פלסטינים מפגינים. ארכיון (צילום: רויטרס)
מפגינים בעד האסירים בעזה. השביתה תמה | צילום: רויטרס

מנהיגי האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל חתמו היום על התחייבות להפסקה מוחלטת של פעילות טרור מתוך בתי הכלא בישראל והודיעו על סיומה של שביתת האסירים - זאת בעקבות הבנות שגובשו בימים האחרונים, בתיווכן של מצרים ושל הרשות הפלסטינית.

על פי כתב ההתחייבות, האסירים הביטחוניים יימנעו מכל פעילות אשר תהווה תמיכה מעשית בטרור. מנהיגי האסירים הביטחוניים חתמו על כתב ההתחייבות בשמם של כל האסירים הביטחוניים, מכל הארגונים ובכל בתי הכלא בישראל, והוא יחייב גם אסירים אשר ייעצרו בעתיד.

בתמורה להתחייבות זו, הסכימה ישראל לבצע שורה של הקלות הנוגעות לתנאי המאסר של הכלואים. בין השאר התחייב שירות בתי הסוהר להחזיר לאגפים הכלליים אסירים המוחזקים כיום בתנאי הפרדה וכן לאפשר ביקורים מצד בני משפחות מקרבה ראשונה של אסירים ביטחוניים מעזה ומהגדה המערבית.

פעילות נגד ישראל תבטל ההקלות

בכתב ההתחייבות הנוכחי שעליו חתמו מנהיגי האסירים נאמר כי "פעילות נגד הביטחון שתבוצע מתוך בתי הכלא או חידוש שביתת האסירים בבתי הכלא בישראל, יביאו לביטול התחייבותה של ישראל לביצוע הקלות בתחומים הנ"ל".

שביתת הרעב של האסירים הבטחוניים נמשכת מזה שלושה שבועות, והשתתפו בה כ-2,000 אסירים בבתי הכלא בישראל. השביתה יצרה מתח רב בשטחים, כשכמה מהארגונים הפלסטינים טענו כי מוות של אחד מהאסירים יביא למהומות קשות.

האסירים מחו על תנאי מאסרם שהורעו מאז חטיפת החייל גלעד שליט. בין הסוגיות שעלו בפגישות עם נציגי השב"ס היו מדיניות הבידוד בבתי הסוהר, דרישה להמשיך וללמוד לתארים אקדמיים והחזרתם של ביקורי המשפחות מרצועת עזה.

לאחרונה גורשה לעזה האסירה המנהלית הנאא' שלבי, לאחר ששבתה רעב במשך 43 ימים. חודש לפני כן שוחרר גם איש הג'יהאד האסלאמי חאדר עדנאן, שמצבו הרפואי הידרדר לאחר שביתת רעב בת 66 ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק