עוד ניסיון לשבור את המצור על עזה? חיל הים עצר ספינה לבנונית שיצאה מלבנון לכיוון עזה. הספינה, לפי הדיווחים, עמוסה במזון ובציוד הומניטרי. על פי אותם דיווחים חיל הים ירה לעבר הספינה וחיילי צה"ל עלו עליה והכו את מי שהיה עליה. מסוקי חיל האוויר, לפי אותם דיווחים, חגו מעל לספינה.

בצה"ל אישרו כי עצרו את הספינה. "האוניה הועברה לאשדוד שם היא תיבדק והנוסעים יועברו לטיפול משטרת ישראל", נמסר מדובר צה"ל. "כל גוף שמעוניין להעביר סיוע הומניטרי צריך להעבירו בדרכים המקובלות".

כתבת אל ג'זירה סלאם חודר דיווחה כי "אנשי האניה סרבו להישמע להוראות חיל הים הישראלי – שהורה להם לשוב על עקבותיהם ללבנון. שלושה צוללנים הגיחו מתחת לאניה והשתלטו עליה. לאחר מכן איימו בנשקם על אנשי הצוות שלה".

שטח צבאי סגור

מוקדם יותר דווח בכלי התקשורת הערביים כי שתי ספינות קרב ישראליות התקרבו לאניה הלבנונית ש"שהתה בטריטוריה ימית בינלאומית" לטענתם, ואיימו להרוג את כל אנשי הצוות אם ההאניה תיכנס למים הטריטוריאליים של עזה.

"החיילים הישראלים עלו על רשת הקשר של האניה", אמרה כתבת אל-ג'זירה שהייתה על סיפונה. "הם איימו כי קפטן האניה ישא במלוא האחריות לכל הנפשות הנמצאות על סיפון האניה, וכי רצועת עזה מוגדרת כשטח צבאי סגור".

אנשי האניה טוענים כי הם באו להפגין סולידריות עם תושבי רצועת עזה, וכמובן להעניק להם סיוע הומניטרי. "התכנון היה להפליג למים הטריטוריאלים של מצרים – ומשם ישירות לעזה", אמר אחד מאנשי האניה. "כל הרשויות הנוגעות בדבר עודכנו בכך".

אדם אחר שהיה על הסיפון אמר לכתבת הערבית טרם הדיווח על ההשתלטות על האניה: "אנו עדיין שואפים להשלים את המסע אליו יצאנו, למרות האיומים הישראלים לפגוע ולהרוג אותנו. גם העובדה שהמסוקים חגים מעלינו לא תפגע ברצוננו".

לבני בהתייחסות ראשונה

יו"ר קדימה ציפי לבני התייחסה לדיווח בנאום שנשאה בצהריים בכנס השלטון המקומי בתל אביב. "היה צריך לפעול צבאית כדי שאזרחי הדרום לא יהפכו להיות חזית - אם לא הבינו, נפעל עוד", אמרה לבני. "המשוואה השתנתה - בין אם הם ימשיכו לפגוע בתושבי הדרום ובין אם יש ספינות שחושבות שיכולות להיכנס ולפתוח את המצור".

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס לתקרית בנאומו באותו הכנס. "חיל הים הודיע לספינה כי היא לא תוכל להיכנס לתחומי עזה", הסביר ברק. "בשלב ראשון היא הודיעה שהיא בדרכה למצרים, אבל מתוך אל-עריש היא ניסתה לזחול אל תוך עזה. חיל הים עלה לספינה ועצר אותה".

לפני כשבועיים נעשה ניסיון גם מכיוונה של אירן לשבור את המצור הימי על הרצועה. ספינת סיוע אירנית נעצרה על ידי חיל הים במרחק של כ-30 קילומטרים מחוף הרצועה. דובר צה"ל ומשרד החוץ הכחישו דיווחים כי היה מגע בין ספינת חיל הים לספינה האירנית.

בימים אלה עדיין עוגנת בנמל לימסול שבקפריסין ספינה אירנית שנעצרה על ידי חיל הים האמריקני. האניה הייתה בדרכה לסוריה. במטען האניה התגלה תחמושת רב, שקיים חשד שלפחות חלקו היה מיועד לחמאס או לחיזבאללה. בקפריסין עדיין מחכים להדרכה מהאו"ם כיצד לנהוג בספינה, לאחר שהגישו דוח על הספינה לארגון.