "חובה פיקודית" | צילום: החדשות 2 -ארכיון

על הטלטלה שהביאה המלחמה דיבר גם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין. "הסרנו בעל כורחנו את הצעיף שכמו התכסינו בו מבלי דעת", אמר ריבלין באזכרה. "הצעיף שהסתיר את המציאות האמיתית המתרחשת מעבר לגבול. את קיני המחבלים, את מצבורי הנשק והבונקרים. ידענו אך אולי לא רצינו דעת".

ברק וריבלין ניסו בדבריהם להתייחס למצב הביטחוני הקיים עתה ועל מה שצופן לנו העתיק בחזית הצפונית. "הרתעה אפקטיבית הושגה, ובעקבות המלחמה שב השקט אל גבול הצפון", אמר ברק. "עם זאת לא הגענו אל המנוחה והנחלה. הבהרנו כי ממשלת לבנון המעניקה לגיטימציה לחיזבאללה ולכוחותיו החמושים תשא באחריות המדינתית לכל פעילות עתיד שלו נגד ישראל".

ברק הוסיף כי ישראל רואה במלחמה "מוצא אחרון" אך דאג גם להוסיף ולאיים: "אם תיכפה, עלינו להבטיח ניצחון מוחץ וחד משמעי כנגד כל אויב. אני משוכנע שבכשירותו המבצעית, צה"ל עומד בעיקרון זה.

"היא תיזכר אמנם בגלל הכישלונות", הוסיף ריבלין על המלחמה, "אבל גם היום אנחנו מבינים שכל עוד חפצי חיים אנחנו - ניאלץ לחיות גם על חרבנו".

 הווידאופדיה: מלחמת לבנון השנייה

הווידאופדיה: היציאה מלבנון

הווידאופדיה: גלעד שליט

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?