גילוי מנהרות בצוק איתן (צילום: דובר צה"ל)
לקראת סיום? | צילום: דובר צה"ל

מתקרבים לסוף המבצע? אחר הצהריים (שבת) החליט הקבינט על השלמת מבצע "צוק איתן" חד צדדית, והערב כבר החלו חלק מכוחות צה"ל לסגת משטח רצועת עזה. ההערכה היא כי הטיפול במנהרות הטרור יושלם בתוך פחות מ-24 שעות. מדובר ביותר מ-30 מנהרות שנהרסו עד כה - חלקן היו מוכרות לצבא עוד לפני תחילת המבצע וחלקן אותרו במהלך "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכוחות שנסוגים מחוץ לרצועה מתפרסים במערך הגנה, שם הם מגובים על ידי אבטחה אווירית וירי ארטילרי, וממתינים לפקודה. בצפון רצועת עזה, בין היתר בבית להיא, הודיע צה"ל לתושבים כי הם מורשים לשוב לבתיהם. מקור בכיר בחמאס אמר הערב בתגובה להתפתחויות כי גם אם ישראל תפסיק את התקיפות, ארגונו לא בהכרח ינצור את האש.

טנקים של צה"ל בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל ברצועה, השבוע | צילום: רויטרס

במקביל, בשעות הערב נפצע גבר כבן 70 באורח קשה מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר היום נפצע חייל צה"ל לאחר שנפגע גם הוא מפצצת מרגמה באשכול. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים תל השומר במצב קל.

ארכיון (צילום: AP, חדשות)
ירי הרקטות נמשך | צילום: AP, חדשות

מהבוקר: 84 רקטות נורו לישראל

מאז שעות הבוקר נורו 84 רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. בשעות האחרונות חלה עלייה משמעותית בתדירות הירי, בייחוד לעבר אזור עוטף עזה. 56 מהרקטות ששוגרו היום נפלו בשטח ישראל, 6 מהן יורטו ע"י כיפת ברזל ונרשמו, בנוסף, 19 שיגורים כושלים.  

"המל"ל לא בחן כנדרש" (צילום: חיים צח, לע"מ)
המבצע יושלם חד צדדית | צילום: חיים צח, לע"מ

גורם מדיני בכיר אמר היום כי הקבינט המדיני-ביטחוני החליט כי לא ינהל משא ומתן עם חמאס וכי ישלים חד צדדית את המהלך הצבאי ברצועת עזה. הגורם הוסיף כי לישראל אין כוונה לשלוח משלחת לקהיר, שם נמצאים נציגים מהרשות הפלסטינית ומחמאס.

בתגובה אמר דובר חמאס מושיר אל-מסרי כי ארגונו מעוניין ברגיעה, אך בתנאים שיכתיב. "התנאים שלנו ברורים, הדרישות שלנו ברורות", הצהיר דובר חמאס. "אנחנו רוצים להגיע לרגיעה כוללת שתענה על רצונות העם הפלסטיני. אם האויב רוצה להיכנס למו"מ עקיף במקביל לרגיעה הומניטרית, המשוואה היא שקט ייענה בשקט".