טיל מאוניית קלוס סי, השנה (צילום: דובר צה"ל)
טיל מאוניית קלוס סי, השנה | צילום: דובר צה"ל

חמאס ממשיך להשתמש במתקני האו"ם כמצבור נשק: אונר"א - סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים - דיווחה אמש (ג') כי נמצא מצבור רקטות נוסף באחד מבתי הספר של הארגון ברצועת עזה, וגינתה את האלמונים שהחביאו את הנשק במקום. גורמי רפואה פלסטינים דיווחו הבוקר כי 20 בני אדם נהרגו לאחר שצה"ל הפגיז בית ספר ששימש במקלט הומניטרי בג'באליה שבצפון הרצועה. דובר שירותי החירום ברצועה, אשרף אל-קודרה, האשים את צה"ל במתקפה. טרם התברר האם מדובר באותו בית הספר בו הוחבאו הרקטות ודובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר כי הדיווח נמצא בבדיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל חיל האוויר הפציץ כ-50 יעדי טרור ברצועת עזה וחיל הים תקף מחסני אמל"ח ומשגרים, בתגובה לירי הרקטות לעבר מדינת ישראל. ארבעה חיילי צה"ל נפצעו קל מירי פצצת מרגמה ברצועה וקיבלו טיפול רפואי, מעבר לכך אין נפגעים נוספים וכוחות צה"ל. הפלסטינים מדווחים על 41 הרוגים לפחות משעות הערב המאוחרות.

כריס גאנס, דובר אונר"א, טען כי הנחת הרקטות בבית הספר מסכנת אזרחים והאשים את "הקבוצה או הקבוצות האחראים לכך", אך לא קבע איזה ארגון עומד מאחורי המעשה. "זוהי הפרה נוספת של הנייטרליות במתקנינו - אנו קוראים לכל הצדדים הלוחמים לכבד את אופיים של מבני האו"ם", הבהיר גאנס, שציין כי טרם הצליח להגיע לאתר בו הונחו הטילים בשל הלחימה העזה באזור.

גאנס הוסיף כי הארגון קרא למומחי נשק של האו"ם על מנת שיטפלו במצבור שהתגלה. לדבריו, המומחים ישמידו את הרקטות ויהפכו את בית הספר למוגן בשנית, וזאת בניגוד למקרה קודם בו נמצאו רקטות בבית ספר בעזה והושבו לחמאס על ידי אונר"א - דבר שעורר זעם רב בישראל.

אונר"א: עזה צריכה עוד 40 מיליון (צילום: AP, חדשות)
משמשים כסליק של חמאס? אונר"א בעזה | צילום: AP, חדשות

"המקום צריך להיות מקלט בטוח ונייטרלי"

שלשום התייחסה מועצת הביטחון למצבורי הנשק שנמצאו במתקני או"ם בעזה, בהם בית הספר בבית חנון שנפגע מירי, וציינה כי "מתקנים אזרחיים והומניטריים צריכים לזכות לכבוד ולהגנה".

גם שגרירת ארה"ב לאו"ם סמנת'ה פאוור גינתה את השימוש במתקנים "לאחסון רקטות ולתקיפת אזרחים ישראלים". "בנייני האו"ם בעזה מעניקים מחסה ליותר מ-140 אלף פלסטינים, בהם ילדים תמימים רבים, והמקום צריך להיות מקלט בטוח ונייטרלי עבור אזרחים שנמלטו מבתיהם", הדגישה פאוור, לא קבעה האם טיל ישראלי או טיל של חמאס פגע בבית הספר וגרם למותם של 15 בני אדם לפחות.

לפני כשבועיים התגלו רקטות בתוך בית ספר שמפעילה אונר"א ברצועת עזה. הארגון פתח בחקירה וגינה את המעשה, אך לאחר מכן דווח כי הנשק הוחזר לידי חמאס. "במהלך סריקה שגרתית, אנשי אונר"א גילו 20 רקטות שמוחבאות בבית ספר בעזה" נאמר אז בהודעת הארגון, שטען כי הפעולה מסכנת את אזרחים ואת משימת הארגון בכללותו.