צה"ל הגיב בירי טנק. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טנקים יוסגו אחורה | צילום: רויטרס, חדשות

האם יומו ה-28 של מבצע "צוק איתן" מסמן גם את סופו? אחרי הדיווחים ברשתות הערביות, הגיע סמוך ל-23:00 האישור מישראל, כששרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בטלפון על כך שישראל נענית למתווה המצרי של הפסקת אש עם הפלסטינים החל מהשעה 08:00 בבוקר (שלישי). דובר חמאס, פאוזי ברהום, הודיע כי הארגון אישר את ההצעה המצרית גם כן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם ישראלי בכיר צוטט הלילה בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר: "אם הפסקת האש תיאכף, אין סיבה לנוכחות צה"ל בתוך הרצועה". הגורם הדגיש כי ישראל תעקוב אחר צעדי חמאס "בסקפטיות מסוימת". בכיר בבית הלבן בירך על הפסקת האש, והדגיש כי האחריות לשמירה על הפסקת האש מוטלת על חמאס: "זו הזדמנות אמיתית, אנחנו תומכים ביוזמה המצרית", אמר טוני בלינקן, סגן היועץ לביטחון לאומי לנשיא, בריאיון לרשת CNN.

מוקדם יותר פרסמה רשת אל-ערבייה כי ישראל הבהירה למצרים כי היא מסכימה להפסקת אש ללא תנאי. בתמורה לכך, על פי הדיווח, היא תסיג את שארית כוחות צה"ל מרצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן פרסם משרד החוץ המצרי הודעה שבה נאמר כי קהיר "קראה לשני הצדדים לקיים הפסקת אש החל ממחר ב-8:00 בבוקר ל-72 שעות שניתנת להארכה".

לדברי המשרד, "אחרי שתצא לפועל הפסקת האש, יחל המשא ומתן לביצוע היוזמה המצרית". במקביל, מסרו מקורות פלסטיניים לתחנת הטלוויזיה "אל-קודס" המזוהה עם חמאס כי "המשלחת הפלסטינית בקהיר הסכימה על הפסקת אש ל-72 שעות שתתרחש בו זמנית עם נסיגה כוללת של הצבא הישראלי מהאזורים המזרחיים של רצועת עזה".

מוקדם יותר, בתום יומו השני של המגעים בקהיר, הכריזו חמאס, הג'יהאד האסלמי, החזית העממית ונציגי הרשות הפלסטינית כי "הפסקת אש צפויה בתוך שעות". אישים במשלחת הפלסטינית דיווחו כי המצרים מדברים בשעה זו עם ישראל על כניסה להפסקת אש למספר ימים. גורם ישראלי אמר כי אם הבסיס למשא ומתן תהיה היוזמה המצרית ובלי תנאים מוקדמים - ישראל תשקול בחיוב הפסקת אש.

מצרים שבה והניחה על השולחן את הנוסחה לפיה, ללא נצירת אש של שני הצדדים - לא יוכלו לנהל משא ומתן. "משא ומתן לפי היוזמה המצרית דורש הפסקת אש של שני הצדדים, כדי שיישלחו משלחות לקהיר שימלאו תפקיד בקירוב העמדות ובמציאת פתרון למשבר הזה שיוביל לפתיחת המעברים", הצהיר הערב שר החוץ המצרי סאמח שוכרי.

מקורות פלסטיניים דיווחו כי ראש המודיעין המצרי, הגנרל מוחמד תוהמי, שנכח בשיחות בקהיר היום, הסביר למשלחות כי מצרים רוצה הפסקת אש במהרה. עוד סיפרו אותם מקורות, כי הגנרל ציין שמצרים תתייחס בחיוב לרשימת הדרישות הארוכה לישראל שהגישו הפלסטינים - אך ראשית יש לנצור את האש ל-72 שעות לפחות.

מנוחה ומשחקים בשעות הפנאי
הפסקת אש? | צילום:

בשעה 17:00 פגה הפסקת האש ההומניטרית עליה הכריזה ישראל. הירי לדרום נמשך וצה"ל חידש את התקיפות ברצועה. בינתיים המשיכו האמריקנים אף הם במאמצים להשיג הפסקת אש, וגורם מדיני בכיר בישראל ציין כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הציע לצדדים לחזור להפסקת אש בת 72 שעות. 

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, אהוד יערי, עמית סגל, גלעד גמליאלי ואוהד חמו.