ראש הממשלה אהוד אולמרט פתח הבוקר את ישיבת הממשלה השבועית בהתייחסו לירי הרקטות היום לעבר יישובי הדרום. "עמדת הקבינט הייתה שאם יהיה ירי כנגד תושבי הדרום תהיה תגובה ישראלית חריפה", אמר אולמרט.

"התגובה תהיה דיספרופורציונלית. אנחנו לא נחזור לכללי המשחק שארגוני הטרור ניסו להכתיב. נפעל על פי כללים חדשים שיבטיחו שלא ניגרר למלחמת יריות בלתי פוסקת ברצועת עזה", אמר ראש הממשלה. המצב כיום הוא שהירי ממשיך ובימים האחרונים הוא התגבר בצורה שאיננה מאפשרת למדינת ישראל לא להגיב באופן שיבטיח שהעמדה שלנו כפי שהצהרתי עליה, כפי שהקבינט החליט עליה".

גם שרת החוץ ציפי לבני התייחסה להפרת הפסקת האש הבוקר: "יש להגיב עכשיו, ובכוח - הרבה כוח", אמרה יו"ר מפלגת קדימה. "צריך תגובה ומיד", הוסיפה לבני. "אין להמתין ולהתמהמה מול החמאס".

לבני התייחסה גם  לתביעות נגד קצינים ישראלים בחו"ל. "גורמים פוליטיים אינטרסנטיים בינלאומיים משתמשים בסכמות השיפוט האוניברסלית כדי לנגח את ישראל ולפעול נגד אנשיה", אומרת לבני. "בשיחותינו עם מדינות העולם אני מבהירה - לכל תביעה כזו תהיינה השלכות מדיניות ישירות על היחסים בין מדינתכם לבין ישראל. תביעה כנגד קצין ישראלי היא לא עניין משפטי ספציפי שנידון בבית המשפט אצלכם - ישראל רואה זאת כתביעה נגד אזרחי ישראל וכל מי שפועל למענם".

3 רקטות בדרום, אש לעבר כוח צה"ל

ירי הרקטות לא מפסיק: הבוקר נורה מטח של רקטות קסאם ופצצות מרגמה לשטח ישראל. סמוך לשעה 07:00 נשמעה אזעקת "צבע אדום" במועצה האזורית שדות נגב. מספר דקות לאחר מכן הופעלה גם אזעקה במועצה אזורית אשכול, ולאחריה נשמעו כמה פיצוצים. רקטה אחת נחתה סמוך לגני ילדים, והשאר בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

רכז הביטחון של היישוב שבו נפל אחד הטילים הבוקר אמר כי "אנחנו במצב שברירי מאוד, זה עניין של מזל. כשקורה שיש אזעקה זה טוב, אבל כשאין - זה הכי רע. הבוקר לא הייתה אזעקה".

לאחר ירי הרקטות, נפתחה אש לעבר ג'יפ סיור של כוח צה"ל סמוך למחסום כיסופים. לא היו נפגעים, הכוח השיב אש למקורות הירי.

הבוקר: ירי רקטות לעבר יישובי הדרום (צילום: גלעד שלמור)
שוב: טילים בדרום | צילום: גלעד שלמור

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער אמר בתגובה לירי הרקטות כי יש להגיב באופן חריף ומיידי על חידוש ירי הקסאם, הטילים, והפצמ"רים מרצועת עזה. ממשלת קדימה חוזרת למדיניות ההבלה שאפיינה את דרכה לאורך כל הקדנציה, והדבר שוחק את ההרתעה הישראלית".

אתמול, נפלה רקטת גראד מדרום לאשקלון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ביום חמישי, נפלו באזור שדרות לפחות שתי רקטות קסאם. כולן נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזק או לנפגעים. אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשדרות וביישובי המועצה האזורית שער הנגב.

ביום שישי התפוצצה רקטת קסאם דרומית לאשקלון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. לתושבי אשקלון הסיוט של מבצע עופרת יצוקה חזר הבוקר, כאשר בסביבות השעה 7:00 נשמעה בעיר אזעקה ורקטה נורתה לעבר העיר מצפון רצועת עזה. עד כה לא ידוע על תגובת צה"ל לירי הקסאם.

צה"ל מגיב לירי הרקטות

בתגובה לירי בימים האחרונים, פגע חיל-האוויר בחאן יונס במוחמד עוודה חמדאן סמירי (25), מי שעמד אחרי הפיגוע בו נהרג נגד צה"ל ביום שלישי ונפצעו שלושה. סמירי היה מעורב בפיגוע נוסף נגד חיילי צה"ל, במרס בשנה שעברה, גם כן באזור כיסופים.

בלילה בין יום רביעי ליום חמישי תקף צה"ל פעם נוספת ברצועת עזה. מטוס של חיל האוויר פגע באתר לייצור אמצעי לחימה בתגובה לשיגור הרקטה אמש לעבר המועצה האזורית אשכול.

ביום שלישי דיווחו הפלסטינים כי חיל האוויר ירה לעבר אופנוע בחאן יונס. על פי הדיווח האופנוען שהיה מעורב בפיגוע נהרג, ופלסטיני אחר נפצע. 

לראשונה, חמאס מראה נכונות להיענות להפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל  פרסמו בשבוע שעבר סוכנויות הידיעות. בחמאס שבים ומדגישים כי התנאי המרכזי לכינון הפסקת אש - פתיחת המעברים - עדיין עומד בעינו, אך המגמה בארגון היא להסכים לתנאים שהציבו המצרים.

אנשי משלחת הארגון לשיחות בקהיר אמרו אז כי "אין שום כוונה להעמיק את המשבר הקיים בעזה", ועל כן משוועים בחמאס לשמור על שקט בתקופה הקרובה, חרף ההפרות שנרשמו ביומיים האחרונים וביתר שאת הבוקר. בחמאס רואים בייצוב הפסקת האש כאחד האמצעים לנסות ולשקם את מעמד הארגון בקהילה הבין לאומית. "אנו רוצים להיות חלק ממדינות העולם", אמרו אנשי התנועה בקהיר.