רועי אלפי ז"ל (צילום: דו"צ, חדשות 2)
חקירת התאונה נמשכת | צילום: דו"צ, חדשות 2

יממה לאחר המקרה הטרגי בו נהרג רב"ט רועי (ישראל) אלפי במהלך פינוי מוקשים ברמת הגולן, גוברת הערכה בצה"ל כי הסיבה לתקרית היא כשל טכני במוקש שהוטמן במקום בשנות ה-90. הלוויתו של רב"ט אלפי תיערך מחר בשעה 20:30 בבית העלמין בגן יבנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצה"ל פתחו בחקירת נסיבות המקרה הטראגי כשבשלב זה הסברה הרווחת היא שלא החיילים גרמו להתפוצצות המוקש. "החייל בוודאות לא דרך על המוקש", הדגיש גורם המעורה בפרטי הבדיקה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "נדע טוב יותר מה קורה בימים הקרובים".

תא"ל במיל' איתן לידור, קצין הנדסה ראשי לשעבר בתקופה שבה נטמנו המוקשים, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי על מנת להפעיל מוקש מסוג זה נדרש לחץ גדול יותר מאשר דריכה של חייל. "או שמדובר בכשל טכני או בכשל אנושי, זה דבר נדיר מאוד, תופעות שלא מוכרות וטוב שכך".

"אם הוא לא דרך על המוקש אז זה לא יכול להיות כשל אנושי", הדגיש לידור. "המוקשים שנמצאים במקום הם סטנדרטים מתוצרת אמריקנית ונמצאים בכמויות גדולות באזור. בדרך כלל המוקש הזה לא מתבלה, אלא מאוד אמין ושורד הרבה שנים".

לפני חצי שנה: חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש (צילום: חדשות 2)
זירת האירוע, אתמול | צילום: חדשות 2

אמר לאביו: "אל תדאג, לא נוגע באף מוקש"

בני משפחתו וחבריו של אלפי ז"ל התקשו הבוקר לעכל את הבשורה המרה. דודתו סיפרה שרועי הרגיע את אביו, אשר חשש מעבודתו עם מוקשים ואמר לו: "אל תדאג, אני לא נוגע בכלום, יש איתי מ"פ". חייל שהיה עמו באימון סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "הכל קרה כל כך מהר. באמת שהגענו הכי מוכנים והכי מוגנים. אנחנו לא מאמינים שזה מה שקרה".

קרוביו סיפרו כי הוא חלם להיות בגבעתי כמו אחיו. לדבריהם, אביו הזהיר אותו מפני העובדה עם המוקשים, אך הוא הרגיע אותו ואמר: "אל תדאג, אני לא נוגע בכלום, יש איתי מ"פ". דודתו סיפרה כי הוא היה בחור חייכן ומדהים: "פעם אחת המפקד אמר לו למחוק את החיוך, אז אמא שלו התקשרה למפקד ונזפה בו".