"מי שפוגע בנו - דמו בראשו": מתחקיר הפיגוע בגבעת אסף עולה חשד כי המחבל יצא מהרכב, ירה מטווח קרוב בלוחמים ואף גנב את נשקו האישי של אחד הנרצחים. בתוך כך, ממשיכים כוחות הביטחון גם היום (שישי) במצוד אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע שבו נרצחו החיילים סמל יוסף כהן (19) וסמ"ר יובל מור-יוסף (20). לוחמים רבים נמצאים במרחב והם פועלים יחד עם השב"כ ועם כוחות מיוחדים נוספים במטרה לאתר את מבצעי הפיגוע הרצחני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הכוחות פועלים במרחב הסמוך לאזור הפיגוע, בכפרים ליד בית אל וגבעת אסף - באזור רמאללה. גדודים נוספים נערכים לתגבר את ההגנה על היישובים ועל הצמתים ברחבי יהודה ושומרון, מחשש לניסיונות פיגוע נוספים. במהלך הלילה עצר צה"ל 40 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור. מתוכם, 37 מוכרים כפעילי ארגון הטרור חמאס.

פיגוע ירי סמוך לגבעת אסף (צילום: החדשות)
כוחות גדולים הצטרפו לחיפושים | צילום: החדשות

מבית החולים הדסה עין כרם נמסר כי מצבו של החייל הפצוע מוסיף להיות קשה מאוד. הלוחם עבר ניתוח ראש מורכב אתמול בשעות הערב, והוא כעת מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ ועדיין נמצא בסכנת חיים. במצבה של שירה סבג שנפצעה קשה מהירי בצומת אסף חל שיפור, והיא שבה להכרה. עדכון נמסר גם בנוגע ללוחמת מג"ב שנפצעה בפיגוע שאירע אתמול בשעות הבוקר בעיר העתיקה בירושלים. מצבה קל והיא מאושפזת בבית החולים הדסה הר הצופים עקב פציעה בגפיים התחתונות.

במהלך הפעילות אתמול נעשה ניסיון לבצע פיגוע דריסה של חיילים באחד הכפרים, ולוחם צה"ל נפצע באורח קל. הרמטכ"ל קיים אמש הערכת מצב ובמסגרתה הוצגו המשימות של כוחות האוגדה וכוחות התגבור לתקופה הקרובה.

שני פיגועים מאותה מפקדת חמאס

דפוס הפעולה של הפיגוע בגבעת אסף מזכיר את הפיגוע שאירע סמוך לעפרה מוקדם יותר השבוע: בשני המקרים התבצע ירי מנשק חם לעבר טרמפיאדה. הדמיון אינו מקרי, מאחר ששני הפיגועים יצאו מאותה מפקדת חמאס שנמצאת ברמאללה. לכן, מלבד ניסיון לאתר את המחבלים שביצעו את הפיגוע, צה"ל שם לעצמו כמטרה לנטרל את המפקדה הזו על כל אנשיה.

שאף לשרת כלוחם, מור-יוסף ז"ל (צילום: חדשות)
סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל | צילום: חדשות
זירת הפיגוע, חודש דצמבר (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
אותה מפקדת חמאס שיזמה את הפיגוע בעפרה | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

אם כך, העיניים נשואות אמנם לגדה, אך ניתן לחוש את טביעת האצבע של חמאס מעזה, אשר אחראי במידה רבה גם לאווירה המסלימה. ארגון הטרור פועל כל העת לעודד את הצעירים בגדה לצאת להפגנות ולפיגועים, והטרמינולוגיה שבה משתמשים ברצועה רק הולכת ומסלימה.

מנגד, האירועים האחרונים העמידו את הרשות הפלסטינית במצב לא נוח. עד כה מנגנוני הביטחון של הרשות עשו הכל - מתשאולים ועד מעצרים של אנשי חמאס בגדה, כדי למנוע מהארגון להרים את ראשו באזור. בעיקר ביקשו ברשות למנוע מחמאס לציין את יום הקמתו שמתקיים היום, ב-14 בדצמבר.

סריקת כוחות ברמאללה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
סריקת כוחות ברמאללה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

אך שני הפיגועים מאתגרים את המדיניות הזו, והאחרון עושה זאת במעוז הכוח של אבו-מאזן - אזור רמאללה. התגובה של הרשות היא לחבק את המחבלים ולהביע אהדה כלפי הרציחות. חמאס יכולה כעת לנצל את אווירת ההתחממות, והם קוראים לאנשיו לצאת היום להפגנות המוניות בשכם ובחברון.