אחרי 12 ימים של לחימה בדרום, הבוקר נפתחת אש גם מהצפון: סביב השעה 11:00 התקבל דיווח לא מאומת על נפילה בשטחים פתוחים באיזור שלומי, ללא נפגעים וללא נזק. מערכת הביטחון הודיעה כי לא היה ירי נוסף למטח שפגע מוקדם יותר הבוקר באיזור נהריה. המשטרה מעריכה כי מדובר בבומים על-קוליים בשמי גבול הצפון.

מדובר צה"ל נמסר כי "פיקוד הצפון נמצא בהיערכות מלאה ומקיים הערכת מצב שוטפת לאור האירועים. דובר צה"ל מדגיש כי גורמים פלסטינים מעוניינים לגרור את לבנון למחמה, ואנו רואים בממשלת לבנון ובצבא לבנון כאחראים למניעת ירי לעבר ישראל. לאור הערכת מצב בפיקוד צפון, ההנחיות לעורף הן להמשיך בשגרת החיים כרגיל".

בטלוויזית אל-מנאר, השייכת לחיזבאללה, נמסר כי הארגון הודיע לראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, כי לא אנשיו הם אלו שביצעו הבוקר את ירי הקטיושות לעבר צפון ישראל. להערכת גורמי הביטחון בישראל, חיזבאללה אישר את הירי אולם ארגון פלסטיני הוא שאחראי למטח, ככל הנראה ארגונו של אחמד ג'יבריל - "החזית העממית - המפקדה הכללית". אף ארגון לא נטל רשמית אחריות לירי.

בלבנון נשמעים היום קולות גינוי לירי הקטיושות לעבר ישראל. ראש הממשלה, פואדסניורה, אמר כי הוא "מתנגד לירי רקטות מדרום לבנון לעבר ישראל". סניורה כינה את אלו ששיגרו את הרקטות כ"מי שמעוניין לערער את היציבות באזור". במהלך התייעצויותיו עם מספר גורמים לבנונים הבוקר, ביניהם הנשיא, מפקד צבא לבנון ומפקד יוניפי"ל, הובהר לסניורה באופן רשמי כי לא חיזבאללה הוא שירה את הקטיושות לעבר ישראל.

גורמים מדיניים נוספים בלבנון רואים בירי הקטיושות הפרה בוטה של החלטה 1701 והסכם הפסקת האש עם ישראל, שהושג בתום מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006.

בוקר של קטיושות בנהריה

מוקדם יותר הבוקר נחתו 4 קטיושות באיזור נהריה, מהם נפצעו 2 נשים באורח קל ו-13 בני אדם לקו בחרדה: בזמן שילדי הגליל המערבי עשו את דרכם בליווי הוריהם לבית הספר, ארבע קטיושות נחתו בסמוך לשעה 07:30 במספר מוקדים בגליל המערבי. באזור נהריה דווח על פגיעה ישירה של קטיושה בבית אבות בעיר. בצה"ל החליטו להגיב באופן נקודתי: תותחים ירו מספר פגזים לעבר מוקדי השיגור.

שתי נשים נפצעו קל ו-13 נוספים לקו בחרדה. אחת הנשים נפצעה מרסיסים, והשנייה רצה, נפלה ושברה את עצם הירך. הפצועים פונו לבית החולים לגליל המערבי בנהריה.

הרס בבית האבות שנפגע בנהריה (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
הרס בבית האבות בנהריה | צילום: חדשות 2
פגיעה ישירה בבית אבות

דוד ברגר, דייר בבית האבות שנפגע, סיפר לחדשות 2: "פתאום שמענו פיצוץ חזק מאוד. אני למזלי הייתי בארוחת בוקר, אבל התקרה קרסה, ויש הצפות מים עד הברכיים. אני עצמי אדם אחרי ניתוח לב ואירוע מוחי".

"לא לקחו אותם למקלט, הגעתי קצת אחרי האירוע מתוך דאגה שזה קרה בבית אבות של אבא", סיפר בנו של דוד, אלי ברגר, "ראיתי מחזה קשה מאוד היום, הרבה קשישים ניצולי שואה נמצאים למטה רטובים, אף אחד לא פינה אותם, לא נתן להם תרופות. אבא שלי ניצל בנס, הוא ניצל בנס".

אין לימודים בנהריה ושלומי: פיקוד העורף הנחה לפתוח מקלטים

פיקוד העורף הורה לתושבי שלומי ונהריה צריכים להיות במרחבים מוגנים, ותושבי שאר יישובי הגליל המערבי צריכים לשהות בקרבת המרחבים המוגנים.

ראש המועצה של שלומי, גבי נעמן החליט בעקבות שיגור הקטיושות לסגור את מוסדות הלימודים בעיר. "לא ניקח סיכון מיותר", הוא אומר. "לפני מספר ימים הודיעה לי מערכת הביטחון כי מערכת התראת שיגור הטילים מופעלת, זה אומר שהיו הערכות מוקדמות".

בפיקוד הצפון העריכו בימים האחרונים כי חוליות טרור ינסו להתקרב אל גבול הצפון ולשגר קטיושות, ולרוע המזל - החשש מתממש הבוקר. בעקבות שיגור הקטיושות הועלתה כוננות המשטרה, מד"א ובית החולים נהריה. לפני כשבוע פתחו בבית החולים נהריה את האזור התת קרקעי הממוגן בבית החולים למקרה של נפילות באזור.

למרות הנפילות בצפון לא הופעלו האזעקות. אמבולנסים של מד"א, כוחות משטרה ממרחב גליל ושוטרי מג"ב, סרקו את האזור וניסו לאתר את כל מוקדי הנפילות.

"נשמעו מספר פיצוצים במספר מוקדים בצפון הארץ", סיפר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "ניידות של מד"א, בהן טיפול נמרץ יצאו לשטח. אותר מקום אחד בו קטיושה נפלה במקום ציבורי, במקום מספר נפגעים קל מאוד ונפגעי חרדה. צוותי מד"א מטפלים בפצועים ומפנים אותם לבית החולים". מד"א ערוך בכוחות מתוגברים של כ-400 אמבולנסים בצפון הארץ.

אתמול: נסראללה חוזר לאיים

 כזכור, זמן קצר לפני תחילת מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה שבדרום, נמצאו 8 משגרים בגבול הצפוני עם לבנון.

מנהיג חיזבאללה, השייח' חסן נסראללה, נשא אמש נאום בביירות מול קהל של מאות אלפים, בו איים על ישראל שלא תעז לתקוף את כוחות חיזבאללה: "אנו מוכנים לכל צעד מצד ישראל, אך מה שהיה במלחמה בשנת 2006 הוא פיקניק לעומת מה שיהיה הפעם אם תתקוף".

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד:

וידאופדיה: מלחמת לבנון השניה

הערכה: ארגון פלסטיני אחראי לירי

הירי על הצפון: נס בבית האבות

תיעוד מיוחד מבפנים: יום עם חיילי צה"ל ברצועה

המדריך למתגונן: הנחיות פיקוד העורף לתושבים 

נסראללה: "אולמרט הכושל לא ינצח בעזה"

אתמול: גראד "פיספס" בית מגורים באשקלון במטרים בודדים

טנק צה"ל ירה בשוגג - 3 חיילים נהרגו

גראד על גן ילדים ריק באשדוד

חמאס מאיים: נגיע גם לתל אביב