הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ כינס הבוקר הערכת מצב כחלק מתחקיר מתקפת הטרור בדרך לאילת בסוף השבוע שעבר. בתום הערכת המצב הנחה הרמטכ"ל את פיקוד הדרום לעבות את מערך ההגנה באוגדה באזור על מנת לתת מענה מהיר לאירועים.

בנוסף הורה גנץ לתת עדיפות בגיוס והפעלת מודיעין בגזרה כדי לעבות את תמונת המודיעין על המתרחש בסיני; וכן לחזק את מרכז השליטה (משל"ט אילת) החולש על גבול מצרים.

במקביל, ראש אג"ת האלוף אמיר אשל הציג הבוקר לרמטכ"ל את התחקיר לפיו במהלך האירוע ניתנה הוראה מפורשת של אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, להימנע מירי לעבר חיילים מצריים. 

הוראה זו של אלוף פיקוד הדרום מגובה בגם הקלטות רשת הקשר של צה"ל, ומהווה הוכחה ניצחת נגד הטענה המצרית לפיה חייליהם נורו מאש ישראלית שנורתה במכוון. גם מסוקי חיל האוויר שהעניקו גיבוי אווירי לכוחות בשטח נמנעו מתקיפת חיילים מצרים או מוצבים מצרים סמוך לגבול.

בין המחבלים - 3 מצרים

העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" דיווח הבוקר כי אחד ממובילי מתקפת הטרור בדרום ביום חמישי האחרון הוא אסיר שנמלט מהכלא המצרי בימי המהפכה. כתב עיתון "הארץ" אבי יששכרוף פירסם כי את הפעולה ביצעו 12 מחבלים, מהם לפחות שלושה אזרחים מצרים.

מבדיקה שערכו כוחות הביטחון המצריים, עולה כי השלושה היו פעילים איסלאמים קיצונים. מתחקיר עיתון "הארץ" עולה כי 12 המחבלים התחלקו לארבע חוליות והתפרשו לאורך כביש 12 בדרום. בנוסף לירי לעבר אוטובוסים ומכונית פרטית, שגבה את חייהם של שמונה ישראלים, ביצעו המחבלים גם ירי לעבר מסוק של צה"ל.

כשירו המחבלים לעבר האוטובוס הם עשו שימוש במטפחת לבנה, תוך כדי שהם לבושים מדים דומים לאלו של הצבא המצרי, על מנת להטעות את הנהג כי פניהם לשלום. על פי תחקיר הצבא המצרי, צה"ל חדר לשטחה במהלך המרדף אחר המחבלים ובמהלכו התפתחו חילופי ירי גם עם חיילים מצרים. מסוק צה"לי ירה טילים לעבר המחבלים ואש מקלעים לעבר חיילי הצבא המצרי, שהרגה שלושה מהם.

צה"ל הציג את הנשק שנשאו המחבלים

אוטובוס שרוף בכביש 12 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
האוטובוס שהותקף על ידי המחבלים | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ביום שישי האחרון, למחרת מתקפת הטרור המשולבת בגבול הדרום, ערכו בדובר צה"ל תדרוך לעיתונאים הזרים השוהים בישראלים. סגן-אלוף אביטל ליבוביץ' הציגה להם חלק מאמצעי הלחימה שנאספו מגופות המחבלים והסבירה להם באנגלית מה היו מטרותיהם של חברי החוליה ומה המקור המסתמן של חומרי החבלה.

"לפנינו דוגמה פשוטה למה שהמחבלים נשאו על גופם", אמרה ליבוביץ'. "אלו סרבלים עם רימונים מלאים קליעים, סכינים, חגורות נפץ ומחסניות. הכמות הגדולה של אמצעי הלחימה שנשאו המחבלים על גופם מבהירה דבר אחד: מטרתם הייתה או לרצוח או לחטוף אזרחים ישראלים".

ליבוביץ' הקדישה תשומת לב לכדורי הקלצ'ניקוב שנאספו על-ידי כוחות הביטחון מזירת האירוע. "זוהי תזכורת לספינה "ויקטוריה", שלפני כמה חודשים ניסתה להבריח 76,000 קליעים כאלה דרך המנהרות לעזה", היא הסבירה.

בהמשך, הציגה קצינת דובר צה"ל את מנגנון ההפעלה של חגורות הנפץ. "הדבר הזה נמצא על גופת אחד המחבלים", אמרה. "הסוג הזה מוכר לנו וידוע לנו כבר זמן רב. נתקלנו בו גם במבצע בעזה לפני שנתיים. למרות הכל, זו הייתה מתקפת הטרור המשולבת הקיצונית ביותר שפקדה את האזור הזה, זה זמן רב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק