מסר מרגיע לתושבי הדרום עם הנסיגה מעזה? כוחות צה"ל החלו לסגת היום (א') מהרצועה, לאחר ימים ארוכים של לחימה, ותושבי הדרום חוששים מאיום המנהרות שטרם הושמדו במלואן. במפגש שערך אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן עם ראשי היישובים בעוטף עזה, הוא ביקש להרגיע אותם - והבטיח כי תינקט פעולה מיידית עם כל מנהרה שתתגלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התושבים סיפרו לאלוף הפיקוד על החששות שלהם מחדירת מחבלים דרך המנהרות לאחר שכוחות צה"ל ייסגו מעזה, וזה השיב להם: "על כל מנהרה שתתגלה בעתיד - אמליץ לתקוף קרקעית בעזה". האלוף תורג'מן הבטיח עוד לתושבים כי "יהיה תגבור מאסיבי של מרכיבי הביטחון ביישובים - גם בכוח אדם וגם באמצעים".

עם זאת ראשי הרשויות באזור מוצאים את עצמם מוטרדים פחות מיכולות הביצוע של צה"ל, וממתינים לראות כיצד ינחה אותו הדרג המדיני מול האיום הבא. "אלוף הפיקוד הודיע לנו שיעשה את כל שבסמכותו כדי למגר איומי הירי והמנהרות המוכרות", אמר הערב לחדשות 2 Online ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין . "אך מאחר ואין בסמכותו להורות על כניסה קרקעית נוספת לרצועה לשם השמדת מנהרות בעתיד, אנחנו קוראים לדרג המדיני לתת לצה"ל ייפוי כוח בנושא ולאפשר לו לפעול בחופשיות מוחלטת".

ובעוד שתושבים רבים עדיין חוששים לשוב לבתיהם, יש מי שמרגיעים וסומכים על כך שאיום המנהרות לא יתממש. "הדברים של אלוף הפיקוד מסכמים את כל מה שביקשנו בעצם ב-10 השנים האחרונות", אמר לחדשות 2 Online ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר. "אני מבין את הפחד של חלק מהתושבים מפני המנהרות, אבל אני מאמין שעם הזמן הוא ילך ויקטן. אני מקווה שהפעם נצליח להגיע למצב שבו הרגיעה תהיה רגיעה אמיתית".

טנקים בגבול רצועת עזה
התושבים חוששים לחזור לבתיהם סמוך לגבול | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר היום שוחחנו עם תושבים מהדרום שהביעו את חששם מהימים הבאים. "קשה להתנבא אם תושבים יחזרו לקיבוץ אחרי המבצע", אמר לחדשות 2 Online אשי, מוותיקי קיבוץ ניר עוז. "חלק גדול מחברי הקיבוץ נשארו פה ואני שומע מרובם על החששות הכבדים מאיום המנהרות. יש תחושה של אי ודאות וחרדה. זה מביא אנשים לחשוב פעמיים לפני שהם אורזים את המזוודות וחוזרים לקיבוץ".

לדברי אשי, גם לאחר נסיגת הכוחות מהרצועה, על צה"ל יהיה להיערך מחדש בעוטף עזה ולתגבר את כוחותיו, על מנת לאפשר לתושבים לחוש ביטחון. "אנחנו סומכים על צה"ל ומקווים שיידעו להיערך בהתאם ולא לחזור על שגיאות העבר", אמר.

"הילדים פוחדים לחזור הביתה"

"אני מאוד חצויה", סיפרה תמי הלוי, תושבת נחל עוז. "יותר מדי חיילים נהרגו ומהבחינה הזו אני מעדיפה שזה ייפסק, אבל מצד שני הצבע האדום האחרון היה בארבע בבוקר והוא לא יישאר האחרון".

"המנהרה האחרונה עם האופנועים הייתה כאן באזור והשאלה הנשאלת היא: מתי נוכל להחזיר את המשפחות עם הילדים?", הוסיפה תמי. "יש 15 אלף תושבי האזור שנמצאים מחוץ לבתים ואף אחד לא מסייע להם. אני חוזרת הביתה בעוד שעה אבל הילדים והנכדים שלי לא יכולים לחזור. אנחנו לא יודעים מה יהיה בצהריים. אנחנו צריכים להבין קצת יותר את המשמעות של מה שצה"ל יעשה עכשיו, כדי שהמנהרה הבאה לא תצוץ לי בסלון".

המחבלים שנתפסו בניסיון החדירה לזיקים
המחבלים שנתפסו בניסיון החדירה לזיקים | צילום:

חגי בן שדה, תושב שדרות שעובד במחלבה בקיבוץ סעד, קורא גם הוא לצה"ל לוודא כי תושבי האזור יוכלו לשוב לשגרת חייהם בבטחה. "אני לא חושב שכל המטרות הושגו. המנהרות והמשגרים משבשים לנו את השגרה", ציין. "אני סומך על הצבא שיקבל את ההחלטות הנכונות, בין אם מהאוויר, מהיבשה ומאיפה שרק רוצים - העיקר שזה ייעשה".