ארכיון (צילום: רויטרס, פייסבוק)
מתיחות נוספת בין שר הכלכלה לרה"מ | צילום: רויטרס, פייסבוק

אחרי הביקורת שמתחו הערב (רביעי) ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון על שרי הקבינט, מתברר כי לא היו אלה דברי התוכחה הראשונים נגד השרים היום. בישיבת הקבינט שקדמה להצהרה בקריה נזף ראש הממשלה קשות בשר נפתלי בנט ודרש ממנו להפסיק להתבטא נגד מדיניות הממשלה במבצע ברצועת עזה. הדברים נאמרו בין היתר על רקע קריאותיו של בנט נגד המשא ומתן עם חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתבנו אודי סגל מוסיף כי במהלך ישיבת הקבינט דרש בנט מתניהו להתחייב שלא לחזור למשא ומתן עם חמאס. נתניהו סירב ואמר כי הביקורת הפומבית מזיקה. שרים שנכחו בישיבה דיווחו על דיון מתוח וסוער שכלל גם צעקות, שבמהלכו הרבה נתניהו לתקוף את הביקורת הפנימית של שרים בקבינט וטען כי הם פוגעים במהלכים של ישראל בעימות מול חמאס.

לאחר הדיווח על הנזיפה, פרסם בנט הצהרת תגובה "בדבר ההתרחשות בקבינט", בה טען כי "דעתו לא תשתנה". יו"ר הבית היהודי הדגיש כי עמדתו בנוגע למגעים המדיניים נותרה בעינה: "אני סבור שלא מנהלים מו"מ עם ארגון טרור, נקודה".

נתניהו בביקורת חריפה על שרי הקבינט: "תנו כתף, דברו פחות. אל תזרקו מלל וסיסמאות"

מוקדם יותר, במהלך מסיבת העיתונאים שכינסו הערב ראש הממשלה ושר הביטחון, נשאלו השניים על ידי חדשות 2 באשר לדעתם על התבטאויות השרים חברי הקבינט נגד המשא ומתן בקהיר. "אני מצפה מכולם להיות אחראים", השיב נתניהו, "לא לזרוק מלל וסיסמאות ריקות שלא עומדות במבחן השיקולים המרחביים שאנחנו צריכים לעשות. יש שיקולים צבאיים, שיקולים מדיניים, שיקולים כלכליים ושיקולים אחרים. הדבר הזה הוא נר לרגלינו".

"אנחנו פועלים בדרך הזו, ואני מצפה מהאחרים שינהגו באחריות", המשיך נתניהו והעיד על עצמו כי גם כשעמד בראשות האופוזיציה, הוא הקפיד להעניק גיבוי מלא לממשלות המכהנות בזמן לחימה. לפיכך, הוא טען כי הוא מצפה מחבריו לקבינט "לתת כתף ולדבר פחות".

בנט: "ישראל תצטרך להכריע את חמאס"

"27 דיוני קבינט היו לנו מאז פרוץ המבצע", הבהיר נתניהו לעיתונאים שהגיעו לבסיס הקריה בתל אביב. "זה דבר חסר תקדים. בקבינט אפשר להעלות כל דבר ואני מעודד את זה".

גם שר הביטחון יעלון התייחס לסוגיה ואמר: "אני מציע לחבריי השרים להניח בצד שיקולים פוליטיים תוך כדי לחימה. לא ייתכן שתוך כדי לחימה, בעוד חיילינו נלחמים ובעוד אנחנו קוברים את מתינו, ייאמרו דברי ביקורת. בסופו של דבר יש אחריות קולקטיבית על הממשלה ויש מקומות להביע את הביקורת".

דברי נתניהו נאמרו בתגובה לאמירותיו של בנט נגד המגעים עם חמאס. אמש תקף בנט, החבר בקבינט המדיני-ביטחוני, את התנהלות הממשלה מול חמאס ואמר כי "כשמנהלים משא ומתן עם ארגון טרור מקבלים יותר טרור". יו"ר הבית היהודי ציין כי "חמאס חושב שירי טילים עוזר לו בהישגים במשא ומתן ולכן הוא יורה גם בהפסקת אש. במוקדם או במאוחר ישראל תצטרך להכריע את חמאס, אין דרך לחמוק מזה".