גזרת הצפון מתחממת: בשעות הצהריים התקיימו חילופי אש בגבול ישראל-לבנון, סמוך לקיבוץ משגב עם. בתקרית נהרגו ככל הנראה שלושה חיילים לבנוניים ועל פי מקורות בצבא לבנון, גם עיתונאי מקומי. סיור לבנוני פתח באש לעבר כוח צה"ל, שעבד סמוך לגדר - בשטח ישראל.

רשת "אלג׳זירה" מדווחת שההרוג הוא כתב העיתון אל-אח׳באר, שנפצע קשה בחילופי האש ומת מפצעיו. אל-אח'באר הוא עיתון המזוהה עם ארגון חיזבאללה. בנוסף, לפי הדיווח, כתב רשת "אלמנאר" נפצע קל ברגלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ברגע שיהיה חדש בגבול הצפון? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי החיילים היו בפעילות אחזקה שוטפת ממזרח לגדר הגבול בתוך שטח ישראל, והדגיש כי הודעה מוקדמת על פעילות זו נמסרה ליוניפי"ל. "כוח צה"ל השיב מיידית בירי מנשק קל לעבר כוח צבא לבנון ולאחר מכן אף בירי ארטילרי. מסוקי קרב של חיל האוויר תקפו כעבור מספר דקות מפקדת גדוד של צבא לבנון בכפר א- טייבה, מירי זה נפגעו מספר כלי רכב קרבי משוריין של צבא לבנון".

לטענת דובר צה"ל ,"האחריות לאירוע זה ומלוא השלכותיו מוטלת על צבא לבנון שהפר את השקט באזור. הרמטכ"ל, רב- אלוף גבי אשכנזי, הגיע לגבול הצפון, עקב מקרוב אחר האירועים וקיים הערכת מצב רציפה עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי אייזנקוט, עם מפקד עוצבת לבנון ומפקדים נוספים".

חיילי צבא לבנון פתחו בירי

האירוע התרחש במובלעת ישראלית בתוך לבנון: שטח שמוגדר ישראלי וישראל פועלת בו מאז מלחמת לבנון השנייה, ועדיין מוגדר בגבול הקו הכחול. ככל הנראה, חיילי צה"ל רצו לכרות עץ בשטח המובלעת; כוח סיור לבנוני זיהה את החיילים ככאלה שעברו את הגבול, ירה יריית אזהרה ופתח באש. החיילים הגיבו בירי, וכך החלה התקרית הקשה.

לאחר הירי הלבנוני, התקבלה בצה"ל פקודה לירות בתותחים לכיוון הכפר עדייסה, מצפון ליישוב משגב עם. לירי מלבנון אחראי ככל הנראה צבא לבנון - ולא ארגון החיזבאללה. חקלאים ישראלים רבים עבדו בשעת הירי סמוך לגדר והיו עדים לתקרית. בגבול הצפון נרשמת פעילות ערה של מטוסי חיל האוויר. כתוצאה מחילופי האש התלקחו שדות קוצים באזור הצפון.

על פי הטענות בלבנון, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה במדינה אחרי חילופי אש, בהם צה"ל ירה כשבעה פגזים לעבר היישוב. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", טנק של צה"ל ירה את הפגזים. עוד על פי התקשורת הלבנונית, הצבא הלבנוני ירה שני טילי RPG וירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה. בלבנון טוענים שחיל האוויר תוקף במסוקים שמשגרים טילים לעבר אזור הכפר עדייסה.

לבנון וישראל מאשימות זו את זו בהפרת החלטה 1701

ראש ממשלת לבנון, סאעד אל חרירי, ביקש לאחר האירוע מהאו"ם "ללחוץ על ישראל לקיים את החלטות האו"ם מספר 1701", החלטת הפסקת האש בין ישראל חיזבאללה, שסיימה את מלחמת לבנון השנייה. נשיא לבנון מישל סולימאן גינה את "התוקפנות הישראלית".

