שבוע אחרי מותם של שני פלסטינים בעימותים עם כוחות הביטחון ליד מחסום ביתוניא - תיעוד חדש מזווית חדשה: בתמונות חדשות שפורסמו היום (ה') על ידי רשת CNN נראים החייל שיורה, רגע הירי והפינוי שמגיע אחר כך. מומחה ישראלי לנשק שצפה בתמונות טוען שהן מוכיחות שמדובר בירי כדור גומי. מנגד, הפלסטינים ממשיכים להתעקש שנורתה אש חיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

CNN שידרה את הסרטון, שצולם ביום חמישי שעבר על ידי צלם העובד מטעמה וטוענת כי אחת התמונות שבה נראית קבוצה של שוטרי משמר הגבול צולמה בשעה 13:45 בדיוק. בשלב מסוים, אחד מלוחמי מג"ב, נראה מכוון את הנשק לכיוון קבוצת הפלסטינים - ואז נשמעת ירייה. רק 14 שניות לאחר הירי הרלוונטי, הצלם מסיט את המצלמה ומתעד פינוי של הנפגע. לדברי הרשת, מדובר בצעיר השני שנורה למוות, נדים נווארה.

בצילום ממצלמת האבטחה במקום של אותה סיטואציה נראה נווארה נופל על הקרקע, כשהמפגינים האחרים רצים לעברו ומפנים אותו לאמבולנס. כאן בחדשות 2 ניסינו להשוות את הזמנים בין שני הסרטונים, כשנקודת הציון היא קול הירי בסרטון החדש מול הנפילה של הצעיר בסרטון האבטחה. קשה לומר שאפשר להגיע למסקנה חותכת, כי במצלמת האבטחה המפנים כבר נעלמים מהתמונה.

ניתוח הירי בביתוניא, ארכיון (צילום: חדשות 2)
ד"ר יוסף יקותיאל | צילום: חדשות 2

על פי פרשנות רשת CNN, נווארה נורה למוות ככל הנראה מאש חיה על ידי שוטרי מג"ב. אלא שסימני השאלה לא מרפים. יוסף יקותיאל, הנחשב לבר-סמכא בנושאי כלי נשק ומי שהקים את מערך הכליאה במשטרת ישראל, במג"ב ובימ"מ, בחן את התמונות החדשות כדי לקבוע האם מדובר בירי חי או שמא בכדורי גומי.

"העיבוי על הקנה לא מיועד לירי בתחמושת חיה, אך ורק לירי כדורי גומי", הוא קובע. טיעון אחר שנשמע לגבי התיעוד מתייחס לקליע שהפלסטינים טוענים שנתגלה בתיק הגב שנשא ההרוג.

"אם נטען שהקליע הזה עשה מה שהרופא אומר, עבר דרך החזה ויצא דרך הגוף, פגע בתיק, עבר דרך כמה חוברות וספרים - הוא לא עשה את זה", אמר יקותיאל. "כל מי שמבין בקליעים יודע שברגע שהוא עובר את החזה ופוגע בעצם הוא מקבל עיוות. אם הוא נכנס ופגע בספרים - הוא היה אמור להימעך בחלק הקדמי".