ירי הרקטות לא מפסיק: 5 פצצות מרגמה נורו סביב השעה 17:30 לעבר יישוב במועצה האזורית שער הנגב. שני חיילים ואזרח אחד נפצעו באורח קל מפגיעת רסיסים ופונו לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע. לפחות 20 רקטות ופצמ"רים נורו מאז הבוקר על יישובי הדרום.

סמוך לשעה 07:00 נשמעה אזעקת "צבע אדום" במועצה האזורית שדות נגב. מספר דקות לאחר מכן הופעלה גם אזעקה במועצה אזורית אשכול, ולאחריה נשמעו כמה פיצוצים. רקטה אחת נחתה סמוך לגני ילדים, והשאר בשטחים פתוחים. למרבה המזל לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

רכז הביטחון של היישוב שבו נפל אחד הטילים הבוקר אמר כי "אנחנו במצב שברירי מאוד, זה עניין של מזל. כשקורה שיש אזעקה זה טוב, אבל כשאין - זה הכי רע. הבוקר לא הייתה אזעקה".

לאחר ירי הרקטות הבוקר, נפתחה אש לעבר ג'יפ סיור של כוח צה"ל סמוך למחסום כיסופים. לא היו נפגעים, הכוח השיב אש למקורות הירי.

אתמול בשעות הבוקר המוקדמות נחתה רקטת גראד מדרום לאשקלון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ביום חמישי נפלו באזור שדרות לפחות שתי רקטות קסאם. כולן נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזק או לנפגעים. אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשדרות וביישובי המועצה האזורית שער הנגב.

אולמרט: תגובת ישראל תהיה לא פרופורציונלית

"עמדת הקבינט הייתה שאם יהיה ירי כנגד תושבי הדרום תהיה תגובה ישראלית חריפה", אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפתח ישיבת הממשלה שהוקדשה להמשך ירי הרקטות בדרום.

"התגובה תהיה דיספרופורציונלית, אנחנו לא נחזור לכללי המשחק שארגוני הטרור ניסו להכתיב. נפעל על פי כללים חדשים שיבטיחו שלא ניגרר למלחמת יריות בלתי פוסקת ברצועת עזה", אמר ראש הממשלה, והוסיף כי "המצב כיום הוא שהירי ממשיך ובימים האחרונים הוא התגבר בצורה שאיננה מאפשרת למדינת ישראל לא להגיב באופן שיבטיח שהעמדה שלנו כפי שהצהרתי עליה, כפי שהקבינט החליט עליה".

גם שרת החוץ ציפי לבני התייחסה להפרת הפסקת האש הבוקר: "יש להגיב עכשיו, ובכוח - הרבה כוח", אמרה יו"ר מפלגת קדימה. "צריך תגובה ומיד", הוסיפה לבני. "אין להמתין ולהתמהמה מול החמאס".

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, חרג מהטון הממלכתי שמאפיין אותו בשבועות האחרונים, ותקף את מדיניות ההבלגה של הממשלה מול המשך הירי. "דרושה תגובה מיידית וחזקה, אמר נתניהו, "כבר למדנו שאת הדברים האלה צריך לקטוע כשהם קטנים. זה מתחיל בטיפטוף, זה הופך אחר כך לגשם, ואחר כך לסופה של קסאמים. אז ראשית תגובה חזקה. פירוש הדבר: מיטוט השלטון חמאס בעזה, והסרת בסיס הטרור של אירן מפאתי תל אביב

ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, אמר בישיבת הממשלה כי "פעילי טרור שאינם משתייכים לחמאס מאתגרים את הארגון בניסיון להביא להסלמה". ראש אמ"ן הוסיף כי "חמאס רואה במאמצי השיקום הזדמנות לפיוס פנים פלסטיני שיאפשר להם השתלטות על אש"ף".

דיווח: חמאס בדרך להסכמה על הפסקת אש

הבוקר: ירי רקטות לעבר יישובי הדרום (צילום: גלעד שלמור)
שוב: טילים בדרום | צילום: גלעד שלמור

לראשונה, חמאס מראה נכונות להיענות להפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל  - כל על פי דיווח הבוקר של סוכנויות הידיעות. בחמאס שבים ומדגישים כי התנאי המרכזי לכינון הפסקת אש - פתיחת המעברים - עדיין עומד בעינו, אך המגמה בארגון היא להסכים לתנאים שהציבו המצרים.

אנשי משלחת הארגון לשיחות בקהיר אמרו אז כי "אין שום כוונה להעמיק את המשבר הקיים בעזה", ועל כן משוועים בחמאס לשמור על שקט בתקופה הקרובה, חרף ההפרות שנרשמו ביומיים האחרונים וביתר שאת הבוקר. בחמאס רואים בייצוב הפסקת האש כאחד האמצעים לנסות ולשקם את מעמד הארגון בקהילה הבין לאומית. "אנו רוצים להיות חלק ממדינות העולם", אמרו אנשי התנועה בקהיר.