מוחמד שוויקי
מוחמד שוויקי | צילום:

כבר תשעה ימים שארבעה לוחמים ותיקים מגדוד לביא של חטיבת כפיר יושבים במעצר, בחשד שהיכו ערבי באזור חלחול בתחילת השבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בלילה שבין ראשון לשני בשבוע שעבר התלונן ערבי ממזרח ירושלים כי הותקף בצומת חלחול, צפונית לחברון, בעת שרכב על אופנוע. לדבריו, חיילים היכו אותו באגרופים ובאמצעות כלי הנשק שלהם וגרמו נזק לאופנוע.

לאירוע לא היו עדים והוא לא תועד במצלמות, אך כבר למחרת מיהרו חוקרי מצ"ח לעצור ארבעה לוחמים המוצבים באזור. התברר כי המתלונן הערבי טען שאחד החיילים שהיכו אותו ג'ינג'י. חוקרי מצ"ח איתרו חייל ג'ינג'י המשרת באזור והוא נעצר יחד עם שלושה מחבריו אשר שהו בליל האירוע בשמירה על המאהל שהוקם בצומת חלחול לאחר חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון. לאחר המעצר פנו החיילים לארגון חוננו, המסייע לחיילים שנקלעו למצוקה משפטית על רקע ביטחוני.

הכחישו מעורבות באירוע - אך מעצרם הוארך

הארבעה הכחישו את מעורבותם באירוע ומסרו גרסאות עקביות על כך שעם סיום השמירה במאהל צעדו לעבר בסיסם מבלי שעברו במקום האירוע. בנוסף, החיילים לא זוהו בידי המתלונן במסדרי זיהוי שנערכו.

למרות זאת מעצרם הוארך, כאשר הטענה המרכזית של המשטרה הצבאית היא שהיו באזור בשעת האירוע. בנוסף טענו חוקרי המשטרה הצבאית כי קיים חומר סודי הקושר את החיילים למקרה.

האופנוע מגואל בדם
האופנוע מגואל בדם | צילום:

החוקרים אף האשימו את הלוחמים בשיבוש החקירה, וזאת בטענה כי שימנו את נשקם באמצעות סולר בכדי למנוע בדיקה של כלי הנשק. רק לאחר בירור נוסף חזרו בהם החוקרים ואישרו כי החשד לשיבוש היה מופרך.

ארגון חוננו: "מצער שצה"ל ממהר לפגוע בלוחמיו"

הארבעה, אשר אחד מהם חייל מצטיין, השתתפו רק באחרונה בחיפושים אחר שלושת הנערים שנחטפו בגזרת חלחול. מקורביהם הביעו זעם רב על המעצר ועל כך שבמקום לפעול בשטח, נאלצים החיילים לשהות במעצר ללא סיבה.

"מדובר בחקירה המתנהלת כנגד ארבעה לוחמים ותיקים, על בסיס תלונה חסרת כל שחר אשר הוגשה ע"י תושב ערבי", מסר בתגובה עו"ד חי הבר, המייצג את החיילים מטעם ארגון חוננו. "למרות הכחשתם הגורפת, ודיווחם על כך שכלל לא היו במקום, ולמרות שבמסדרי זיהוי שנעשו למתלונן הוא לא הצליח כלל לזהות את החיילים, מסיבה שאיננה ברורה ממשיכות רשויות החקירה בצבא להתעקש ולבקש את המשך מעצרם של הלוחמים. יש לזכור כי התנהלות שכזו כלפי חיילים ואי מתן אמון בסיסי בדבריהם, עלולה לגרום לנזק רב וערעור תחושת האמון שעוד נותנים החיילים במערכת הצבאית".

מארגון חוננו המייצג את החיילים נמסר: "שוב ושוב אנו נתקלים בפניות של לוחמים בצה"ל ובמג"ב אשר מוצאים עצמם תחת חקירות בשל פעילותם הביטחונית. המצב בו ארבעה לוחמים מצטיינים בצה"ל מוצאים עצמם עצורים זמן ממושך רק בשל תלונה לא ברורה של ערבי הוא מקומם. החיילים מכחישים כל קשר לאירוע ולא הוטחה בהם אף ראיה למעורבותם בו. מצער שצה"ל ממהר לפגוע בלוחמיו, רק בשל מוסר מעוות וחשש מפני ארגוני שמאל קיצוני וארגונים אנטישמיים בין לאומיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בנושא נפתחה חקירת מצ"ח ובסיומה יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת של הפרקליטות הצבאית".