שניים מחיילי שמשון שהניפו שלט שקראו לסירוב פקודה, בטקס בכותל המערבי, עוד עלולים לחשוב שזה השתלם להם: הערב הוענקו לשניים "תעודות הוקרה" ופרס כספי מכובד בטקס שנערך בירושלים - וזאת בשל התנגדותם לפינוי ישובים על ידי הצבא.

ללא כל ניסיון להסתיר את האירוע, נערך הטקס החגיגי במסעדת "הפינג'אן" במרכז ירושלים. כפי שהבטיחו מיד אחרי התקרית בכותל, למשפחותיהם של זוג החיילים, שעדיין נמצאים בכלא הצבאי, הוענקו על ידי "המטה להצלת העם והארץ" תעודות הוקרה  - על ביטויי ההתנגדות שעוררו סערה לפני מספר שבועות.

ואם זה לא מספיק כדי לגרום לחיילים גאווה, בנוסף לתעודות קיבלו כל אחד מהם 19,800 שקלים, כ-1,100 שקלים על כל יום מחבוש אותו קיבלו החיילים כעונש, לאחר שהפגינו במהלך הטקס הצבאי נגד הפינוי.

"כל חייל שיסרב פקודה לפנות יישובים יקבל פרס"

הטקס השנוי במחלוקת נערך במעמד חברי כנסת, רבנים ואנשי ימין. במקום נכחו בין היתר חבר הכנסת מיכאל בן ארי מאיחוד הלאומי, הרב שלום דב וולפא ראש "המטה העולמי להצלת העם והארץ" וברוך מרזל פעיל הימין.

"כל חייל שיסרב פקודה לפנות יישובים יקבל פרס", הצהיר בחגיגיות הרב וולפא בתחילת האירוע. "מהיום והלאה אנחנו קוראים לכל החיילים לא לקבל פקודה כזאת שהיא בלתי חוקית בעליל".

ח"כ מיכאל בן ארי הזהיר במהלך נאומו, "שליחת החיילים לפנות יישובים דווקא בשבתות דוחקת אותם לפינה, למקום שאף אחד לא היה רוצה". עוד הוא הוסיף, "ברק משתמש במשרד הביטחון לקידום ענייניו הצרים ביותר והעלובים ביותר. אנחנו לא רוצים סרבנות בצה"ל, לא רוצים לשבור את הכללים, מי ששבר את הכללים זה שר הביטחון הפוליטי".

"הוא הגיבור שלנו"

טקס לחיילי שמשון (צילום: יוסי זילברמן)
טקס ההוקרה בירושלים, היום | צילום: יוסי זילברמן
לטענת מארגני הטקס החיילים אשר הניפו את הדגל הם קורבנות וכל הפיכה של אותם חיילים "לברגים במערכת" תהרוס את המדינה. קרוב משפחה של אריה אברוס, אחד החיילים שקיבל את הפרס, אמר: "אני גאה באריה. המציאות היום בארץ היא בלתי נסבלת כאשר הצבא נשלח במקום להילחם באויב נשלח נגד התושבים שלה, הוא הגיבור שלנו".

רוחמה אברוס, אשתו של אריה, הגיעה לטקס יחד עם בתם המשותפת שנולדה רק לפני מספר ימים. "חברים רבים של אריה שרואים אותו היום מתחרטים על כך שלא עשו כמוהו, הם ראו כמה המעשה חשוב", סיפרה בגאווה. "לא היה לנו שום ספק שצריך לעשות משהו, אני וחברות שלי עזרנו עם השלט והחלטנו על המעשה יחד".