משרד החוץ הישראלי, מצידו, מאשים בחזרה: "ישראל רואה בירי על כוח צה"ל, שפעל בשעות האחרונות באזור הגבול בתיאום עם יוניפי"ל, הפרה בוטה של החלטת מועצת הבטחון 1701", נמסר.

עוד נמסר כי "שר החוץ וסגן רה"מ הנחה את נציגות ישראל באו"ם להגיש תלונה בנושא למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון. ההפרה האחרונה מצטרפת לשורה ארוכה של הפרות של החלטה 1701, ובראשן ההתחמשות המאסיבית של חזבאללה, כולל בדרום לבנון. ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית לאירוע החמור, ומזהירה מפני ההשלכות במידה והפרות אלה תמשכנה".

החיילים הלבנוניים פרוסים במוצבים קרובים מאוד לגבול, ונראה שהפעם הזו הם בחרו בתגובה מחמירה כלפי כוח צה"ל, תגובה שראינו בשנים עברו את ארגון החיזבאללה מבצע. כוחות האו"ם בשטח לבנון מיהרו לגשר בין הצדדים ולמנוע תקרית קשה אף יותר.

תושבי הצפון דיווחו על הדי פיצוצים, אך לא היו נפילות

בתוך כך, במשטרה התקבלו דיווחים של תושבים רבים על הדי פיצוצים שנשמעו באזור הצפון, אולם לאחר בדיקה התברר שלא היו נפילות בשטח ישראל.

כוחות משטרה יצאו בעקבות הדיווחים לשטח והם נבדקו, אולם ככל שמתבררים הפרטים עולה שאכן היו הדי הפיצוצים שנשמעו באזור אצבע הגליל, אבל מקורם בירי תותחים וירי טנקים שצה"ל ביצע לאחר התקרית וכי לא מדובר בירי קטיושות לעבר ישראל.

הערב אמור מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה למסור נאום, בו יתייחס בין היתר לתקרית האש החמורה היום בגבול הצפון.

ראש המועצה האזורית גליל עליון, אהרון ולנסי, אמר לחדשות 2 כי "אנשים רבים שמעו את הירי והתקשרו לדווח על כך. אנחנו מקווים שמדובר באירוע חד פעמי, כיוון שאין לנו עניין בהתחממות הגזרה אחרי תקופה ארוכה כל כך של שקט".

"תושבי הצפון לא קיבלו הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע, אך יש מספר תושבים שבחרו להיכנס למרחב מוגן", הוסיף ולנסי. "אנחנו מבינים שהאירוע הסתיים, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש ונקווה שלא יקרה כלום".

אזור הגליל עמוס כרגע במטיילים: משפחות, תלמידי ישיבות ונערים שנמצאים בחופשת הקיץ. למרות זאת, נכון לרגע זה לא יצאה שום הוראה של המשטרה או של פיקוד העורף לשהות במרחבים מוגנים, ונראה שהשגרה נמשכת מיד עם תום האירוע.

ינואר 2009: 3 קטיושות בנהריה והגליל המערבי

בחודש ינואר 2009 הייתה תקרית האש האחרונה, עד היום, בגבול ישראל-לבנון. ב-8 בינואר בשעות הבוקר נחתו במפתיע 3 קטיושות באזור נהריה והגליל המערבי. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית אבות בנהריה, כתוצאה מהפגיעה נפצעו קל 2 קשישות, מדיירי בית האבות, ועוד כ-10 לקו בחרדה ופונו לטיפול רפואי.

חיזבאללה הכחיש כי הוא אחראי לירי הקטיושות, וההערכה אז הייתה כי ארגון פלסטיני, ככל הנראה החזית העממית של אחמד ג'יבריל, הוא האחראי לירי באישורו של חיזבאללה וכאות תמיכה במאבק הפלסטיני ברצועת עזה.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, רוני דניאל, יוסי מזרחי, אהוד יערי ועמית ולדמן