שוב חשש לאירוע חדירה: תושבים בקיבוץ זיקים שבחוף אשקלון מסרו לחדשות 2 Online כי קיבלו הלילה (ד') הנחיות להישאר בבתים בעקבות חשש לניסיון חדירה של מחבלים דרך הים. לאחר סריקות נרחבות של צה"ל באזור, לא נמצא דבר והחשש לחדירה הוסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יאיר פרג'ון, ראש מועצת חוף אשקלון, אמר בסביבות השעה חצות לחדשות 2 כי אזור החוף עדיין סגור, והמשפחות מהאזור התבקשו שלא להגיע לחוף. "האירוע טרם הסתיים, ועוד לא התבררו הנסיבות - זוהו עצמים מהים, וממשיכים לבדוק מה חדר לאזור, אם מדובר בבני אדם או חיות או חפצים".

פודה אור, תושב הקיבוץ, סיפר קודם לכן כי "היה כרוז שצעק בחוץ לסגור דלתות וחלונות. לא ממש סיפקו לנו פרטים על האירוע, אבל אנחנו בינתיים מצייתים ונשארים בבתים. יש כוחות של צה"ל ביישוב וכיתת כוננות. התושבים בגדול מתורגלים, כך שאין לחץ מיוחד".

רחל קריאף, גם היא תושבת הקיבוץ, אמרה בשעות הערב כי "קיבלתי טלפון והנחו אותי להישאר בבית ולסגור את הדלתות - בדיוק כמו אתמול. אני מרגישה חסרת אונים כי אני יודעת שאם יפלשו אליי הביתה - אני לא אוכל למנוע את זה. זו תחושה קשה מאוד בבטן של פחד. אף פעם לא מתרגלים לזה". גם מטי שמתגוררת במקום אמרה כי  "זו פעם ראשונהש אני בלחץ. זה עבר כל גבול. ילדיי ונכדיי עזבו ואני חושבת שאני מצטרפת אליהם".

מוקדם יותר היום, לאחר שחולייה נוספת ניסתה חוליית מחבלים חמושה לחדור לקיבוץ זיקים דרך הים, נחשפו הקולות והתמונות מהמבצע לחיסול החוליה בחופים הסמוכים לקיבוץ אתמול. במבצע המשולב של כוחות צה"ל בים וביבשה שנראה בסרטון, נראים חילופי האש בין המחבלים שעל החוף לבין כוחות צה"ל בים. החיילים פתחו באש כבדה על המחבלים שניסו לפגוע בהם - ובמקום התנהלה לוחמה של ממש בין הצדדים, עד להכרעת המחבלים וחיסולם.

המחבלים הגיעו משטח הרצועה לחופי ישראל באמצעות ציוד צלילה. הם צללו בנתיב מעזה לעבר קיבוץ זיקים. מיד כשהוציאו את הראש מהמים והגיעו לחוף, זיהו אותם תצפיתניות של חיל הים, והחלו להכווין את הכוחות הקרקעיים של גדוד רותם מחטיבת גבעתי לפגוע בהם.

בשלב זה נשמעת השיחה בין התצפיתניות לכוחות ברשת הקשר:

תצפיתנית: "אנחנו יודעים שנעצר כאן, קיבלת?."

חייל: "רות, קבלי. הוא (אחד המחבלים) יצא מהשיח ודאית. הוא נע דרומה"

(רעש של יריות)

חייל: "זוהתה פגיעה, זיהינו פגיעה. חיסול ודאי"

בסרטון נראים הכוחות היבשתיים והאוויריים יורים ירי כבד לעבר המחבלים שכותרו. אחד מהם אף נראה נפגע ונפול כתוצאה מהירי. הכוחות הסתערו לעברם, ועשו ככל הניתן כדי לעצור אותם. חילופי האש ארכו למעלה משעה, במהלכם נפצע קל אחד החיילים הלוחמים.

כל אמצעי שיכול לירות יורה במחבלים - מהאוויר ומהיבשה. חיילי צה"ל כיתרו את החוליה, הסתערו לעברה - כל מי שיכול היה עשה הכל כדי לעצור ולהרוג אותם. זה לוקח למעלה משעה, במהלכם נפצע קל אחד הלוחמים.

הירי נמשך: רקטות לעבר דימונה וירוחם 

במקביל, ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך כל העת. סמוך לשעה 19:45 נורו מספר רקטות נורו לעבר דימונה וירוחם. שתיים מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. ככל הנראה מספר רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. חמאס: "כיוונו לעבר הכור". שני מטחים כבדים נורו גם לאשקלון. פיקוד העורף הנחה את הרשויות המקומיות במרחבים עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, באר שבע, עמק חפר, שרון, דן, שפלה, בית שמש, ירושלים,עירון, מנשה, כרמל וחיפה לפתוח את המקלטים הציבוריים.

20:17 - רקטה שנורתה לאשקלון נפלה בשטח הרצועה.

20:02 - יירוטים מעל יבנה ורחובות.

19:59- יירוט מעל אשקלון.

מוקדם יותר פגעה רקטה ישירות בבית בשטח המועצה האזורית שער הנגב, שככל הנראה היה ריק מיושביו. אין נפגעים. אחר הצהריים נשמעה אזעקה באזור, חולון ובת ים. ככל הנראה רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל ואחרת התפוצצה בשטח פתוח. לפני כן נשמעה אזעקה בבנימינה, חוף הבונים, זכרון יעקב, בת שלמה ואור עקיבא. שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור הצפוני ביותר מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי. מערכת כיפת ברזל לא הופעלה מאחר שהרקטה נורתה לעבר שטח פתוח. במועצה האזורית אשכול נפגע בית מפיצוץ שלוש רקטות. אין נפגעים בנפש.

החל משעות הבוקר תקף צה"ל כ-130 יעדי טרור ברחבי הרצועה. מתחילת המבצע הותקפו מעל 550 יעדי טרור. בין היעדים שהותקפו משעות הבוקר 31 מנהרות טרור, 60 משגרים מוטמנים, מוקדי פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה. כמו כן, תקף צה"ל את בתיהם של 11 פעילים בכירים בחמאס, ששימשו כתשתיות פיקוד ושליטה של הארגון.