את הריאיון הערב בתכנית התחקירים החדשה של רשת "360" החל אלוף יואב גלנט עם תקווה שבסופו של דבר יקרה הבלתי יאומן, ולמרות הכול הוא ימונה לרמטכ"ל. עם זאת, במהלך הריאיון עם העיתונאי גדי סוקני', קיבל גלנט שיחת טלפון, שלא צולמה, ובה הוא התבשר כי הוחלט לוותר עליו כמועמד.

מאז אותו הרגע, כך נראה, הפך גלנט להיות הרבה יותר תוקפני ומשוחרר בלשונו. אם לפני קבלת ההודעה אמר גלנט כי הוא סומך על ראש הממשלה נתניהו ועל שר הביטחון ברק כי ימשיכו לתמוך במינויו לתפקיד, לאחר מכן הוא לא נשאר חייב.

כשקיבל גלנט את השיחה הוא יצא מהאולפן, שוחח במשך כמה דקות, ואז חזר ותקף את הרמטכ"ל ואת המבקר, כשעיניו בורקות מכעס.

"אשכנזי שם לי מטען צד"

"לא שיקרתי, לא הולכתי שולל ולא הטעיתי" - כך אמר גלנט בתגובה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין שלא להגן על מינויו לתפקיד הרמטכ"ל בפני בג"ץ. הריאיון המלא הוקלט עם גלנט טרם החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון לבטל את המינוי.

"הגיעו מים עד נפש", אמר גלנט בראיון. "העיזו לומר שאני לא דובר אמת", הוסיף. "אני אגיד את זה בצורה הפשוטה ביותר והנחרצת ביותר - כל חיי אני מוליך לוחמים בשדה הקרב ואין דרך שלוחמים ילכו אחריך מבלי שהם יודעים שהם מאמינים בך".

באשר לדוח מבקר המדינה ולהאשמות הקשות שהופנו כלפיו אמר גלנט: "זאת התפרעות של התקשורת. מפקירים את דמי". גלנט הוסיף וטען כי פרשת הקרקעות בעמיקם נופחה מעבר לכל פרופורציה והוא עדיין מאמין כי מדובר בעניין חסר חשיבות, שנופח למימדים מוגזמים.

"הפכו אותי לאויב העם. אנשים לא היו אובייקטיביים כלפי וזה ניכר מאוד בשטח", טען גלנט. "בדקו אותי ואז מיד שפטו אותי. כל מה שקשור היה למידתיות לא היה חלק מההחלטה - והתוצאה ניכרת בהתאם", הוסיף גלנט והאשים: "עשו לי משפט שדה".

"דוח המבקר רגע לפני המינוי - לא ראוי"

"ניסיתי להגיע לפשרה, אבל אחרי שהבית עומד ויש לו מגרש חניה - אי אפשר להזיז את הבית", אמר גלנט. "אני עדיין חושב שהכל קשור לריב שהתפתח בתוך המושב", הוסיף. "השימוש של מבקר המדינה בעניינים לא לגיטימיים טרם כניסה לתפקיד בכיר - היא דבר שיש לבדוק אותו והוא אינו ראוי. יש פה יד מכוונת", האשים.

"הניסיון להפוך את הבית שלי לנושא בתהליך של בחירת הרמטכ"ל הוא ניסיון נלוז ולא לעניין", המשיך לתקוף גלנט. "בבית שלי נמצאים רוב הזמן בני המשפחה שלי ולפעמים גם חבריהם וחברותיהם, אפילו חיילים בודדים שאנחנו מאמצים. כולם נהנים מהבית. התמונה של הבית מהאוויר היא מאוד מעוותת", הוא הוסיף.

"אני חושב שיש דברים רבים שצריך לשפר בהנהגת הצבא", אמר גלנט, במה שניתן לפרש כביקורת מרומזת כלפי הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי. "לא יכול להיות שמפקד מחזיק מסמך נגד פקודו ולא מראה אותו. אשכנזי שם לי מטען צד", הוסיף גלנט, הפעם בהאשמה ישירה וברורה נגד אשכנזי. "אמרתי לו מה אני חושב על זה", הוסיף, אך סירב לחשוף מה הייתה התשובה שקיבל מאשכנזי בתגובה לכך.

"אני לא אגיד שלא עשיתי טעויות. עשיתי טעויות, אבל גם אחרים עשו שגיאות", האשים גלנט. "בין הסערה המקומית הזאת לבין כשירותי לרמטכ"ל אין שום קשר", קבע וסיכם באכזבה מרה: "34 שנים אני מגן על מדינת ישראל ואני מצפה שברגע נתון אחד המדינה תגן עלי".

רה"מ ושר הביטחון הכריעו: גלנט לא ימונה לתפקיד

הערב הודיעו רשמית ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק  גלנט לא יהיה הרמטכ"ל הבא של צה"ל. במקום זאת, החליטו השניים למנות את אלוף יאיר נווה לתפקיד הרמטכ"ל, זאת באופן זמני ל-60 הימים הקרובים.

ביום חמישי הקרוב יגישו נתניהו וברק הצעה לממשלה למינוי האלוף נווה, כיום סגן הרמטכ"ל, לתפקיד הרמטכ"ל בפועל לתקופה זמנית, כאשר בתום תקופה זו יושלם הליך הבחירה של הרמטכ"ל הבא.

יש לציין כי התהליך במסגרתו הוחלט לסגת ממינויו של גלנט לרמטכ"ל נעשה בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ועל דעתו. החלטה זו על ביטוי מינוי הרמטכ"ל מייתרת כעת את הדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה התנועה הירוקה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

נווה וגלנט (צילום: חדשות 2)
יאיר נווה ייכנס לתפקיד הרמטכ"ל הזמני | צילום: חדשות 2
פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

ברק צפוי להאריך את כהונת אשכנזי

הכנסת דחתה את הפרידה מהרמטכ"ל אשכנזי

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

למרות דוח מבקר המדינה - גלנט לא פורש

האם המירוץ לרמטכ"לות מתחדש?

פרשנות: "גלנט לא ייכנס ללשכת הרמטכ"ל"

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים