בבית המשפט המחוזי בת"א נפתח הבוקר משפטה של ענת קם, הנאשמת במספר סעיפים של פגיעה בביטחון המדינה ובריגול חמור. קם נאשמת בכך שהעבירה אלפי מסמכים סודיים אליהם נחשפה בזמן שירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד המרכז, לעיתונאי אורי בלאו מהארץ.

פתיחת משפטה איפשר לקם לצאת מביתה בו היא נתונה במעצר בית בששת החודשים האחרונים. עם הגיעה לאולם בית הדין אמרה קם לעיתונאים: "אני מקווה שיהיה בסדר, יצאתי היום מהבית אז אני מרגישה קצת יותר טוב".

בחודש שעבר: העליון החמיר בתנאי מעצרה של קם

בדיון האחרון בעניינה, החליט בית המשפט העליון להחמיר בתנאי מעצרה של קם בעקבות ערר שהגישה המדינה בנוגע למעצר הבית שהוטל על קם. בהחלטתו מלפני כחודש, קבע בית המשפט העליון כי ענת קם תהא כפופה למעצר בית מלא במשך 24 שעות, וכי מעתה והלאה גם תהיה כפופה משך 24 שעות ביממה לפיקוח של אחד מהוריה או אחותה או דודתה.

כמו כן הורה בית המשפט העליון כי יהיה עליה להתייצב בתחנת משטרה פעם בשבוע, כשהיא מלווה על ידי אחד מהמפקחים שנקבעו. במקביל, בית המשפט דחה לחלוטין את הערר שהגישה קם נגד מעצרה ותנאיו.

השופט ציין כי "המעשים המיוחסים לענת קם מצביעים, לכאורה, על עיוות פנימי עמוק בתפיסת חובותיו של חייל כלפי המערכת הצבאית אותה הוא נדרש לשרת, וסטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך." בית המשפט קבע כי המעשים המיוחסים לקם מהווים הפרה של נורמות פליליות "מהחמורות ביותר".

חלק מהמסמכים הסודיים כבר הושבו למדינה

עוד נקבע כי "עשיית דין עצמית במידע מסווג וסודי ביותר הנוגע למערכת הבטחונית, טומנת בחובה סכנה פנימית עמוקה. הותרת ההחלטה בידי חייל או אזרח מן השורה מה ייעשה במידע סודי של רשות שלטונית, ובמיוחד של רשות בטחונית, עלולה לסכן אינטרסים חיוניים של המדינה ולערער מן היסוד את מבנה המערכות".

הדיון בתנאי מעצרה של קם מתבצע על רקע הליך השבת המסמכים הסודיים שנמצאים ברשותו של כתב "הארץ" אורי בלאו, לפרקליטות המדינה, שהחל בתחילת החודש. תהליך השבת המסמכים צפוי להימשך מספר ימים ולסלול את חזרתו של בלאו לישראל. המהלך התאפשר בעקבות החלטתה של ענת קם לוותר על חיסיונה כמקור עיתונאי.

בהתאם להסכם עם הפרקלטות, החלו עו"ד מיבי מזור ועו"ד טל ליבליך - פרקליטי "הארץ", - להעביר את יתרת המסמכים שקיבל בלאו מקם חזרה לידי המדינה. מי שקיבלו את המסמכים הסודיים עם עו"ד רות דוד בלום ועו"ד דסי פורר מפרקליטות מחוז תל אביב. בכך, נראה כי החלק הזה של הפרשה עומד בפני סיום.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?