בטקס סיום קורס פו"מ בגלילות של מפקדים בדרגת רב סרן וסגן אלוף, נשא הערב את דבריו רא"ל גבי אשכנזי.

"אבקש להתייחס להתפטרותו של עימאד פארס", אמר אשכנזי. "אין עוררין שעימאד הוא מפקד ולוחם רב זכויות והישגים, ותרומתו לצה"ל ולביטחון ישראל היא משמעותית. אולם אין בפועלו המרשים כדי להתעלם מחומרת המעשה שביצע".

הוא הוסיף, "עלינו לראות במקרה הזה תזכורת לרף הערכי הגבוה המצופה מאיתנו ולכך שאנו נמדדים ביכולותינו לשמש דוגמא אישית. אני סבור כי הוא נקט באופן ראוי ונכון בהתפטרותו", ציין הרמטכ"ל.

"בשבועות האחרונים נחשפו, ביוזמת מפקדים שלנו, מספר גילויים של תופעות פסולות מצד חיילים כלפי חבריהם ליחידה. מדובר באירועים חריגים שכללו גם פגיעה פיזית ומילולית, ביטויי השפלה, הטלת מורא וניצול לרעה של הסמכות והאמון שניתנו להם, זהו כשל פיקודי וערכי", אמר הרמטכ"ל על מקרי ההתעללות הרבים שהצטברו במצ"ח.

על כך עוד אמר, "מקרים אלו, שנמצאו כאמור על ידי המפקדים, מתוחקרים בצה"ל בערוץ הפיקודי והמשפטי ואנו נחושים לטפל בהם. על אף שמקרים אלו אינם מעידים על הכלל ואינם משקפים את פני צה"ל ומפקדיו, חומרתם מחייבת את כולנו לקיים בדק בית, לעסוק בנושא על כלל מרכיביו ולעקור מן השורש כל התנהגות פסולה ועבריינית מעין זו, באמצעות פעילות מתמדת ומתמשכת של חינוך, הסברה, אכיפה ואם צריך גם ענישה. אין כל אפשרות אחרת".

"לכל אורך שנותיו של צה"ל, מחנכים אנו את חיילינו לאור תפיסה הרואה באדם את המשאב החשוב ביותר העומד לרשותנו. חיילי צה"ל הם הפיקדון האנושי היקר ביותר שמפקידה החברה בידינו. לאירועים החריגים שהתגלו לאחרונה אין מקום בקרבנו ואין בי ובנו ולו גרם אחד של סובלנות כלפיהם!", הוסיף.

פארס טען: ישבתי לצד אשתי

מטרת הקורס היא להכשיר את הקצינים לתפקידי פיקוד בכירים והוא מתפרס על גבי 17 שבועות. עיתוי סיום הקורס מגיע מיד לאחר פרישתו הדרמטית של תא"ל עימאד פארס מצה"ל, לאחר שנחשף כי שיקר לצה"ל כשמסר על תאונה בה היה מעורב, זאת יממה אחת בלבד לאחר סיום תפקידו כמפקד אוגדה.

תא"ל פארס דיווח לפני כשבועיים על תאונת דרכים בה היה מעורב רכבו הצבאי, כשאשתו נהגה ברכב. פארס טען כי הוא ישב לצידה ברכב. על פי חוקי צה"ל, מותר לבת הזוג לנהוג ברכב רק כשהקצין יושב לידה.

כעבור כמה שעות שינה פארס את גרסתו, והודה כי לא היה עם אשתו ברכב בשעת התאונה. בעקבות שינוי הגרסה, החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת מצ"ח כנגד הקצין בחשד לעדות שקר. בין היתר הוחלט לעכב את מינויו של תא"ל פארס למפקד קורס מג"דים, כפי שתוכנן מראש. אמש פרסמנו מה בדיוק נאמר בשיחת ההתפטרות.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

עוד באותו נושא:

תא"ל פארס שיקר - והתפטר מצה"ל

אשכנזי: "עימאד פארס עשה כשל חמור"