"התקדמות הספינה לעזה מתנהלת כשורה. נגיע לרצועה לביום רביעי", כך אומרים הערב הפעילים הנמצאים על הספינה "אמל" הלובית, שעושה דרכה בים התיכון. לדבריהם, היום הגיעה הספינה למים הטריטוריאליים של כריתים - ומשם היא תשוט לעבר עזה.

רוצים לקבל עדכון כשהספינה תתקרב לישראל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הודעתם פורסמה באתר האינטרנט הרשמי של ארגון הצדקה הפועל מטעמו של סיף אסלאם אל-קדאפי, בנו של מועמר קדאפי שליט לוב. "המוטיבציה שלנו גבוהה, ואנו שואפים להגיע לעזה ביום רביעי", אמרו המשתתפים בהפלגה. "אנחנו מרגישים טוב. מטרתנו היא הומניטרית, איננו רוצים לעורר התגרות". בדיווח באתר האינטרנט כלל לא ניתנה התייחסות לדיווחים לפיהם אמורה הספינה לעגון דווקא בנמל אל-עריש במצרים, ולא להגיע בסופו של דבר לרצועת עזה.

דוח איילנד: "הערכת חסר של אמ"ן" 

האלוף (מיל') גיורא איילנד. ביקורת קשה על המודיעין (צילום: חדשות 2)
האלוף (מיל') גיורא איילנד. ביקורת קשה על המודיעין | צילום: חדשות 2

בתוך כך פרסם היום צוות הבדיקה בראשות האלוף (במיל') גיורא איילנד, שבחן את התנהלותו של צה"ל במהלך המשט הטורקי את מסקנותיו - ובו ביקורת קשה על איסוף המודיעין של הצבא ועל הדרך בה נלקחו ההחלטות לקראת מבצע ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה" הטורקית בסוף מאי.

הביקורת בדוח, אותו הרכיבה הוועדה שהורה להקים הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ואשר היקפו כ-150 עמודים, הופנתה לא אל הפעולה עצמה, אלא דווקא אל השלבים המקדימים של הערכת המצב בפרשת המשט, לניתוח המודיעין ולנוהל הקרב ברמות הבכירות ביותר.

מדובר צה"ל נמסר לאחר פרסום הדוח, כי "תחקור הצוות הציף לקחים בראייה מערכתית רחבה ולא רק בתחום עצירת משטים בדומה לאירוע שהתרחש".