איסמעיל אסמר מרפיח, בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי שחוסל הלילה ברצועת עזה, היה האיש שמימן את מתקפת הטרור באילת – כך מוסר גורם ביטחוני בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

עוד עולה ממידע מודיעיני שהתקבל במערכת הביטחון, כי אסמר עמד להוציא אל הפועל בקרוב שני פיגועי טרור נוספים. מדיווחים בכלי התקשורת הפלסטינים, עולה טיל שנורה ממטוס לעבר הרכב בו נסע הפעיל, הרג אותו ופצע אדם נוסף שהיה עימו במכונית. זמן מה לאחר מכן חוסלו שני מחבלים בצפון רצועת עזה, לאחר שירו רקטות לעבר ישראל.

חיסול ממוקד בעזה, הלילה (צילום: רויטרס)
חיסול ממוקד בעזה, הלילה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר נמסר מדובר צה"ל כי בפעילות משותפת לצה"ל ולשב"כ, תקפו הלילה כלי טיס של חיל-האוויר את הפעיל איסמעיל אסמר, בן 37 מהעיר רפיח, שהיה מקושר לארגון הג'יהאד האיסלאמי. לפי המידע שהעביר צה"ל, אסמר היה מעורב בהברחות אמצעי לחימה לעזה וביקש לקדם פעילות צבאית בסיני.

הרמטכ"ל הורה: לחזק את אוגדת אילת

בני גנץ, אהוד ברק, טל רוסו - ירי באילת (צילום: חדשות 2)
גנץ, רוסו וברק בזירת הפיגוע | צילום: חדשות 2

במקביל, כינס הבוקר הרמטכ"ל בני גנץ הערכת מצב כחלק מתחקיר האירוע בשבוע שעבר. בתום הערכת המצב הנחה הרמטכ"ל את פיקוד הדרום לעבות את מערך ההגנה באוגדה באזור על מנת לתת מענה מהיר לאירועים; לתת עדיפות בגיוס והפעלת מודיעין בגזרה כדי לעבות את תמונת המודיעין על המתרחש בסיני; וכן לחזק את המשל"ט.

ראש אג"ת האלוף אמיר אשל הציג הבוקר לרמטכ"ל תחקיר נוסף, לפיו במהלך האירוע ניתנה הוראה מפורשת של אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, להימנע מירי לעבר חיילים מצריים. 

הוראה זו של אלוף פיקוד הדרום מגובה בגם הקלטות רשת הקשר של צה"ל, ומהווה הוכחה ניצחת נגד הטענה המצרית לפיה חייליהם נורו מאש ישראלית שנורתה במכוון. גם מסוקי חיל האוויר שהעניקו גיבוי אווירי לכוחות בשטח נמנעו מתקיפת חיילים מצרים או מוצבים מצרים סמוך לגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק