חיילים יוצאים מעזה (צילום: חדשות 2)
מבחינת צה"ל המבצע לא נגמר - אבל החיילים | צילום: חדשות 2

האם הפסקת האש הזו תחזיק? בשעה 08:00 נכנסה לתוקפה הפסקת אש של 72 שעות, בעוד כוחות צה"ל האחרונים שנותרו ברצועת עזה עזבו את השטח. אם הפסקת האש לא תופר היא תימשך 72 שעות. בדקות שלפני מועד כניסתה של הפסקת האש לתוקף נשמעו אזעקות באזורים רבים בארץ - יישובי הדרום, הרי יהודה ואזור השפלה - רקטה התפוצצה ביישוב בשער הנגב וגרמה לנזק, ורקטה נוספת יורטה מעל אשדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר עשרה ניסיונות קודמים לכינון הפסקת אש, במערכת הביטחון בישראל מביעים סקפטיות לגבי כוונותיהם של ראשי חמאס ויכולתם לנצור את האש, לאור הפרות ההפוגות האחרונות. גורמים מדיניים בישראל הדגישו כי צה"ל "ערוך לאפשרות של הפרת הפסקת האש". זמן קצר לפני תחילת הפסקת האש נשמע ירי ארטילרי כבד ברצועה, עם נסיגת כוחות צה"ל מן האזור.

גורם צבאי בכיר הסביר הבוקר כי עם תחילת הפסקת האש יעזבו כוחות צה"ל את שטח רצועת עזה, יתמקמו באזור הגדר ויתקנו אותה. "השלמנו את משימת המנהרות לאחר ש-32 מנהרות הושמדו, ואנחנו נערכים מחוץ לרצועה ומשאירים כוחות בכוננות", הוסיף הגורם, "אנחנו רוצים לתת אורך נשימה לכוחות ועוקבים אחרי ההתפתחויות".

האם בוצעו פשעי מלחמה? ארכיון (צילום: AP)
ההרס בעזה, ארכיון | צילום: AP

"מבחינתנו המבצע לא נגמר - אנחנו ממשיכים להיות ערוכים ודרוכים", הדגיש הגורם הצבאי. "הזרוע הצבאית של חמאס מאוד הופתעה - הם לא ציפו לפגיעה כזו. אנחנו מרגישים הצלחה בקרב הכוחות, אבל זה עוד לא הזמן לסיכומים". 82 אלף חיילי המילואים שגויסו לא ישוחררו בשלב זה, מכיוון שבצה"ל נערכים לאפשרות שהפסקת האש תופר: "יש הנחיה לכוחות להגיב אם יהיה אש, אבל כרגע אנחנו רואים שחמאס רחוק מקווי המגע". 

נפילה בעוטף עזה (צילום: רויטרס)
ירי ברגע האחרון | צילום: רויטרס

שר בכיר: "חייבים למנוע את הסבב הבא"

ראש הממשלה נתניהו צפוי לכנס את הקבינט, אחרי כניסת הפסקת האש, על מנת לדון בתנאים להפסקת אש קבועה. הדיון ייערך בשעות הערב, לאחר שיוכח האם חמאס רציני לגבי הפסקת האש. שר בקבינט אמר כי ישראל "חייבת להבטיח צעדים יעילים למניעת התעצמות חמאס, כדי למנוע את הסבב הבא".

אמש הודיעו ישראל ומצרים על אימוץ ההצעה המצרית להפסקת אש ללא תנאים, שבמהלכה ידונו הצדדים בתנאים להפסקת אש ממושכת יותר. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון קרא הבוקר לישראל ולחמאס לציית להסכם הפסקת האש "שסוכם לפני מספר שעות בלבד". באן הבטיח כי האו"ם יסייע במאמצים להשגת הסכם קבע.

_OBJ

סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה גורם ישראלי בכיר שאמר כי "אם הפסקת האש תיאכף, אין סיבה לנוכחות צה"ל בתוך הרצועה". הגורם הדגיש כי ישראל תעקוב אחר צעדי חמאס "בסקפטיות מסוימת". בשעות הלילה שיגרו ארגוני הטרור ברצועה שתי רקטות לעבר אשקלון, שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל ולא גרמו לנזק או נפגעים.

בכיר בבית הלבן בירך על הפסקת האש, והדגיש כי האחריות לשמירה על הפסקת האש מוטלת על חמאס: "זו הזדמנות אמיתית, אנחנו תומכים ביוזמה המצרית", אמר טוני בלינקן, סגן היועץ לביטחון לאומי לנשיא, בריאיון לרשת CNN.

_OBJ

ארה"ב: "לכבד את ההפוגה בלחימה"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי מסרה כי ארה"ב "מביעה תמיכה רבה" בהפסקת האש. סאקי קראה לישראל ולפלגים הפלסטינים "לכבד את ההפסקה בעוינות", והדגישה כי ארה"ב התעקשה על הפסקת מתקפת הטילים והמנהרות על ישראל בצד הפסקת הסבל לאנשי עזה. "אני משבחת את ממשלת מצרים על תפקידה בניסיון להפסיק את הלחימה", הוסיפה סאקי.

סמוך לשעה 23:00 אמש אישרה ישראל את הסכמתה להצעה המצרית, ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בטלפון על ההתפתחויות. דובר חמאס, פאוזי ברהום, הודיע כי הארגון אישר את ההצעה המצרית גם כן. מוקדם יותר פרסמה רשת אל-ערבייה כי ישראל הודיעה למצרים על הסכמתה להפסקת אש ללא תנאי. בתמורה לכך, על פי הדיווח, היא תסיג את שארית כוחות צה"ל מרצועת עזה. 

במקביל, מסרו מקורות פלסטיניים לתחנת הטלוויזיה "אל-קודס" המזוהה עם חמאס כי "המשלחת הפלסטינית בקהיר הסכימה על הפסקת אש ל-72 שעות שתתרחש בו זמנית עם נסיגה כוללת של הצבא הישראלי מהאזורים המזרחיים של רצועת עזה".

מובילי טנקים יועברו מדרום לצפון

משרד החוץ הישראלי הדגיש אתמול כי חמאס הפר עד כה עשר הפסקות אש או יוזמות להפוגה - שבע מהן במהלך עשרת הימים האחרונים. "חמאס הפך את כל עזה לכר שיגור טילים לעבר ישראל", הדגישו במשרד. 

אגף התנועה במשטרה הודיע כי בשעות היום צפויה "תנועה ערה של כלי רכב צבאיים, ביניהם מובילי טנקים, שיעשו את דרכם בצירים בינעירוניים מדרום לצפון" - הודעה שלמעשה מאשרת הסגה של כלים צבאיים רבים במהלך הפסקת האש. "המשטרה הצבאית והזרוע המבצעית של אגף התנועה יפעלו לליווי וניהול תנועתם, בדגש על כביש 6", נמסר בהודעת המשטרה.

הפסקת האש הקודמת עליה הסכימו הצדדים, שהחלה ביום שישי האחרון, הסתיימה בפועל לאחר שעה וחצי, בפיגוע שכוון לעבר חיילים ברפיח. מחבל התפוצץ ליד כוח שפעל לחשיפת מנהרות, וגרם למותם של שלושה חילים: סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל, רס"ן בניה שראל ז"ל וסגן הדר גולדין ז"ל - שהוגדר בתחילה כנעדר. הפעם, כך מקווים במצרים, הפסקת האש תחזיק מעמד.

יואב אבן השתתף בהכנת הידיעה.