המחבלים הקבורים בישראל חוזרים לפלסטינים? במסגרת השיחות של שליח ראש הממשלה יצחק מולכו עם אבו מאזן בסוף השבוע שעבר, החליטה ישראל כמחווה של רצון טוב להעביר כמאה גופות של מחבלים מישראל לרשות הפלסטינית, זאת כניסיון לחמם את הקרקע לקראת מו"מ ישיר בין הצדדים.

במהלך הפגישה העלו הפלסטינים מספר דרישות במסגרת הניסיון לחדש את המשא ומתן. הנושא הראשון היה הסדר בשביתת הרעב של האסירים, שהסתיימה הערב, הנושא השני היה החזרת גופות המחבלים והנושא השלישי - שחרור אסירים.

גורמים במשרד רה"מ הביעו הערב שביעות רצון לנוכח ההסדר שהושג בנושא שביתת האסירים ומציינים כי ההסדר "מנע שפיכות דמים עתידית במידה ומישהו מהאסירים היה מת בבית הכלא". בנוסף אישרו הגורמים כי כחלק ממחווה של רצון טוב, ובעקבות תיווך של מצרים וירדן, יועברו לרשות הפלסטינית 100 גופות של מחבלים הקבורים בישראל.

באשר לשחרור אסירים - בירושלים טרם דנו בבקשת הפלסטינים. עם זאת מציינים בסביבתו של רה"מ כי לא מתוכננת פגישה נוספת בתקופה הקרובה בין מולכו לאנשי אבו מאזן.

בקיץ שעבר אישרו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק להעביר 84 גופות מבית העלמין לחללי אויב בבקעת הירדן, לידי הרשות הפלסטינית. בסופו של דבר, בשל לחץ ציבורי כבד, לא יצאה לפועל עסקת העברת הגופות.

מוקדם יותר: הסתיימה שביתת הרעב האסירים הביטחוניים

מנהיגי האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל חתמו היום על התחייבות להפסקה מוחלטת של פעילות טרור מתוך בתי הכלא בישראל והודיעו על סיומה של שביתת האסירים - זאת בעקבות הבנות שגובשו בימים האחרונים, בתיווכן של מצרים ושל הרשות הפלסטינית.

פלסטינים מפגינים. ארכיון (צילום: רויטרס)
בעזה חוגגים את הסכם האסירים | צילום: רויטרס

על פי כתב ההתחייבות, האסירים הביטחוניים יימנעו מכל פעילות אשר תהווה תמיכה מעשית בטרור. מנהיגי האסירים הביטחוניים חתמו על כתב ההתחייבות בשמם של כל האסירים הביטחוניים, מכל הארגונים ובכל בתי הכלא בישראל, והוא יחייב גם אסירים אשר ייעצרו בעתיד.

בתמורה להתחייבות זו, הסכימה ישראל לבצע שורה של הקלות הנוגעות לתנאי המאסר של הכלואים. בין השאר התחייב שירות בתי הסוהר להחזיר לאגפים הכלליים אסירים המוחזקים כיום בתנאי הפרדה וכן לאפשר ביקורים מצד בני משפחות מקרבה ראשונה של אסירים ביטחוניים מעזה ומהגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק