הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט סייר אמש (חמישי) בזירת פיגוע הירי בצומת גבעת אסף. קודם לכן קיים הערכת מצב, במסגרתה הוצגו הערכות ומשימות כוחות האוגדה וכוחות התגבור לתקופה הקרובה. שני החיילים שנהרגו בפיגוע יובאו למנוחות היום באשקלון ובירושלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זכיתי לקבל מתנה נפלאה 19 וחצי שנים", אמרה אודל כהן-מירב, אמו של סמל יוסף כהן ז"ל שנהרג בפיגוע. "הוא איתנו והוא מלווה אותנו. בשבת האחרונה, כשהוא בא לבקר, עשינו סבב של הודיות ואחרי שהודה על השבת הנפלאה, הודה על הזכות שלו להגן על עם ישראל מתוך אהבה ושמחה - אז אני מאמינה שהוא מילא את השליחות שלו בנאמנות ויהיה מליץ יושר על כולנו על גאולה שלמה של עם ישראל".

מלבד כהן ז"ל נהרג בפיגוע גם סמ"ר יובל מור יוסף (20), ששירת גם הוא בגדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר. יובל מור יוסף ז"ל כלל לא אמור היה להיות בגזרה אבל התנדב להחליף חבר ונשאר במקום לצאת הביתה. "הבוקר אבא שלו דיבר איתו, ויובל סיפר שהוא אחרי משמרת לילה והיה אמור לצאת הביתה – אבל התנדב להחליף אחרים בגזרה כדי שיוכלו לנוח", סיפר דודו של יובל, סמי מור יוסף. "זו גזרה משמיים".

שני החיילים יובאו היום למנוחות: מוריוסף ייטמן בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון, ולווייתו של כהן תצא בשעה 10:30 מבית הלוויות שמגר בירושלים להר הזיתים.

הרמטכ"ל בזירת הפיגוע, הערב (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הרמטכ"ל בזירת הפיגוע, הערב | צילום: דובר צה"ל, חדשות

דפוס הפעולה בפיגוע בגבעת אסף היה דומה להפליא לזה של הפיגוע מוקדם יותר השבוע בעפרה – וזה לא מקרה: שתי החוליות שביצעו את הפיגועים הללו משתייכות לחמאס, והתארגנות של הארגון ברמאללה.

הקשר בין שתי החוליות ודאי, ומסביר את הדמיון באופי הפעולה שלהן. פירוש הדבר הוא שישנה מפקדה של חמאס ברמאללה. עדיין נערכים חיפושים וניסיונות לנטרל את המפקדה, כאשר יש צורך להגיע לכל אנשיה – מטרה שבשב"כ משוכנעים שיצליחו להשיג.

סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל (צילום: חדשות)
יובל מור יוסף ז"ל | צילום: חדשות

בעקבות הפיגועים האחרונים השבוע הגיעו כאלף מפגינים להפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים. המפגינים צעקו קריאות בוז לנתניהו וקראו "ביבי תתפטר". "ההפגנה היא רק תחילתה של מאבק של הרשויות הקוראות להסדיר את ההתיישבות, לטפל בהיבט הביטחוני ביתר שאת ולהביא לשינוי מצב תודעתי מול העולם בכל הקשור להתנחלויות", נמסר מהמארגנים.

במקביל חסמו אמש מתנחלים את התנועה לרכבים פלסטיניים במספר מוקדים בכביש 60 ביהודה ושומרון. בין היתר, חסמו את התנועה סמוך למקום הפיגוע בגבעת אסף וסמוך לישוב עתניאל שבדרום הר חברון. חלקם אף ניסו לפגוע ברכבים פלסטיניים. במהלך המחאה סמוך לגבעת אסף הקיפו המפגינים נהג פלסטיני, שנלחץ וניסה להימלט מהמקום. כוחות הביטחון עצרו אותו, אך ככל הנראה הוא ישוחרר בזמן הקרוב.