אין תמונה
שלושת ההרוגים

שלושה חיילי צה"ל נהרגו ו-15 נוספים נפצעו בשעות הצהריים (ד') לאחר שמטען רב עוצמה התפוצץ בתוך בית שבו פעלו בחאן יונס - כך הותר הערב לפרסום. שמות החיילים שנהרגו: סמל-ראשון מתן גוטליב, לוחם ביחידת מגלן, בן 21 מראשון לציון, סמל-ראשון עומר חי, לוחם ביחידת מגלן, בן 21 מסביון וסמל-ראשון גיא אלגרנטי, לוחם ביחידת מגלן, בן 20 מתל אביב. הודעה נמסרה למשפחותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הלווייתו של סמל-ראשון מתן גוטליב תתקיים מחר בשעה 18:00 בבית העלמין הצבאי בראשון לציון. הלווייתו של סמל-ראשון עומר חי תתקיים מחר בשעה 17:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בסביון.

מתן גוטליב ז"ל (צילום: פיסבוק)
סמ"ר מתן גוטליב | צילום: פיסבוק

בכך עולה מניין ההרוגים בקרב קציני, נגדי וחיילי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" ל-56. במהלך היום נפצעו ברצועת עזה 27 חיילים. הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס אחר הצהריים החליט להמשיך ולהרחיב את הפעולה בעזה.

עם היוודע דבר מותו של גיא אלגרנטי, התמלא עמוד הפייסבוק שלו בהודעות של חברים שמתקשים לעכל את לכתו. "היית אחד האנשים הכי טובים שהכרתי, תמיד ראיתי בך מודל לחיקוי, אני לא מאמין שאתה כבר לא איתנו", כתב לו אחד מחבריו. "תודה רבה אחי על כל רגע ורגע, מקווה שעכשיו טוב לך". חברה אחת של גיא כתבה לו: "לא באמת מעכלת, לא באמת מאמינה. דע שבאמת אהבתי אותך ועכשיו נשאר רק להתגעגע".

אין תמונה
סמ"ר עומר חי

הכוח שנפגע ממטען זיהה פיר של מנהרה בתוך הבית ובתום סריקות באמצעים שונים, ולאחר שחשבו שהבית נקי ממטענים, הוחלט להיכנס פנימה על מנת לחשוף את המנהרה. הכוח לא זיהה מטען חבלה רב עוצמה שהוצמד לקיר חיצוני של הבית. פיצוץ המטען גרם לקריסה של חלק מהמבנה ולפגיעתם של הלוחמים מהמטען ומקריסת הקיר.

תחת אש של מחבלים הצליחו הכוחות לחלץ את הנפגעים אל תוך שטח ישראל ולפנות אותם לבתי החולים. 15 חיילים נפצעו בתקרית הזו. עוד 12 חיילים נפצעו בשורה של היתקלויות ביממה האחרונה בעזה.

אין תמונה
סמ"ר גיא אלגרנטי

על פי גורם מדיני, בתום ישיבת הקבינט הונחה צה"ל להמשיך ולתקוף בעוצמה מטרות ברצועת עזה ולהשלים את נטרול המנהרות. ההחלטה התקבלה פה אחד. "צה"ל ימשיך לפעול ולהרחיב את הפגיעה", אמר הגורם. הוא הוסיף כי צה"ל ימשיך לאפשר הפוגות הומניטריות שונות באזורים שבהם לא מתקיימת לחימה, בתנאי שהדבר לא יסכן את הלוחמים בשטח.

זמן קצר לאחר ישיבת הקבינט התייחס השר גלעד ארדן לנושאים שנידונו בישיבה. "הפעולה לנטרול המנהרות נמשכת ותימשך עד שנוכל לומר שכל המנהרות שאנחנו יודעים עליהן נוטרלו או הושמדו", אמר. "במקביל נמשכות הפגיעות בתשתיות ארגוני הטרור. אנחנו לא מחפשים שום הפסקת אש. אומנם בסוף מהלך צבאי אמור להגיע מהלך מדיני, אבל הוא צריך לעמוד בתנאים שישראל מבקשת - שקט לטווח ארוך ופירוז הרצועה".

בניגוד לדבריו של השר ארדן, דווח הערב כי שני נציגים ישראלים הגיעו לקהיר במסגרת השיחות להשגת הפסקת אש. לדיווח לא התקבל כל אישור ממקור ישראלי רשמי.

"תוך ימים נשמיד את כל המנהרות"

אחר הצהריים התייחס אלוף פיקוד דרום, סמי תורג'מן, למבצע הצבאי ברצועה. "אנו נמצאים במרחק ימים בודדים מהשמדת המנהרות שהכרנו לפני המבצע ואני מבטיח שנשמיד את המנהרות שנחשפו במהלך המבצע", אמר תורג'מן. "מדובר באתגר מבצעי והנדסי משמעותי ביותר, אך בכל יום שעובר אנו מתקדמים לעמידה במשימה".

חיילים בודקים מנהרת חמאס (צילום: דובר צה"ל)
"הפעולה תימשך עד נטרול המנהרות" | צילום: דובר צה"ל

למרות הכרזת ישראל על הפסקת אש הומניטרית בשעות 15:00-19:00, הלחימה נמשכה גם בשעות אחר הצהריים. כוחות צה"ל תוקפים בשעות האחרונות באזורים שונים בעזה. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי 15 בני אדם נהרגו וכ-150 נפצעו בתקיפה בשוק בסג'עייה.

עם כניסת הפסקת האש עליה הכריזה ישראל, נורו שתי רקטות לעבר אשדוד. שתי הרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. בשעות שלאחר מכן המשיך הירי לעבר יישובי עוטף עזה. סמוך לשעה 17:30 פגעה רקטה בבית מגורים ביישוב במועצה האזורית שדות נגב. לא היו נפגעים.

דחפור D9 שנפגע מטיל נ"ט
הדחפור שנפגע ברצועת עזה | צילום:

הבוקר ירו מחבלים טיל נ"ט לעבר דחפור D9 שפעל ברצועה. שני חיילים נפצעו קל מרסיסים. לאחר שכוח צה"ל הבחין במחבל שמתכונן להשליך רימון מתוך בית, תקף במקום חיל האוויר. בעקבות התקיפה נמלטו שמונה מחבלים מהמקום והתקבצו בבית סמוך. 10 מחבלים נהרגו לאחר שמטוסי קרב תקפו את הבית.

שלשום - 10 הרוגים תוך יממה

יום רביעי האחרון היה אחד מימי הלחימה הקשים ביותר במהלך מבצע "צוק איתן" - 10 חיילים נהרגו בתוך פחות ביממה. ארבעה מהחיילים נהרגו מפגיעת פצצת מרגמה בשטח כינוס של צה"ל סמוך למועצה האזורית אשכול. עוד לוחם צה"ל נהרג בתקרית אחרת ברצועת עזה.

_OBJ

חמישה חיילים נוספים נהרגו במהלך אירוע חדירת מחבלים מרצועת עזה סמוך לקיבוץ נחל עוז שבמועצה האזורית שער הנגב. מחקירת האירוע עולה כי חוליית המחבלים עברה את הגבול באמצעות מנהרה שחדרה כ-150 מטרים לתוך שטח ישראל. המחבלים ארבו לכוח צה"ל ששהה באותה שעה בפילבוקס (עמדת שמירה צה"לית העשויה בטון) וירו לעברם טיל נ"ט.

ניר דבורי, רוני דניאל ואודי סגל השתתפו בהכנת הידיעה.