צה"ל החל לדלל את כוחותיו ברצועת עזה, חלק מהכוחות כבר החלו בנסיגה מן הרצועה במהלך הלילה, והתמקמו בשטחי הכינוס בצמוד לגדר המערכת - זאת במסגרת החלטת ישראל על הפסקת אש חד צדדית. צה"ל אמנם ממשיך לפגוע במשגרי הרקטות ובמהלך הבוקר נמשכו חילופי האש עם חמושי החמאס, אולם ככלל - המגמה הכללית היא להפסיק את האש ולהסיג את כוחות צה"ל בחזרה לשטח ישראל.

בשעה 02:00 הלילה נכנסה לתוקפה הפסקת האש החד צדדית עליה הכריזו אמש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, אהוד ברק. למרות שכוחות צה"ל נצרו את האש, ארגוני הטרור המשיכו במהלך היום לשגר רקטות לעבר שטח ישראל: 19 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום, 3 בני אדם נפצעו קל, אחד מהם מפגיעה ישירה של רקטה בחצר בית באשדוד. 15 בני אדם לקו בחרדה ופונו לקבלת טיפול רפואי.

הרמטכ"ל: "עיניים רבות עקבו אחר כושר הלחימה ונחישות הביצוע שהפגין צה"ל"

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, שיגר היום איגרת מיוחדת לחיילי צה"ל ומפקדיו. "היעדים שהוצבו בראשית המבצע הושגו במלואם, מערכי החמאס ותשתיות הטרור הוכו מכה קשה ונוצרו התנאים לשינוי מהותי במציאות הבטחונית בדרום", אמר הרמטכ"ל. "צה"ל נערך מחדש לקדם כל התפתחות ולהבטיח מיצוי והעמקת ההישגים".

"המבצע טרם הסתיים", הוסיף רא"ל אשכנזי, "הימים הבאים מחייבים אותנו לשמור על היערכות, על דריכות ועל מוכנות עד שישוב השקט ליישובינו ולערינו ויושלמו התנאים להבטחת האינטרסים הביטחוניים בדרום".

"עיניים רבות בכל רחבי המזרח התיכון ומחוצה לו עקבו אחר כושר הלחימה ואחר נחישות הביצוע שהפגין צה"ל על כל מערכיו", אמר הרמטכ"ל, "היכולת המבצעית והמודיעינית המרשימה, החתירה למגע שהפגינו לוחמי צה"ל ומפקדיו בסיוע גורמי הביטחון האחרים, ואיתנות הרוח שהפגינו תושבי הדרום - העמיקו בקרב כל אויבינו את ההכרה בעוצמתו של צה"ל ובנחישותו להציב חומת מגן לשמירה על ריבונותה ועל ביטחונה של מדינת ישראל".

חמאס "נותן לצה"ל שבוע ימים לסגת"

סגנו של חאלד משעל, מנהיג הזרוע המדינית של חמאס, הכריז בצהריים על הפסקת אש גם מצידו של חמאס. מוסא אבו מרזוק אמר כי ב"כוונתנו לתת לצה"ל שבוע ימים לסגת מרצועת עזה". בחמאס מתנים את הפסקת האש, שוב, בכך שבמהלך הימים הקרובים גם ייפתחו מעברי הגבול, לא ברור אם הכוונה לישראל או למצרים.

"אנו מודיעים כי כל פלגי ההתנגדות הפלסטינים מפסיקים את האש ברצוע תעזה, ומדגישים כי צבא האוייב חייב לסגת משטחי הרצועה בתוך שבוע ימים", הודיע אבו מרזוק. "זאת ועוד, אנו דורשים את פתיחת כל המעברים לכניסת סיוע הומניטרי". לדבריו של אבו מרזוק הצטרף גם בכיר חמאס איימן טהא, שאמר כי "חמאס מודיע על הפסקת אש בעזה שתתחיל באופן מיידי, יש לישראל שבוע לסגת מרצועת עזה".

בחמאס ממשיכים לדרוש את פתיחת המעברים, כדי לאפשר לציוד הומניטרי ולמזון להיכנס לרצועה, "כדי לספק את הצרכים הבסיסיים של אנשינו".

עופרת יצוקה - סיקור מיוחד

מזכ"ל האו"ם: ישראל צריכה לנהוג באיפוק

אולמרט: הפסקת האש שברירית

פצועה קל מגראד באשדוד

חילופי אש בין צה"ל לחמאס

רה"מ: נוצרים את האש החל מ-2:00

משפחת שליט: "לא יכול להיות הסדר בלי גלעד"