אין תמונה
"עברת למלאך בשמיים". אלפי ז"ל

"איך לא נתת רמז שאתה הולך ולא חוזר?". רב"ט רועי (ישראל) אלפי, לוחם ההנדסה שנהרג מפיצוץ מוקש ברמת הגולן הובא הערב למנוחות בליווי משפחתו וחברים בבית העלמין בגן יבנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושב שבחיים לא ידעתי געגוע אמיתי, לא ידעתי צער אמיתי, אני חושב שבחיים לא איבדתי משהו באמת. אבל אני בטוח שבחיים לא פחדתי כמו שאני מפחד היום", כתב לו הערב חברו נאור אספיר. "אני כותב לך חנוק מדמעות וכאוב מתמיד - מהיום אתה הוא שומר דלתות ישראל".

"רועי, אתה לא מבין כמה זה קשה. המעבר הזה מהכחשה להשלמה עם המציאות שאתה לא נמצא פה יותר. המעבר משוק והלם לבכי כבד ומחשבות שלא נגמרות. מחשבות על שאלות חסרות תשובות, על זיכרונות, על החיוך שלך. כי איך זה הגיוני שביום שישי האחרון שיחקנו מטקות בים ולא הזהרת אותנו? למה לשנייה לא הורדת את החיוך הזה ונתת לנו רמז על זה שאתה הולך ולא חוזר?", ספד לו חברו יוגב שלומוביץ.

חבריו סיפרו כי גם הם וגם אביו של אלפי ז"ל, אמרו לו שהנדסה זה לא המקום בשבילו: "בכל זאת חייכת והלכת על זה. אבל תדע רועי שהכעס אינו מופנה אליך. אי אפשר לכעוס על מלאך - ההיפך. אני, וכל מי שהכיר אותך, מודים על זה שזכינו להיות חלק מהחיים שלך. עברת ממלאך עלי אדמות למלאך בשמיים".

זירת התאונה (צילום: חדשות 2)
זירת התאונה | צילום: חדשות 2

גורמים בצה"ל: לא היה צריך לשלוח אותם לשם

בניגוד לטענות בכירים בזרוע היבשה, על כך שאימון חיילי ההנדסה בשדה המוקשים היה שגרתי, טוען גורם צבאי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי בשל אירועים קודמים באותו איזור, לא היה צריך לשלוח למקום את החיילים.

לדבריו, לפני שלוש שנים - ב-18 באוגוסט 2010 - ביצעה הפלוגה המבצעית של גדוד 603 שבו שירת אלפי ז"ל, אימון פינוי מוקשים בשדה סמוך. אז התפוצץ אחד המוקשים, ורק במזל החיילים שהיו במרחק מטרים ספורים לא נפצעו. האירוע לא דווח אז לתקשורת כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בעקבות אותו אירוע בוצע תחקיר של גורמי זרוע היבשה, שבמסגרתו נלקחו מספר דגמים של מוקשים מאותו שדה. התחקיר העלה כי תקלה טכנית הובילה לפיצוץ, אך לא התגלתה תקלה סדרתית. במסגרת הבדיקות שלאחר האירוע התפוצצו עוד שני מוקשים בסמוך למקום. לאחר מכן, הופסקו לזמן מה העבודות במקום.

אירוע דומה לפני 3 שנים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
אירוע דומה לפני 3 שנים. ארכיון | צילום: חדשות 2

צה"ל: אם נידרש - נפיק את הלקחים

"לא היו צריכים לשלוח אותם שם לאור האירועים שקרו באיזור לפני מספר שנים", סיפר אחד הגורמים. "אמנם מדובר באימון שגרתי שעובר כל חייל הנדסה בשלב זה של ההכשרה, אבל שדות המוקשים הספציפיים האלה בעייתיים מאוד". מנגד, גורם צבאי אחר אמר בתגובה כי "אין לקשר בין שני האירועים, היות ומדובר במוקשים בעלי מנגנון הפעלה שונה". בצה"ל גוברת ההערכה כי כשל טכני הוא זה שגרם לפיצוץ.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מביע צער רב על האובדן הקשה ומשתתף באבל המשפחה. מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור, מינה צוות מומחים לתחקור האירוע בראשות אלוף משנה. הצוות יבצע תחקיר מעמיק ומקיף בנוגע לנסיבות האירוע, ובאם יידרש יפיק את הלקחים ויביא ליישומם".