ירי טנק ברצועת עזה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
ישראל תנקוט בפעולות לפי הצורך. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות האירועים האחרונים החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לוותר על משא ומתן עם חמאס ועל אפשרות של הסדרה באמצעות מצרים - כך על פי גורם מדיני בכיר. על פי הגורם, הודיעה ישראל למצרים כי היא לא מתכוונת לשלוח משלחת לקהיר. "ישראל הבהירה לחמאס: 'תחפשו אותנו'", ציין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משמעות החלטת הקבינט היא שישראל תשלים את המבצע באופן חד צדדי, תוך כדי שהוא מבוסס על הרתעה ולא על הסדרה - תוך תיאום עם מצרים בעניין מניעת ההתעצמות של חמאס. כמו כן הבהירה ישראל שתנקוט בפעולות צבאיות נדרשות לפי הצורך.

צה"ל הגיב בירי טנק. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ממשיכים בפעילות. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בשעה 14:00 הודיע צה"ל לתושבים בצפון רצועת עזה כי הם יכולים לשוב לבתיהם, לקראת סיום הלחימה במקום. עם זאת, ביתר המרחבים נמשכת הפעילות כרגיל. באזור רפיח מדובר בפעילות מיוחדת שכוללת סריקות מעל ומתחת לקרקע, אך עד כה ללא קצה חוט.

במקביל מונחים כוחות צה"ל, שנמצאים בשלבים מתקדמים של טיפול במנהרות הטרור, להיכנס למערכי הגנה ולהישאר במקומם עד שתתקבל החלטה אחרת. ההחלטה עלולה להפוך את הכוחות לפגיעים חשופים יותר, ולכן היא מגובה באבטחה רבה מהאוויר ובאש ארטילרית.

"אין לסמוך על אמינות החמאס"

בעניין הקריאות לחזור להפסקת אש נוספת, קבעה ישראל, כך לדברי אותו גורם, שהוכח שאין לסמוך על אמינות החמאס. באשר להודעת ארגון הטרור בעניין החטיפה, והטענה כי איבדו קשר עם החוליה, אומרים בישראל ש"מדובר בתרגיל שמבוסס על שקר". הרוח הכללית בקבינט, סיפר הגורם בהתייחסו לאירוע ברפיח,  הייתה כי העניין צריך להיות מטופל, אך לא צריך לשנות באופן מהותי את האסטרטגיה של מטרות המבצע.

הדר גולדין ז"ל (צילום: חדשות)
סג"מ גולדין | צילום: חדשותבמהלך היממה האחרונה הגביר צה"ל את התקיפות בעזה. בין היתר הותקפו המכללה לכימיה, האוניברסיטה האיסלאמיות ומקומות נוספים. בשעות הבוקר תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר את המשגר שממנו נורה מטח הרקטות לאזור השרון מוקדם יותר. בשבוע הקרוב, כך אומרים גורמים בצה"ל, תושלם פעילות הטיפול במנהרות. הפלסטינים דיווחו כי טנקים של צה"ל תופסים עמדות על ציר פילדלפי בניסיון להשתלט על האזור בו יש תשתית של מנהרות.

במקביל נמשך הירי לעבר יישובי ישראל. חייל צה"ל נפצע מנפילת פצמ"ר באשכול ופונה לבית החולים תל השומר במצב קל.