ביום שאחרי ניסיון חדירת המחבלים מהים במועצה האזורית חוף אשקלון, קמו תושבי היישוב הסמוך אל עוד יום במציאות הלא פשוטה של חייהם, שהפכה כבר כמעט לשגרה.  "למרות הכל אלה הם החיים שלנו", אמרה גילי אוחיון. "אנחנו חיים פה ולא מתכוונים לעזוב למרות המצב הלא פשוט".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול חמישה מחבלים ניסו לחדור לאזור מכיוון הים. הם נתקלו בכוחות מהים ומהיבשה ובתום חילופי אש חוסלה החולייה. שעה קלה לפני כן, נשמעה ביישובים באזור אזעקת צבע אדום וטיל שנורה מרצועת עזה לשטח ישראל התפוצץ בחצר אחד הבתים ביישוב, שרק במזל לא היה מאוכלס.

"זה מלחיץ ממש. עברנו לגור כאן רק לפני ארבעה חודשים אבל המסגרת מאוד תומכת ואנחנו בסדר", סיפרה לחדשות 2 Online אורנה אלימלך, בעלת הבית שבסמוך אליו נפל הקאסם. רסיסי הרקטה חדרו את קיר חדר השינה של בני הזוג אלימלך, ששהו בביתם של השכנים בעת הנפילה. "בקלות הקאסם היה יכול לפגוע בבני הבית או בילדים שנמצאים כעת בחופש", הוסיף מוטי אלימלך.

בנוגע לדרכי הפעולה הדעות חלוקות. בעוד יש מי שמאמין ביישוב כי כניסה קרקעית היא לאו דווקא האופציה המועדפת, גילי בעד מהלך קרקעי אך פסימית בנוגע להתפתחויות. "הפתרון הכי טוב הוא שהצבא יבצע את הפעולה בצורה הכי אינטנסיבית, אבל אני מניחה שבסוף נתקפל כמו בסבב הקודם".

נזק נגרם לבית, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
מקום נפילת הרקטה, סמוך לבית משפחת אלימלך | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"כששומעים את הפיצוצים - ברור שמדובר במצב אמיתי"

"אנחנו חיים במציאות הזאת 14 שנה, אנחנו רגילים לזה ומתמודדים עם זה ברמה המעשית יום-יום. יש תקופות יותר קשות ויש פחות בסוף יהיה טוב", אמר פאטו, אחד התושבים.

למרות השגרה המתוחה וניסיון חדירת המחבלים, יו"ר ועד היישוב מדבר על תחושת ביטחון. "כולם דרוכים ותמיד ברמת מוכנות של זמן אמת", סיפר רן נאור. "ברגע שאתה שומע את המסוקים ואתה רואה את הירי ואת הפיצוצים, ברור לך שמדובר במצב אמיתי. אבל בסך הכל אתה חש תחושת ביטחון כי ברור מה צריך לעשות".

נאור, שמתפקד ביומיום גם כסגן כיתת הכוננות ביישוב, ציין כל כיתת הכוננות הוקפצה אתמול מיד כשהחל אירוע החדירה וסיפר על תחושת אי-ודאות.

"החשש האמיתי לתושבים והילדים שחלקם נמצאים מחוץ ליישוב באותו רגע, וזה יוצר לחץ מסוג אחר", ציין יו"ר הוועד. "אפילו עכשיו שאנחנו מדברים סמוך לגדר הישוב, יכול להיות שיעלו מחבלים באיזו מנהרה כאן בסביבה וישחררו צרור לעברנו. לכן צריך להיות תמיד ממוקד", אמר.

חדירת מחבלים בצוק איתן (צילום: דובר צה"ל)
סיכול ניסיון חדירת המחבלים, אתמול | צילום: דובר צה"ל

בתשובה לשאלה כיצד שורדים במציאות בלתי אפשרית משיב נאור: "בסופו של דבר האדם הוא סתגלן. התרגלנו גם לשגרה הזאת ואתה לומד להכיל את האירועים האלה. אם נצליח לקבל כמה חודשים או אפילו שנים של שקט אז מה טוב".

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

מטח רקטות למרכז: יירוטים באזור תל אביב

תקיפת צה"ל נמשכת: 160 מטרות הותקפו

200 אסירים פונו מהכלא מחשש לחייהם

חולדאי מרגיע: נמשיך לקיים חיי שגרה

ירי גם לצפון: רקטה נפלה בחדרה

ניסיון חדירה לקיבוץ זיקים: מחבלים חמושים נורו ונהרגו

בכיר ג'יהאד חוסל עם בני משפחתו בעזה

מתקפת טילים: אזעקות בכל הארץ

הירי הגיע למרכז: רקטה שנורתה לתל אביב יורטה מעל ראשון לציון