לאחר כמעט 12 שעות של תקלה טכנית בלב ים החלה הספינה הלובית לשוט - ככל הנראה לכיוון נמל אל עריש, מצרים. "אמלתיאה" נמצאת כעת כ-40 ק"מ מהנמל המצרי והיא שטה במהירות גבוהה של 7.5 קשר. זמן ההגעה הצפוי במידה והספינה תמשיך לנוע בכיוון ובמהירות הנוכחיים: בסביבות 15:00. ספינות חיל הים ממשיכות ללוות אותה כל העת, למקרה שתשנה את הכיוון ותתחיל לשוט לחופי עזה.

במהלך הלילה התקיימה שיחה ברשת הקשר בין קפטן "אמלתיאה" לבין קצין חיל הים בנוגע לתקלה. "אני אומר לך המנוע לא עובד, אני אומר לך שהמנוע לא עובד", נשמע קולו של הקפטן בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2. "אנחנו עובדים עכשיו כדי לתקן אותו, הוא עדיין לא מוכן, עבור. אני לא יכול להפעיל את המנוע של בלי המשאבה הזו, עבור".

"הבנתי", נשמע קולו של הקצין. "כמה זמן ייקח עד שתחליף את זה ותצא לדרך?". הקפטן משיב: "אדוני, אני כבר אמרתי לך שאנשי הצוות שלי, המנוע שלי, כולם עובדים, עובדים לתיקון המשאבה, כולם עובדים, אני לא יכול להגיד לך כמה זמן זה ייקח".

כתב אל-ג'זירה על הסיפון דיווח כי בשעות הבוקר ניסתה הספינה להפליג פעם נוספת לכיוון עזה, אחרי שהצליחה לתקן את התקלה במנועה, אולם לטענת הכתב "4 סירות של חיל הים מנעו ממנה להמשיך בדרכה". לדבריו, "כל אנשי הצוות על הסיפון רוצים להגיע לעזה, וברקע נמשכים הלחצים עליהם שלא להגיע לרצועה".

רוצים לקבל עדכון כשהספינה תתקרב לישראל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצרים מאשרת: הספינה עושה דרכה אלינו

שלטונות מצרים מאשרים כי הספינה הלובית שיועדה תחילה להגיע לרצועת עזה, עושה את דרכה לנמל אל-עריש שבמצרים. מארגני המשט טוענים עדיין שפני הספינה לרצועת עזה, אולם קברניט הספינה "אמאלתיאה" הבהיר כי פניהם לאל-עריש, והם אינם מעוניינים בעימות עם חיילי צה"ל.

בחיל הים ממשיכים לעקוב אחר תנועת הספינה וערוכים לעצור אותה גם בכוח, אם בכל זאת תנסה להיכנס לעזה.

קברניטי הספינה הלובית הודיעו אמש סמוך לשעה 23:00 כי יעגנו באל עריש ואז ימשיכו בהפלגתם לעזה. מוקדם יותר באותו ערב, בשעה 20:00, יצרו בחיל הים קשר עם הקברניט והוא השיב: פנינו לא לעזה, נעשה מה שתאמרו. אלא שבהמשך הופתעו בחיל הים לשמוע ברשת הקשר את הדרישה הבאה: "נעגון באל עריש רק בתנאי שתתנו לנו להמשיך בעזה מבלי לפרוק את מטען הספינה".

"אני יודע שהם מתכוונים להגיע לעזה למרות איומי חיל הים וההתנגדות המצרית. השעות הקרובות יהיו מכריעות", אמר אתמול ח"כ אחמד טיבי, הנמצא עם מארגני המשט בקשר שוטף, ל"ידיעות אחרונות". "בכל מקרה הם לא ינקטו באלימות ואין להם כלי נשק", הוסיף טיבי.

צה"ל קורא בקשר לספינה

כוחות חיל הים שוחחו אמש כאמור עם הקברניט והזהירו אותו לבל ישוט לעזה, והמשיכו לעקוב אחרי מסלול הספינה. "ספינת משא אמלתיאה, זהו הצי הישראלי. מהו יעדך הסופי?", נשאל הקברניט על הספינה, והשיב: "אל-עריש, נמל אל-עריש". כך נשמעה השיחה:

צה"ל: ערב טוב אנטוניו. האם אתה הקפטן היחיד
על הספינה? עבור.
הספינה הלובית: חיובי, חיובי. הקפטן היחיד זה אני,
ואין אחר. עבור.
צה"ל: מה המסלול שאתה צריך לקחת כדי
להגיע לאל-עריש? אני חוזר, מה המסלול שאתה צריך לקחת
כדי להגיע לאל-עריש? הכיוון הוא 1-2-5 לאל עריש. אני חוזר: 1-2-5.
הספינה הלובית: הצי הישראלי, כאן אמלתיאה.
צה"ל: המשך, אנטוניו חוזה.
הספינה הלובית: 1-2-5 הוא נתיב שגוי. הנתיב
שלי יהיה 1-2-0 לאל-עריש.
צה"ל: 1-2-0 זה מושלם.
הספינה הלובית: או.קיי, תודה

למעקב ישיר בזמן אמת אחר התקדמות הספינה הלובית - לחצו כאן

הספינה הלובית בדרכה לעזה - סיקור מיוחד:

תקלה טכנית: הספינה הלובית תקועה

האזינו: חיל הים קורא בקשר לספינה הלובית

אנשי הספינה הלובית: ספינת חיל הים מלווה אותנו

עקבו בזמן אמת אחר תנועת הספינה הלובית 

הספינה הלובית הגיעה לכרתים: "נגיע לעזה ביום ד'"