רועי אלפי ז"ל (צילום: דו"צ, חדשות 2)
אסון במהלך אימון בגולן, זירת התאונה היום | צילום: דו"צ, חדשות 2

חודשים ספורים לאחר שהתגייס להנדסה קרבית, נהרג אתמול טוראי רועי (ישראל) אלפי בן 19 מגן יבנה, בפיצוץ מוקש נגד טנקים במהלך אימון ברמת הגולן. הודעה נמסרה למשפחתו. בצה"ל פתחו בתחקיר נסיבות התאונה, שבמסגרתו ייבדק מדוע הופעל המוקש. אלפי הועלה לאחר מותו לדרגת רב-טוראי.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חייל שהיה בשטח בעת האימון אמר לחדשות 2 באינטרנט: "הכל קרה כל כך מהר. באמת שהגענו הכי מוכנים והכי מוגנים. אנחנו לא מאמינים שזה מה שקרה". על רב טוראי אלפי הוא אמר: "הוא היה בחור שאהב לעזור ותמיד חייך". 

התאונה הקשה התרחשה אתמול סמוך לשעה 17:00 במהלך פעילות לפינוי מוקשים במסגרת הכשרת היסוד של חיל ההנדסה. מדובר בהכשרה של פלוגות לוחמות ובפעילות שנעשית בשגרה לכל אורך השנה.  

מסוק מעל זירת התאונה בגולן (צילום: חדשות 2)
מסוק מעל זירת התאונה בגולן | צילום: חדשות 2

מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור מינה צוות מומחים לתחקור האירוע. בראש הצוות יעמוד אלוף-משנה, ובין היתר ייבדק האם מדובר בטעות אנוש או בגורם אחר שהביא לפיצוץ המוקש. מיד לאחר האירוע הופסקו כל הפעולות לפינוי מוקשים בצה"ל שנעשות דרך קבע ברמת הגולן ובבקעת הירדן.

גורם בכיר בזרוע היבשה אומר כי הכוח שביצע את הפעילות נערך כראוי, עשה את כל ההכנות הנדרשות והיה לבוש בבגדי המיגון המתאימים. "הכוח נכנס לתוך שדה המוקשים וביצע פעולות ראשוניות, שבמהלכן מספר חוליות החלו לפעול וחשפו כמה מוקשים", אמר.

זירת האירוע, אתמול (צילום: חדשות 2)
הכוחות בשטח | צילום: חדשות 2

"נדרש לחץ של כ-150 ק"ג כדי להפעיל את המוקש"

הוא הסביר כי החוליה שבה היה חייל שנהרג מצאה את המוקש וסימנה אותו וכן גילתה מוקשים נוספים. "מסיבה בלתי ידועה אירע פיצוץ של המוקש והחייל נהרג", אמר. "זה מוקש ישראלי שעל מנת להפעילו נדרש לחץ של כ-150 ק"ג".

לדברי הגורם, מדובר בהרמת שדה המוקשים הראשונה של הכוח, אך לא של המפקדים שהיו עמו בשטח: "הקצין הבכיר באזור היה המ"פ ומעליו מפקד ההכשרה המתקדמת בדרגת רב סרן ועוד אנשים מוסמכים".

הגורם הבכיר הדגיש כי השלב שבו אירע הפיצוץ אינו שלב של חבלה, אלא של חשיפה ואמר: "לא ידוע אם החייל נגע במוקש, או שהתחיל לעבוד עליו". לדבריו מדובר באירוע חריג ולא זכור מתי קרה משהו דומה בצה"ל.

בהכנת הידיעה השתתפו: גיא ורון, ניר דבורי ומתן חצרוני