סוף לתמונות החיילים עם עצורים פלסטינים ברשת? יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ צחי הנגבי יוזם הצעת חוק לפיה צה"ל יוכל להגיש כתבי אישום גם נגד חיילים משוחררים שתיעדו עצמם והעלו לרשת, עד חמש שנים מיום שחרורם - כך מפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות".

המקרה של החיילת המשוחררת עדן אברג'יל הוא המפורסם ביותר מהתקופה האחרונה. הוא עלה לכותרות מסביב לעולם וגרם למבוכה רבה לצה"ל ולישראל. אברג'יל פרסמה בפייסבוק תמונות שלה מחייכת לצד עצורים כפותים ומכוסי-עיניים. מקרה נוסף הוא של אבי יעקובוב, שתועד רוקד לצד פלסטינית אזוקה.

התמונה החדשה שמעוררת סערה (צילום: חדשות 2)
התמונה החדשה שמעוררת סערה | צילום: חדשות 2

לפי החוק הנוכחי, המדינה יכולה לפתוח בהליכים משפטיים נגד חיילים רק עד 180 ימים מיום שחרורם. לפי הצעתו של ח"כ הנגבי, "במקרה שבו פרסם אדם מידע על אודות שירותו הצבאי, שיש בו להעיד על התנהגות מבישה או בלתי הולמת שמהווה פגיעה ברוח צה"ל וערכיו, ניתן יהיה להגיש נגדו כתב אישום כל עוד טרם חלפו חמש שנים מיום שחדל להיות חייל".

לפי הנוסח הזה, החוק לא יחול רטרואקטיבית - ועל כן גם אם יעבור, לא ניתן יהיה להעמיד לדין את אברג'יל ויעקובוב. בחוק לא נכללים סרטוני הווי צה"לי, כמו למשל "סרטון המקפלות" מחברון. מי שיקבע האם ההתנהגות חמורה מספיק בשביל כתב אישום, הוא הפרקליט הצבאי הראשי.

שוב: חיילים הצטלמו מכוונים נשק לעצירה

אמש פורסמה תמונה של עצירה פלסטינית כפותה וסביבה חיילים חמושים, מכוונים אליה נשק, על ידי ארגון פלסטיני - וגררה תגובות קשות ברשות הפלסטינית. שמה של הצעירה לא ידוע בשלב זה, והארגון הפלסטיני פרסם את התמונה שהגיעה לידיו, בקריאה לצעירה לחשוף את זהותה היום ולהעיד נגד החיילים - שפניהם חשופות. מהימנות התמונה נבדקת.

"התמונה הזו מדגישה פעם נוספת את מידת הסדיזם של הצבא הישראלי, ועד כמה הוא נהנה מסבל אסיריו", אמר הערב פואד אל-חפש, מנהל המרכז לחקר נושא האסירים וזכויות האדם הפלסטיני, עם פרסום התמונה. "אין לצבא הזה מוסר, אין לו ערכים".

מדובר צה"ל נמסר לחדשות 2 באינטרנט בתגובה, כי "כפי שכבר נעשה בעבר, כל מקרה חריג נחקר על ידי המשטרה הצבאית החוקרת ומוגש לחוות דעת הפרקליטות הצבאית, שם מחליטים אם להגיש כתבי אישום לבית הדין הצבאי. נמליץ כי אמינות תמונות מסוג זה תיבדק טרם פירסומן בכלי התקשורת".

"החייל המרקד" עורר סערה

לפני כחודש סערה הגדה המערבית ברשות הפלסטינית, בעקבות פרסום סרטון "החייל המרקד" סביב עצורה פלסטינית. הסרטון צולם כבר לפני כשנתיים, אך "הוצף" בכלי תקשורת ערביים לאחרונה, ועד מהרה עורר סערה רבתי.

בחמאס כבר קראו לחפש את החייל ה"מככב" בסרטון, ולחטוף אותו. הסרטון הוצג לראשונה בערוץ 10 ובביטאון הרשמי של חמאס דווח כי "צעירים פלסטינים רבים בגדה המערבית וברצועת עזה מנסים לאתר את שמו של החייל וכתובתו, כדי לחטוף אותו ולצרפו לגלעד שליט".

עדן אברג'יל פתחה תיבת פנדורה של תמונות

באוגוסט השנה פורסמו בפייסבוק תמונותיה של החיילת עדן אברג'יל, לצד חייל כפות שנעצר על ידי כוחות צה"ל. התמונה עוררה זעם רב ברשות הפלסטינית ובעולם הערבי, ואברג'יל עצמה העידה כי קיימה איומים על חייה בעקבות פרסום התמונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק