התמיכה הכלכלית והדיפלומטית של רוסיה בבשאר אסד היא עניין ידוע, אך היום (ב') נחשף גם סיוע של ממש בשדה הקרב - מטוסי ריגול רוסיים בשמי סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרוסים מפעילים מעל שמי סוריה מערך שלם של כלי טיס בלתי מאוישים - שאוספים מודיעין, ואת המודיעין הם מעבירים ישירות לצבאו של אסד. מדובר בסיוע ממשי שעוזר מאוד לצבא אסד להתמודד עם המורדים. אם בראשית המהומות בסוריה הצבא היה בחזקת עיוור שאינו יודע לאן ללכת, עכשיו התמונה המודיעינית שהרוסים מספקים מאפשרת לצבא להיות יעיל הרבה יותר.

בעוד במערב עד עכשיו מגמגמים לגבי סיוע ומתקשים לקבל החלטה אפילו על אזור שאסורה בו טיסה, הרוסים לא מהססים. הם תומכים בנשק וגם תומכים בגיבוי מדיני, ועכשיו נחשף גם סיוע צבאי וקונקרטי שמשפיע בהחלט על המערכה.

 

"שר את פסקול חיינו". השר יעלון (צילום: חדשות 2)
"עוקבים בדאגה אחרי אספקת טילי ה-S-300". | צילום: חדשות 2

"רוסיה נותנת רוח גבית לאסד"

בשבוע שעבר התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למצב בסוריה במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, והתריע מפני האפשרות שמערכת ההגנה המתקדמת מפני טילים S-300 תועבר לידי משטרו של אסד."המשטר לא יודע להכריע את האופוזיציה והאופוזיציה לא יודעת להכריע את המשטר", אמר יעלון. "המצב כעת הוא שסוריה מפוצלת, אסד שולט ב-40 אחוז מהשטח, בעיקר בעלוואי, בחלק מדמשק. 80 אחוז מחלב בידי האופוזיציה, ולכן אין לו שליטה מלאה. יש קווי חיתוך של מובלעת עלוואית אבל לא נראית הכרעה באופק".

יעלון האשים כי רוסיה נותנת רוח גבית לאסד - הן מדינית והן צבאית והזכיר גם את בני בריתו של אסד שמסייעים לו במלחמה במורדים. "אסד נתמך על ידי איראן וחיזבאללה. איננו מתערבים במלחמת האזרחים כל עוד לא פוגעים באינטרסים שלנו, או כשיש ניסיון להעביר אמצעים נשק מדויקים בעיקר על ידי חיזבאללה, ניסיון להשתלט על נשק כימי או חימום הגבול וזליגה של אירועים וירי לעבר שטחנו", הבהיר שר הביטחון.

במהלך הסקירה הביטחונית שהציג, התייחס יעלון גם לשאלת אספקת מערכת ההגנה מפני טילים S-300 שבכוונת רוסיה להעביר לשלטונות סוריה: "המתח קיים בשאלת אספקת S-300 ואנו עוקבים אחר העניין בדאגה. בשלב זה, לפי דיבורים רוסיים, המערכת לא עברה לסוריה". "אנחנו שומרים על פרופיל נמוך כי איננו מעוניינים לפתוח מחנות פליטים על הגבול כפי שקורה בטורקיה או ירדן. הדבר היחידי שאנחנו עושים הוא הענקת סיוע הומניטארי, מאחר שברמה האנושית איננו יכולים להתעלם ממה שקורה", הוסיף.