ארכיון
מנהרה של חמאס | צילום: ליאור וענונו ורפאל חיון

צה"ל נערך לקראת האפשרות שבחמאס ינסו להוציא לפועל ניסיון חטיפה או פיגוע בגבול עזה בניסיון להציג הישג, זאת לאחר חיסולם של שלושה מבכירי הזרוע הצבאית של הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה תקף צה"ל 10 מטרות ברפיח ובדיר אל בלח. דובר צה"ל הודיע כי צה"ל תקף במהלך היממה האחרונה כ-50 מטרות ברחבי רצועת עזה. מדובר בעיקר באתרי שיגור רקטות ומחסני אמצעי לחימה. בנוסף, פגע צה"ל בחמישה פעילי טרור.

ההסלמה אמנם נמשכת, אבל ישראל לא וויתרה על המשא ומתן בקהיר. גורם מדיני בכיר העריך כי הערוץ המצרי "לא מת". לפי אותו גורם, נתניהו ויעלון הנחו את צה"ל להגביר את הלחץ על חמאס על מנת שיבקשו לחזור למגעים במצרים.

זו גם הייתה הסיבה לויכוח שפרץ בקבינט בין נתניהו לשר נפתלי בנט: בעוד שבנט דורש לחתור ליתרון חד צדדי, מעדיפים ראש הממשלה ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון את הפתרון של פגיעה בחמאס, אך השארתו כגורם אפקטיבי לשיחות.

הנייה: "חזקים יותר אחרי החיסול"

בחמאס ניסו אמש לשדר עסקים כרגיל. אחרי חיסול שלושת הבכירים בזרוע הצבאית של ארגון הטרור וניסיון ההתנקשות במוחמד דף שגורלו טרם התברר, מסר ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה הצהרה כתובה שפורסמה בתחנת הטלוויזיה של הארגון שבה הביע "עצב על מותם של האחים והמפקדים שהלכו בדרכם של גדולים ורבים".

ראש הלשכה המדינית של חמאס. הנייה
איסמעיל הנייה | צילום: חדשות 2

הוא הוסיף: "אנחנו רוצים להדגיש כי למרות הכאב על הליכתם, ההיסטוריה של תנועת חמאס הוכיחה יותר מפעם אחת כי היא חזקה יותר אחרי כל חיסול של אחד מבכיריה".

"ברגע שנהרג בכיר", המשיך הנייה, "מיד אנחנו ממשיכים בדרכנו מבלי שאנחנו נסוגים ממנה או מהססים לגביה". לדבריו, המערכה בין חמאס ל"אויב הציוני" קשה. "הוא (האויב) שילם מחיר יקר שגבו לוחמי גדודי עז א-דין אל-קסאם מחוץ לעזה ובתוכה.

אנשינו ומפקדינו האמיצים שמו להם למטרה להסיר את המצור מעל עזה ולשחרר את ירושלים ואת פלסטין מידי הכובש הניאו נאצי שרק הורס בתים והורג ילדים ונשים".

בדבריו רמז הנייה למתווך המצרי ואמר כי "בהתאם למה שקרה בעבר, אנו מציעים לכל מי שיוזם את הפסקות האש לפנות קודם כל לאויב ולבקש ממנו לדבוק בהסכמות ולא לנקוט בסחבת. האויב ממשיך להרוג את ילדינו ומבצע מעשי טבח".