סמוך לשעה 22:30 נוחתים המסוקים לקראת הפעילות הלילית של צה"ל. זה היה כמעט סמלי שבדיוק בשעה שבה התרחשה החטיפה בשבוע שעבר, עמד לצאת לדרך מבצע יוצא דופן בהיקפו של חטיבת כפיר לעומק השטח הפלסטיני. "אנחנו עומדים לקראת פשיטה חטיבתית מוסקת על הכפר ערורה, שהוגדר עלי ידינו כבירת חמאס בגדה", הסביר אל"מ אשר בן לולו, מפקד החטיבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הכוונה היא באמת לעבור בין כל בתיהם של האנשים שמאותרים כאנשי חמאס, ולהפוך כל אבן כדי להביא פיסות מודיעין", הבהיר אל"מ בן לולו. כבר שבוע שלם שצה"ל פועל בעוצמה גבוהה במיוחד כפי שלא פעל שנים. צוות הצילום נבלע בין המסוקים לצורך טיסה קצרה צפונה בגובה נמוך. יורדים בשטח כשני ק"מ מהיעד. לילה שקט מקבל את פנינו וריח חריף של זעתר נודף מהאדמה.

מה התועלת במעצר פעילים?
מה התועלת במעצר פעילים? | צילום:

בשלב מסוים מדווחים האנשים בשטח כי הכוח הצליח להתמקם בנקודת תצפית על כל הכפרים ולהתגנב לפאתי אחד מהם. "הכוונה שלנו היא לסגור על הבתים. יש גם חתונה שמתנהלת כאן ברקע, אבל אנחנו לא מגיעים אליה בתור אורחים".

מבצע מעצרים ביו"ש (צילום: רויטרס)
מבצע מעצרים ביו"ש | צילום: רויטרס

מתחילים להתקדם לעבר ערורה השוכנת בבקעה מבודדת. הכבישים המובילים אליה ספורים. כוח שיתקרב לאזור בנסיעה יתגלה מיד, ועלול לאפשר למי שינסה להסתתר זמן ארוך להתארגנות. "הכוחות הקדמיים נכנסים פנימה", מסבירים. "זה השלב הקריטי במבצע. לראות שאנחנו מצליחים להפתיע".

פעילים מול מבוקשים

נכנסים לערורה. אחרי דקות בודדות תאורת הרחוב מנתקים את תאורת הרחוב ובכפר שוררת עלטה. כוחות צה"ל הרבים פושטים במהירות על עשרות בתים של פעילי חמאס שסומנו מראש. אבל יחד עם זאת חשוב לומר שמדובר בפעילים, שאינם בהכרח מבוקשים. בעניין זה גלומה נקודה למחשבה. אם כבר עצרו את מי שמעורב בטרור, מה אומר הדבר על זהות העצורים הנוכחיים?

סריקות נערכות אחר החשודים. ארכיון (צילום: AP)
עוברים מבית לבית | צילום: AP

"כשאתה מפעיל מסה כזאת של מאמץ מודיעיני ואנשים, אז זה גם עולה למעלה, יחד עם תובנות, וצורך מבצעי לעצור פעילים נוספים", הסביר אל"מ בן לולו. יש לזה מסר, שקרה כאן משהו אחר שחצה קו אדום, ומדינת ישראל תעשה הכול במצבים כאלה.

חלק גדול מהפעילות של צה"ל השבוע היא כמו זו שאליה התלווינו. יש כאן ניצול של חלון הזדמנויות לפגוע בתשתיות של חמאס בגדה וגם לגבות מחיר על החטיפה. אם תרצו - הענשה, הרתעה, הצהרת כוונות.

מאות חיילים בעומק השטח הפלסטיני (צילום: רויטרס)
מאות חיילים בעומק השטח הפלסטיני | צילום: רויטרס

במהלך ליל המעצרים בערורה נסרקו 50 בתים ו-100 עצורים תוחקרו. צה"ל ממשיך להגביר את הלחץ על חמאס ומנסה לאסוף עוד חלקים לפאזל עד לפיענוח. החיכוך עם האוכלוסייה האזרחית גובר אף הוא ואיתו גם החשש מהסתבכות. גורם שהיה חלק מהכוח, אמר בשפה הצה"לית שהמטרה בפעילות המוגברת היא לשמש פתרון לבעיה, ולא להיות חלק ממנה.

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

צה"ל מתגבר את הסריקות בחברון

"פועלים מתוך הנחה שהחטופים בחיים"

נתניהו נפגש עם משפחות החטופים

"האינדיקציות מראות שהם בחיים"

חמאס: "נתניהו יתחרט על מעשיו"

בשל המצב הביטחוני: הממשלה תאשר תקציב נוסף ליהודה ושומרון

נתניהו על פרשת החטופים: "אנחנו יודעים כעת יותר מאשר לפני ימים אחדים"

שבוע לחטיפה: מערכת הביטחון ממשיכה בחיפושים אחר הנערים

אמו של החטוף לבני נוער: "אם הם לא ישובו – אל תישברו"

הצצה: "העיניים של צה"ל" במבצע להשבת החטופים

אהרונוביץ': "הביקורת על המשטרה - מוצדקת"

50 משוחררים מעסקת שליט נעצרו במהלך הלילה