בשעות האחרונות עוסקים בחיל הים בפינוי שברי המזל"ט ששיגר בשעות הצהריים חיזבאללה לכיוון ישראל. חקירת המקרה הזה נמשכת, כשכעת ההערכה היא שכלי הטיס ניסה לצלם את אסדות הגז של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בזמן שאנשי חיל הים משלימים את איסוף השברים, גוברת בצה"ל ההערכה שמדובר היה בטיסת התרסה של ארגון חיזבאללה לכיוון אסדות הגז שנמצאים בקידוח, תוך ניסיון להביך את ישראל.

דובר צה"ל תא"ל יואב פולי מרדכי אמר היום בשיחה עם חדשות 2 כי בצה"ל היו מודעים לרצון בחיזבאללה לבצע מעשה שכזה. "נערכו לאפשרות שישלחו מזל"טים של חיזבאללה", אמר דובר צה"ל, והדגיש - "נערכו מבעוד מועד בפריסת מכ"מים ואף סוללת פטריוט בחיפה. ככל שהלחץ על חיזבאללה גובר, בשל הנעשה בסוריה וכן בתוך לבנון, נראה שיהיו יותר נסיונות כאלה".

במקביל, בחיזבאללה הכחישו הערב את הדיווחים על היירוט, וטענו כי כלל לא שלחו מזל"ט לכיוון ישראל. "חיזבאללה מכחיש ששלח כלי טיס ריגול מסוג כלשהו לעבר שטחי פלסטין הכבושה", נכתב בהודעת הארגון.

כלי הטיס הופל עשרה קילומטרים מערבית לחיפה 

מטוסי חיל האוויר סיכלו היום ניסיון חדירה לשטח ישראל של מזל"ט השייך לארגון חזיבאללה. כלי הטיס הבלתי מאוייש הופל מעל הים - כעשרה קילומטר מערבית לחיפה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות האירוע: "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו". לפני כחצי שנה יורט באזור באר שבע מזל"ט חיזבאללה שחדר לישראל מכיוון עזה.

בדובר צה"ל אישרו אחר הצהריים כי כלי טיס בלתי מאוייש ניסה לחדור לשטח מדינת ישראל, ויורט בהצלחה סמוך לשעה 14:00 על ידי מטוסי קרב של חיל-האוויר. כלי הטיס הופל מעל הים, הבהירו שם, בשעה שהיה בדרכו לעבר חופי חיפה.

אסדת הגז תמר. ארכיון (צילום: אלבטרוס, חדשות)
יעד של חיזבאללה?. אסדת הגז תמר | צילום: אלבטרוס, חדשות

הדרמה החלה סמוך לשעה 13:30. המזל"ט המריא מאזור צידון בלבנון והחל לטוס דרומה. הוא עבר את צור, זוהה על ידי מערכת ההגנה האווירית של חיל האוויר ומאז עקבו אחריו בצה"ל עד אשר ניסה לחדור לשטח ישראל. טוסי ומסוקי קרב הוזנקו כדי שיבחנו את כלי הטיס מקרוב, ואישרו שאכן מדובר בכלי טיס של אויב. כעבור זמן קצר נתן מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל, בעודו צופה אחר הנעשה מהבור בקרייה, הוראה להפיל את המזל"ט מעל הים.

חיזבאללה הקים צי של כלי טיס לא מאויישים

הוא הופל ונפגע כבר מהטיל הראשון ששוגר לעברו. תקיפת כלי הטיס בוצעה כ-10 קילומטרים מערבית לחיפה. בחיל הים החלו לאסוף את שברי המזל"ט כדי לנתח את סוג כלי הטיס, ולבחון האם נשא ציוד צילום, האם ניסה לשדר מידע והאם היה חמוש.

עדיין לא ברור מה היה יעדו של המזל"ט. זהו נסיון חדירה נוסף של חיזבאללה, שני בתוך חצי שנה, שמעיד על כך שארגון הטרור הלבנוני הרכיב צי של כלי טיס לא מאויישים. ההערכה היא כי כלי הטיס הועבר לרשות הארגון מאירן. בצה"ל בוחנים כעת האם מדובר בטיסת אימון, טיסת התגרות, או האם כלי הטיס היה בדרכו לאחד מאסדות הגז.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
יירוט מזל"ט, ארכיון | צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לאירוע במהרה והבהיר - "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל''.