בסירטון קצר שפרסמו בצהריים הפלסטינים, נראים עשרות צעירים משליכים אבנים, בלוקים ומוטות ברזל לעבר רכב מג"ב משוריין בתקרית שהסתיימה במותם של שלושה פלסטינים במחנה הפליטים קלנדיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתמונות שפורסמו ברשת נראים עשרות צעירים אורבים לכלי הרכב המשוריין שהגיע לסמטה הצפופה. תוך שניות החל ההמון ליידות מכל הבא ליד לעבר הרכב, דבר שגרם לו לאבד שליטה לרגע. אחדים מהנוכחים במקום לא הסתפקו בכך ואף התקרבו עד למרחק של מטרים ספורים מהרכב והטיחו בו אבנים.

רכב ישראלי נוסף שהגיע למקום הותקף גם הוא, ופגע ברכב הראשון כתוצאה ככל הנראה מאיבוד שליטה של נהג הרכב. למרות האירוע הקשה, נראה שהחיילים לא הגיבו בתקרית הזאת, כחלק מניסיון להימלט מהמקום במהירות האפשרית.

"הסרטון מעיד בפני עצמו על מידת העוצמה אל מול כוחות צה"ל", אמר גורם צבאי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "זה בהחלט מוכיח שכשמדברים על סכנת חיים - היא אמיתית. הכוחות הגיבו בשל זה".

"זוהי הפרת סדר רצינית במיוחד בהשתתפות של מאות רבות של פלסטינים", הדגיש המקור הצבאי. "צריך לזכור שבסופו של דבר עצרנו את מי שהיינו צריכים לעצור. זה לא פגע ביכולת ולא נפצעו חיילים בתקרית הזאת".

שלושה הרוגים ותשעה פצועים

במהלך הפעולה - עימותים בקלנדיה (צילום: רויטרס)
הפרות סדר נרשמו במקום, ארכיון | צילום: רויטרס

האירוע הקשה הזה החל בשעות הבוקר המוקדמות, כשכוח מסתערבים של משמר הגבול שהיה בפעילות מבצעית בתוך מחנה הפליטים הסתבך, נקלע למצוקה והוקף על ידי ההמון הפלסטיני. בשלב מסוים עלה חשש כי הפלסטינים ינסו לחטוף חלק מהלוחמים, ולכן בוצע ניסיון חילוץ תחת אש.

כחלק מניסיון הימלטות כוחות הביטחון מהמקום, הוחלט לבצע ירי של אמצעים לפיזור הפגנות לעבר ההמון, ולאחר מכן של נשק חי מתוך הבנה כי אם לא יפעלו כך ולא יצליחו להיחלץ, תישקף סכנה ממשית לחייהם. על פי דיווחים הפלסטינים, שלושה צעירים נהרגו בתקרית הזאת, תשעה נוספים נפצעו. זאת לאחר שאחד הפצועים מת מפצעיו בבית החולים שעות ספורות אחרי האירוע.

למרות התמונות הקשות, הצליחו לבסוף החיילים לצאת ממחנה הפליטים בשלום וללא נפגעים, ולמקום הוזעקו כוחות נוספים כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות הסוערות. המבוקש שאותו בא הכוח לעצור נעצר והועבר לחקירת כוחות הביטחון.

ממשמר הגבול נמסר בתגובה: "הכוח לא נזקק לחילוץ בשום שלב במהלך הפעילות אלא ביצע את המעצר המתוכנן ללא דופי. עם התגברות הפרות הסדר האלימות כוחות צבא המשיכו בטיפול שוטף על מנת להשיב את הסדר על כנו".

בעקבות התקרית הקשה בקלנדיה, אמר בכיר פלסטיני כי פגישת המשא ומתן בין ישראל לרשות שתוכננה להיום בוטלה.