האלוף והתושבים (צילום: חדשות)
אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי, הבוקר | צילום: חדשות

מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי נפגש הבוקר (שני) עם ראשי המועצות בעוטף עזה בתום דיון מיוחד שכינס לאור ההתפחויות האחרונות ברצועת עזה. האלוף הלוי ביקש לחזק את התושבים ואמר כי צה"ל עושה ככל יכולתו כדי לשמור על ביטחון הגזרה: דבריו נאמרו לפני סבב הירי לדרום ואיומי חמאס בהסלמה נוספת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו ערוכים לכל תרחיש עם הרבה מאוד כוחות ומתכוננים לכל האפשרויות", אמר אלוף הלוי. ‎האלוף אמר לתושבים: "לא בטוחים בכלל שהאירוע מאחורינו, אנחנו לא בטוחים שחמאס לא ירצה להסלים את המצב".

בעקבות אירועי הלילה בעזה, במהלכם כוח מיוחד של צה"ל נקלע להיתקלות עם מחבלים שכתוצאה ממנה נהרג סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע בינוני, בצה"ל הוחלט לתגבר כוחות בפיקוד הדרום להיערך להפעלת כוח במידת הצורך.

לאור ההסלמה של הימים האחרונים בחזית הדרומית, תושבי עוטף עזה מספרים שהם מתקשים להמשיך בשגרת החיים בצל איום ירי הרקטות לעבר ישראל. "‏זה יום קשה בעבור הילדים שחוששים מהצבע אדום. החלונות רועדים מההדף מאתמול", סיפר אנדרי מרדכייב תושב שדרות. "אנחנו בכוננות, לא זזים מהמיגונית".

לדבריו, הוא ואשתו עושים משמרות לשמור על הילדים. "חצי יום אני וחצי יום היא. אנחנו ‏מנסים שכל אחד יעבוד כמה שעות", הוא אמר. "זה עצוב להגיד אבל אני כבר רגיל. לילדים קשה יותר. כל פעם שהם שומעים את ‏ה'צבע אדום' זה מלחיץ אותם מאוד. זה גורם להם לבכות ולהתעורר בלילה".

מספר בני נוער בכרם שלום תיעדו את הלילה שבילו במקלט בצל אזעקות "צבע אדום" וירי הרקטות. בסרטון נראים הצעירים מבלים על המזרונים במקלט ואחד מהם מנגן בגיטרה בזמן שבחוץ מופעלות אזעקות.

תושב שדרות נוסף, שר הביטחון לשעבר חבר הכנסת עמיר פרץ, התמקד בהיתקלות עם המחבלים שהסתבכה בעומק עזה. "פעולות בעומק שטח האויב הן חלק הכרחי לשמירה על ההרתעה ועל היתרון האיכותי של צה"ל, והתנהלותם של תושבי העוטף מהווה גיבוי חשוב לכוחות הביטחון במשימות החשובות", אמר ח"כ פרץ. "אני מביע צער עמוק על נפילתו של קצין צה"ל ושולח איחולי החלמה שלמה לחייל הפצוע".

בעקבות ההחלטה לבטל את הלימודים, חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה קראו למדינה לפצות את ההורים שנאלצו להישאר בבית כדי לשמור על הילדים. חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) אמר שבכוונתו לזמן דיון דחוף בוועדת הכספים או לחילופין להציע הצעת חוק שתסדיר את העניין. חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (העבודה) דרשה שהמדינה תישא בעלויות של ימי העבודה שהתבטלו‎.