תא"ל עימאד פארס הקפיד לשמור היום על שתיקה. בביתו בחורפיש שבגליל המערבי הוא קיבל מעט מבקרים והרבה מאוד שיחות טלפון. החלטתו לפרוש הפתיעה רבים. תא"ל פארס הודה כי מסר דיווח לא אמין בקשר לנסיבות תאונה עם רכבו הצבאי בו נהגה מאשתו. הערב אנחנו מגלים מה נאמר בשיחה בינו לרמטכ"ל, בה סוכם על פרישתו.

אתמול התקיים אירוע הפרידה מפארס. אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט אמר לו: "הפכת את אוגדה 91 ב-180 מעלות. בכל צה"ל מדברים על השינוי שעשית כאן". בלילה התקשר פארס לאייזנקוט ואמר לו: "עשיתי טעות, שיקרתי".  אייזנקוט הודיע על כך לרמטכ"ל, והתקיימה פגישה משלושת עוד באותו הלילה.

"מדובר במעשה חמור, אני עוצר את המינוי שלך למפקד קורס מ"פים - מג"דים", אמר הרמטכ"ל בפגישה. האלוף גדי אייזנקוט הוסיף: "יש לך שתי אפשרויות, אם תישאר - יסקלו אותך בתקשורת, ישתו את דמך. מעבר לכך יינקטו נגדך צעדים משמעתיים קשים. האפשרות השנייה היא ללכת. אני הייתי בוחר ללכת".

פארס אמר בפגישה: "כשלתי, אני מבין שטעיתי טעות חמורה ביותר. אני לוקח על זה אחריות כפי שהייתי מצפה מפקודיי. אני מבין שאני צריך ללכת הביתה והחלטתי ללכת".

ברק: אין להתעלם מתרומתו

שר הביטחון אהוד ברק התייחס היום בשיחות סגורות לפרשה. "אני מכיר את תא"ל עימאד פארס אישית מעל ל-20 שנה", אמר. "הוא מפקד שדה מבצעי יוצא דופן ומוכשר שיש לו הישגים רבים וזכויות רבות לביטחון ישראל. עימאד משמש מוקד הזדהות ומקור גאווה לעדה וללוחמים בצה"ל".

ברק הוסיף: "הקצין כשל בטעות אנוש כואבת, אבל אין להתעלם מתרומתו לצה"ל. ההחלטה האמיצה והלא פשוטה שקיבל עימאד משקפת כבוד לצה"ל ואחריות. אני בטוח שתימצא הדרך לעימאד להמשיך ולתרום לחברה ולמדינת ישראל גם בעתיד".

סערה בצה"ל בעקבות התפטרות פארס

יום לאחר התפטרותו של תת אלוף עימאד פארס, הרוחות במערכת הצבאית עוד סוערות. במהלך ביקור שערכו היום בכירי ההנהגה המדינית והצבאית בבסיס חיל האוויר בחצרים שבנגב הגיב לראשונה הרמטכ"ל גבי אשכנזי על התפטרותו של פארס, יממה לאחר סיום תפקידו כמפקד אוגדת הגליל.

"עימאד עשה כשל חמור מאוד", אמר אשכנזי. "הוא מבין את זה. הוא חינך מפקדים אחרת, ובנסיבות שנוצרו שוחחנו והוא לקח אחריות". אשכנזי חיזק את החלטתו של פארס ואמר: "אני חושב שזה היה הצעד הנכון לעשות במקרה הזה".

אשכנזי פיאר את פארס ומורשתו. "תת אלוף עימאד פארס הוא קצין שמשרת בצה"ל 30 שנה", הזכיר הרמטכ"ל. "הוא עתיר ניסיון וזכויות, ותרם רבות לביטחון המדינה".

"קצין ייחודי שלקח אחריות"

בן דודו של פארס, ניצב בדימוס חוסיין פארס, אומר כי בן דודו הוא קצין שלא עשה הנחות לאף אחד וגם לא לעצמו. "מדובר בקצין ייחודי שלקח אחריות על מה שעשה", אמר פארס בריאיון לחדשות 2.

לטענה שנשמע כי פארס נרדף בשל היותו דרוזי, אמר בן דודו כי "הצבא הוכיח שכולנו שווים. עימאד קיבל תפקידים בין הרגישים, על אף היותו דרוזי". בנוגע לשאלה אם יחליט לחזור לצבא אמר: "אם עימאד ייקרא לחזור לדגל הוא יחזור לדגל".

שינה את גרסתו

תא"ל פארס דיווח לפני כשבועיים על תאונת דרכים בה היה מעורב רכבו הצבאי, וטען כי אשתו נהגה ברכב. פארס טען כי הוא ישב לצידה ברכב. כעבור כמה שעות שינה פארס את גרסתו, והודה כי לא היה עם אשתו ברכב בשעת התאונה.

בעקבות שינוי הגרסה, החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת מצ"ח כנגד הקצין בחשד לעדות שקר. לאחר הודעת הפצ"ר על פתיחת החקירה נגדו, הודיע תא"ל פארס לרמטכ"ל גבי אשכנזי על התפטרותו המיידית מצה"ל. לרמטכ"ל לא נותרה ברירה - והוא קיבל את ההתפטרות.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק