אתמול (ה') נהרגו לפחות 15 פלסטינים ועשרות נוספים נפצעו לאחר שבית ספר של אונר"א נפגע מירי. בתחנות הטלוויזיה של חמאס והג'יהאד האסלאמי האשימו את ישראל, אך גורמים ישראלים דיווחו כי גם חמאס ירה לעבר בית הספר ולכן קשה לקבוע מי גרם לנזק ומצה"ל נמסר שהנושא נמצא בבדיקה. הלילה הביעה צער שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנת'ה פאוור, על מותם של האזרחים העזתים בהפגזת בית הספר, אך סירבה לקבוע מי מהצדדים גרם לתקרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מודאגים מאוד מהדיווחים, התקרית הנוראה הזו הסתיימה במותם של חפים מפשע שחיפשו מחסה מהעימות המתמשך", אמרה פאוור בהודעה שפרסמה. "תנחומינו הכנים למשפחות ולחברים שאיבדו את יקיריהם. כפי שאמרנו בעבר, יש לכבד את מתקני האו"ם ולהגן עליהם, ואנו קוראים לכל הצדדים לקיים עיקרון זה", הוסיפה.

פאוור אמנם נמנעה מלומר האם טיל ישראלי פגע במתקן או שמא מדובר בירי של חמאס, אך הודעתה מפנה אצבע מאשימה עקיפה לחמאס: "אנו מגנים שימוש במתקנים אלו לאחסן רקטות ולתקוף אזרחים בישראל. בנייני האו"ם בעזה מעניקים מחסה ליותר מ-140 אלף פלסטינים, בהם ילדים תמימים רבים, והמקום צריך להיות מקלט בטוח ונייטרלי עבור אזרחים שנמלטו מבתיהם".

אחוזי הפשיעה עלו, משפחות במצוקה (צילום: רויטרס)
תושב עזה בורח מביתו, השבוע | צילום: רויטרס

קרי: "כועס על מעשי שני הצדדים"

לדברי פאוור, האסון מדגיש את הצורך בהפסקת אש לפי המתווה שהושג לאחר עמוד ענן, כפי שמזכיר המדינה קרי ומזכ"ל האו"ם באן מנסים לקדם במזרח התיכון בימים האחרונים. מזכ"ל האו"ם באן קי מון, המבקר בקהיר, גינה גם הוא את התקרית: "אני מזועזע והמום מהאירוע בבית חנון - זה לא מקובל עליי".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר בתגובה לדיווחים על הפגיעה בחפים מפשע: "אני כועס על מעשי שני הצדדים. אני פונה לישראלים ולחמאס ואומר להם: זה שגוי מבחינה מוסרית להרוג את בני עמכם. עליכם להפסיק את הלחימה ולהיכנס לדיאלוג". גם קרי וגם באן סירבו להאשים מפורשות את ישראל או את חמאס בירי.

נציגות זוטרה: השגרירה פאואל (צילום: רויטרס)
הביעה דאגה מההרג. פאוור | צילום: רויטרס

איימן חמדאן, מנהל המוסד הרפואי בבית חאנון אליו פונו פצועים רבים, כינה אתמול את האירוע "טבח" ואמר כי "דרוש יותר מבית חולים אחד כדי להתמודד עם כמות פצועים שכזו". באונר"א טוענים שמסרו לצה"ל מראש את נקודות הציון של בית הספר וביקשו להיזהר.